Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 30.4.2004
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Donathovi psavci v akci
 >POLITIKA: Jak rozhoduje soudce Ústavního soudu JUDr.Miloslav Výborný
 >POSTŘEH: O tunelování
 >DETEKTIVKA: Bylo nebylo
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Závod míru
 >PSÍ PŘÍHODY: Prohazovaná miska
 >HISTORIE: Lipjagy 1918
 >POLITIKA: 56. výročí nezávislosti Státu Izrael
 >DOPRAVA: Cyril Svoboda nás připravil o peníze
 >SPOLEČNOST: Hokejové šílenství
 >PENÍZE: Ceny nemovitostí opět spurtují, hlásí The Economist
 >ZE STARÝCH NOVIN: 1. máj 1934 a perspektivy v medicíně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: České ovečky jdou do unie
 >DOKUMENT: Tisková zpráva o zmražení majetku Vladimírovi Železnému
 >HISTORIE: Marx - mýtus a skutečnost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
30.4. Skeptik v eurodomě
(nov)

Ani v posledním týdnu před vstupem Česka do EU si komisař unie pro rozšíření Günter Verheugen neodpustil zopakovat svůj okřídlený výrok, že kdyby existovala Nobelova cena za skepsi, snad každý rok by musel vyhrát nějaký Čech!

Pokud vezmeme za barometr českého vztahu k EU postoj Václava Klause - a raketový vzestup jeho popularity doložený průzkumy veřejného mínění tomu nasvědčuje - pokud prezidentovy názory reprezentují většinu národa, respektive průměrného Čecha, pak není pan komisař Verheugen daleko od pravdy.
V interview pro "Handelsblatt" český prezident prohlásil, že oproti původní otevřenosti je realita EU zcela jiná - nesestává se z volnosti a otevřenosti, ale z byrokratizace, dirigismu, regulace a harmonizace. Dále řekl, že to není jen EU, ale celá evropská společnost, která vybočuje a unie je jenom vhodným nástrojem. Socialismus se v mezinárodních organizacích, jako je EU, dokáže očividně prosadit lépe než na národní úrovni - protože v Bruselu nemohou rozhodovat voliči. To je vlastní demokratický deficit EU a moje hlavní kritika, shrnul své výhrady český prezident.

Netřeba pochybovat, že o reálně existujícím socialismu sociálně demokratických a socialistických stran v Evropě (citace VK z HN) je spolu s Václavem Klausem přesvědčena značná část Čechů (minimálně třetina preferující ODS) a nelze se divit, že panu Verheugenovi připadáme jako střízliví studení čumáci, pro něž zítřejší oslavy budou jenom další šaškárnou v řadě.
No a co má být?! Pan Verheugen jaksi zapomíná, že česká skepse má i svůj líc - českou střízlivost a racionalitu, jež rozhodly o tom, že přístupové referendum bylo v zemi laureátů "Nobelovy ceny za skepsi" schváleno snad druhým nejvyšším poměrem kladných hlasů z desítky nových členů. A dále, přece až budoucnost ukáže, jestli za eurosliby nebyly jenom eurochyby, zda nám vládní koalice nemazala pouze med kolem huby, zda se Češi v "Evropě" opravdu najdou a zbaví svých komplexů. Jako třeba honzovského vysedávání na peci. V tom má pan Verheugen pravdu, když říká, že výhody nejsou dary, jsou to příležitosti, pro které se musí jít - a snad se to v EU naučíme a přestaneme po česku honzovsky sedět na zadku.

Avšak i pro EU může být přínosem, když se zítra do jejího domu nastěhuje zarytý skeptik, který dokáže dirigismu - v tomto případě unijnímu - nastavit nezkreslující zrcadlo, neboť si je vybrousil zkušenostmi, jež se nepočítají na desetiletí, ale na staletí.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku