Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.5.2004
Svátek má Svátek práce
  Výběr z vydání
 >Hymna EU
 >ZE STARÝCH NOVIN: O naší budoucnosti
 >INFO: 3. květen: SVĚTOVÝ DEN SVOBODY TISKU
 >MOBY DICK: Souboj ministrů
 >ZE STARÝCH NOVIN: Směle ku předu!
 >Sun has cancer
 >MÉDIA: Donathovi psavci v akci
 >POLITIKA: Jak rozhoduje soudce Ústavního soudu JUDr.Miloslav Výborný
 >POSTŘEH: O tunelování
 >DETEKTIVKA: Bylo nebylo
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Závod míru
 >PSÍ PŘÍHODY: Prohazovaná miska
 >HISTORIE: Lipjagy 1918
 >POLITIKA: 56. výročí nezávislosti Státu Izrael
 >DOPRAVA: Cyril Svoboda nás připravil o peníze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
1.5. Sun has cancer
Pavel Košek

Žijeme v době konvergence. Možnosti se sice rozlévají jakoby byly bezbřehé, ale lodě, které ho křižují již těžko najdou nějakou neprozkoumanou cestu. Okružní cesta na trase gotika, noisers, industriál, elektropunk a death metal se jmenuje sun.has.cancer. Podle všech ukazatelů dost nečekaný nářez.

Trojka sun.has.cancer datuje svůj vznik na září 2000, kdy došlo ke kosmickému spojení zpěváka Honziga, basačky Antchy a kytaristy Seetji. Multimediální album kamikaze spirit, mimochodem název je více než trefný, je výlisek který zaujme po všech stránkách. Ačkoliv hlavní jsou ty atmosféricky čisté zvuky elektroniky ubíhají pod linkou vibrujících kytar, jejich rytmické souznění uzemňuje death metalový chropot hlavního hlasu.

Přestože inscenovaný klip k písničce Eyes (na albu je k dispozici i živák Blood, guts and popcorn) trochu svádí k mírnému optimistickému dojmu, společným prvkem s.h.c. je především neprvoplánovitá a ryze upřímná ponurost. Už jenom obal bukletu, který obsahuje výjevu z instruktážního materiálu zobrazujícího postup očisty po blíže nespecifikovaném útoku zbraněmi hromadného ničení je mírnou laskominou traumatizujícího charakteru.

Nepříliš optimistický pásek filmových okének zakončený záběrem na orientační ceduli se sdělením „Mrtvé odkládejte zde“ svým způsobem dává najevo, že nesmíte očekávat radostně harmonickou poezii všedního dne. Patnáctka skladeb je vybroušená do ostrých poloh nejen po akustické rovině, ale i po stránce obsahové. Skepse s.h.c. se nezdá být záměrně zaujatou pózou, ačkoliv v nosné skladbě kamikaze spirit by to jeden i uvítal:

„Tak už to udělej... Nakresli si linky - - nožem na zápěstí, nebo si poslechni výstřel - - dva palce od ucha bys to měl slyšet...“

PS: Výchozím jazykem s.h.c. je angličtina, překlad jsem si vypůjčil z jedné z mnoha multimediálních nabídek, které jsou na albu k dispozici.

Celé album představuje vyvážený výkon, který si rozhodně zaslouží pozornost. Kdo má chuť na netrpělivě hrající Sonic Youth a v pozadí Rammstein říznutý Sepulturou, abychom měli nějaký ten pokus o jakési přirovnání za sebou, pak se nemá čeho bát. To, že se mu narve směs pocitů do hlavy s úsilím frenetického datla, to bude vyžadovat právě onen kamikaze spirit. Ovšem nejít do toho … adrenalinu není nikdy dost … nebo ne?

Kup-to-měr: 66 %

Sun.has.cancer: kamikaze spirit. Grodhaisn Productions, 2003. 49 minut 19 sekund


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku