Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.5.2004
Svátek má Svátek práce
  Výběr z vydání
 >LIDŠTINY: Sváteční aneb vítám vás v EU
 >MEJLEM: Hymna EU
 >ZE STARÝCH NOVIN: O naší budoucnosti
 >INFO: 3. květen: SVĚTOVÝ DEN SVOBODY TISKU
 >ZE STARÝCH NOVIN: Směle ku předu!
 >Sun has cancer
 >MOBY DICK: Souboj ministrů
 >MÉDIA: Donathovi psavci v akci
 >POLITIKA: Jak rozhoduje soudce Ústavního soudu JUDr.Miloslav Výborný
 >POSTŘEH: O tunelování
 >DETEKTIVKA: Bylo nebylo
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Závod míru
 >PSÍ PŘÍHODY: Prohazovaná miska
 >HISTORIE: Lipjagy 1918
 >POLITIKA: 56. výročí nezávislosti Státu Izrael

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
1.5. LIDŠTINY: Sváteční aneb vítám vás v EU
JITA Splítková

Dnes je první máj - svátek lásky a práce. Svátek toho, bez čeho se nic v životě nedokáže, bez čeho by nebyla lidská společnost - práce a láska. V tento sváteční den dvou základních lidských "věcí" vstupujeme do velkého společenství pod jménem Evropská unie. Bylo možné vybrat nějaký vhodnější den a větší symbol než 1. máj? Nebylo.
Kdo čeká, že se najednou všechno zlepší - bude zklamán. Kdo čeká, že se vše začne horšit, bude také zklamán.
Něco se změní, víc věcí zůstane a jestli se rum nebude nazývat rumem, je úplně jedno, záleží na podstatných věcech a u toho rumu- nerumu na tom, jak chutná.
Tou velmi důležitou a možná i základní věcí je, že dnes se Evropa zase o kousek přiblížila ke svému úplnému sjednocení, a někdy v daleké, daleké budoucnosti, k vytvoření Spojených států evropských. SSE - zde budou úplně všechny evropské státy i Rusko, které zatím, jako světová velmoc, na členství v EU nepomýšlí. V ještě vzdálenější budoucnosti se zřejmě budou muset naplnit sci-fi vize Spojených států Země, aby celý svět řešil problémy třeba s energii, vodou...
Zatím máme sobotu prvního května 2004 a jsme v EU s 25 členy. Nic v EU nebude lehké, protože záleží na lidech a ti, jak známo, sebelepší ideu dokáží převrátit v pravý opak a v pouhý svůj osobní prospěch a v utrpení a neprospěch pro ty ostatní, ale jednou se k ideální společnosti lidstvo přiblížit prostě musí… snad někdy…
K tématu sjednocování Evropy se hodí aspoň heslovitě připomenout jednoho z našich největších státníků - Jiřího z Poděbrad a jeho vizi sjednocené Evropy.
Jiří z Poděbrad byl korunován českým králem v květnu - ne prvního, ale 7.5. 1458. Tento muž byl první a poslední panovník, který byl řádně zvolen a pocházel z české šlechty. Jeho kariéra začala v sedmnácti letech a skončila smrtí v jednapadesáti. V letech 1463-64 se snažil ostatní evropské panovníky přesvědčit o vytvoření všeobecné mírové unie evropských států, založené na zásadách rovnoprávnosti všech jejích členů. Cílem Jiříkovy unie by bylo řešení vzájemných sporů bez použití násilí. Krásná myšlenka, ale bylo na ni ještě hodně brzo, takže o ní žádný panovník neprojevil zájem a zapadla. Pokud by někdo chtěl znát pozadí, proč se Jiří o tuto unii zasazoval, tak samozřejmě chtěl tím získat blaho pro země Koruny české a spojence proti papežovi, ale zároveň by tím získaly i všechny ostatní státy - mír.
Můžeme být rádi, že dnes se stává Jiříkova myšlenka skutečností. A to ještě na vyšší úrovni spolupráce zemí sjednocených v Unii, než si náš král představoval. Určitě by se mu vyzdvihnutí ekonomické spolupráce velice líbilo, sám zasahoval do cenové politiky a snažil se o stabilizaci měr a vah (což bylo důležitě pro stabilizaci a jednotný řád trhu a pro jeho rozvoj). Pokud nikdy nezapomeneme na Jiřího z Poděbrad, na jeho češství a oběti své zemi, tak se nemohou naplnit obavy, že se v EU jako Češi rozplyneme.
Vítám nás všechny v Evropské unii a přeji nám všem, aby ti rytíři v hoře Blaník, které o páteční půlnoci vzpomněl prezident Klaus - stojící právě na jejím vrcholu, klidně spali dál a hlavně, aby naši představitelé i všichni občané byli hrdí Češi - jako král Jiří z Poděbrad a nikdy se nechovali lokajsky k dalším státům a velmocím. Lokajů si nikdo neváží.

JITA Splítková
www.futurologie.cz
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku