Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.5.2004
Svátek má Svátek práce
  Výběr z vydání
 >Hymna EU
 >ZE STARÝCH NOVIN: O naší budoucnosti
 >INFO: 3. květen: SVĚTOVÝ DEN SVOBODY TISKU
 >MOBY DICK: Souboj ministrů
 >ZE STARÝCH NOVIN: Směle ku předu!
 >Sun has cancer
 >MÉDIA: Donathovi psavci v akci
 >POLITIKA: Jak rozhoduje soudce Ústavního soudu JUDr.Miloslav Výborný
 >POSTŘEH: O tunelování
 >DETEKTIVKA: Bylo nebylo
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Závod míru
 >PSÍ PŘÍHODY: Prohazovaná miska
 >HISTORIE: Lipjagy 1918
 >POLITIKA: 56. výročí nezávislosti Státu Izrael
 >DOPRAVA: Cyril Svoboda nás připravil o peníze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.5. INFO: 3. květen: SVĚTOVÝ DEN SVOBODY TISKU
Michal Broža

UN INFO on-line
28.04.2004 - 3. květen: SVĚTOVÝ DEN SVOBODY TISKU

Světový den svobody tisku si mezinárodní společenství připomíná z rozhodnutí Valného shromáždění OSN z roku 1993.
Datum 3. května připomíná den, kdy byla v roce 1991 přijata tzv. "Windhoekská deklarace o podpoře nezávislého a pluralitního tisku v Africe".

Téma 2004: Úloha médií v ozbrojených konfliktech.

Generální tajemník OSN Kofi Annan ve svém poselství k letošnímu Dni svobody tisku připomněl, že nezávislost médií je základem pro budování lepšího a spravedlivějšího světa. "Informace jsou bezpochyby zdrojem moci. Ti, kdo mají přístup ke svobodným a nezávislým médiím mají více možností a zároveň se tak dostávají k informacím, které mohou využít k vlastnímu rozvoji. Světový den svobody tisku je významou připomínkou úlohy novinářů v informačním věku, zejména jejich role v oblasti ochrany lidských práv a podpory rozvoje," řekl Kofi Annan.
Zároveň vzpomenul novináře, kteří při výkonu svého povolání přišli o život, byli zraněni či drženi v zajetí. Podle údajů Výboru na obranu novinářů bylo jen v roce 2003 zabito 36 žurnalistů. V prvních měsících letošního roku přišlo o život přinejmenším dalších sedmnáct. "Zemřeli proto, že chtěli podat svědectví, zjistit fakta", zdůraznil Annan. V roce 2003 se v žalářích ocitlo 136 novinářů, opět jen proto, že vykonávali svou práci.

Celý text poselství K. Annana k Světovému dni svobody tisku níže (anglicky).

Za IC OSN: Michal Broža

*****
FREEDOM, INDEPENDENCE OF MEDIA ESSENTIAL FOR BUILDING BETTER,
FAIRER WORLD, SAYS SECRETARY-GENERAL IN MESSAGE ON WORLD DAY

Following is Secretary-General Kofi Annan’s message on World Press Freedom Day, observed 3 May:

Information is, undoubtedly, a source of power. Those who have access to a free and independent media have more options, as well as the information they need to take better advantage of them. World Press Freedom Day is an important reminder of the contribution that journalists play in the information age, especially in the protection of human rights and the promotion of development.

This day is also one on which we should remember and pay tribute to journalists who have been killed in the line of duty, or whose reporting has led to their imprisonment and detention. The Committee to Protect Journalists continues to document sombre facts about the dangers and hostility faced by journalists. Thirty-six journalists were killed in 2003, and at least 17 have been killed in the first three months of 2004. Their deaths were the result of their efforts to bring us the facts, to deliver first-hand accounts of important events, to offer perspectives on the trends of our time -– in short, the essential work of daily journalism. Indeed, some were deliberately targeted because of what they were reporting or because of their affiliation with a news organization. According to the Committee to Protect Journalists, a further 136 journalists were in jail at the end of 2003 simply because of their profession.

Journalism, as a profession, has been resolute in the face of such danger. But the continuing threat to their personal and professional integrity must concern all of us who rely on the media as an agent of free expression and as an often very lonely means of rousing the world’s conscience.

Those issues and events need not be immediate or traumatic. While the war in Iraq has been a major recent preoccupation for press and politicians alike, battles of another kind -- against poverty, discrimination and disease, for example -– also warrant attention. Last year on World Press Freedom day, I asked why some issues and situations attract coverage, while others of seemingly equal importance fail to achieve critical mass. The question remains relevant today. Just as it should not take the collapse of a state for the international community to act, so it should not take a full-fledged crisis to attract the media spotlight. There are important stories to be told even in peacetime, about things that affect the normal everyday lives of children, women and men the world over.

On World Press Freedom Day, let us reaffirm our commitment to the freedom and independence of the media as an essential requirement for building a better and fairer world. And let us all pledge to do our utmost to ensure that journalists –- the men and women charged with helping us understand ourselves and our world -- are able to do their vital work in safety and without fear.*****************************************************************

UN INFO on-line
elektronicka sluzba Informacniho centra OSN v Praze
an e-service of United Nations Information Centre Prague

Objednat, odhlasit, zmeny v odberu
Subscribe, unsubscribe, changes in subscription:
www.osn.cz/uninfo

UNIC Prague, nam. Kinskych 6, 150 00 Praha 5
phone. (+420) 257 199 831, -32, fax: (+420) 257 316 761
e-mail: unicprg@osn.cz
web: www.osn.cz
Další články tohoto autora:
Michal Broža

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku