Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.5.2004
Svátek má Květoslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Poslanec Mládek na titulní straně
 >ARCHITEKTURA: Lábus Siza Šlapetové a pozvánka
 >TÉMA: Hokej
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Celý rok vlastní zeleninu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo v Bruselu
 >PSÍ PŘÍHODY: Když pán odjíždí
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 3.)
 >ZAMYŠLENÍ: Adresát neznámý
 >EKONOMIKA: Očekávané zvýšení sazeb ohrožuje růst akcií
 >NÁZOR: Proč na Hradě nevisela evropská vlajka?
 >VÝSTAVA: Letadla a nahé ženy ve fotografii
 >INICIATIVA TÝDNE NEKLIDU
 >PENÍZE: Jak se stát skutečným majitelem bytu
 >ŽIVOT: Osud jedné lípy
 >POLITIKA: Hlasování v nemoci

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
4.5. VÝSTAVA: Letadla a nahé ženy ve fotografii
Jiří Wagner

Hovorka vlevo, Salajka vpravo
Podvečer

Na pražském Smíchově, v ulici Na Zatlance č. 6, se za šedivými plechovými vraty skrývá dočasná galerie s podivným názvem BOURAT. Od 1. května je zde ve dvou přízemních baráčcích umístěna výstava fotografií autorů Martina Salajky a Ladislava Hovorky.

Zatímco Martin Salajka se věnuje ve svých vystavených fotografiích lyrice letadel (vesměs vojenských), Ladislav Hovorka objevuje svými snímky krásu ženského těla - třebaže divák někdy ani nepozná, že o ztvárnění ženy vůbec jde. Každý autor má pro své dílo vyhrazen jeden z domků. Hovorkova expozice - nazvaná Zpomalené zrcadlo - je obsáhlejší, nicméně milovníkům letadel postačí i skromnější výstava fotografií Martina Salajky pojmenovaná prostě Letadla. K vidění tu jsou rozličné typy letadel, sportovním jednoplošníkem počínaje a těžkotonážním Globemasterem konče. Na každé fotografii je ale vidět, že autor má k letadlům vztah takřka milostný, o čemž ostatně svědčí nejen poezie zobrazených letadel, ale i názvy - Kytice, Hemžení, Tváře či Diagonála.

Jak mi pan Salajka sdělil, jeho snímky pocházejí víceméně z leteckých přehlídek, a to z prostor pro návštěvníky. Jen část obrázků byla pořízena při specifických příležitostech, ať už to bylo několik výletů do Švédska kvůli fotografické dokumentaci sjednávání našeho kontraktu na Gripeny nebo půldenní možnost vyfotit si válečné stíhačky při natáčení filmu Tmavomodrý svět.

Kdo tedy v Praze bydlí nebo má v příštích čtrnácti dnech do Prahy cestu a zajímá se o fotografii, letadla či umělecké ztvárnění ženy (nejlépe o vše:-)), až do 15. května může výstavu navštívit.

Co se týká názvu samotné galerie, ten mi byl vysvětlen až při odchodu - na vnitřní straně vrat je přilepeno oznámení, že v místě galerie a na dalším přilehlém pozemku budou postaveny dva obytné domy. Samozřejmě, že předtím se ale všechny zde umístěné objekty budou BOURAT. Nicméně autoři projektu slibují, že v přízemí jednoho z domů bude zřízena galerie nová, určitě důstojnější než dosavadní provizorní baráčky.
Setkání

Ukázka snímků Ladislava HovorkyDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku