Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 3.5.2004
Svátek má Alexej
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Osud jedné lípy
 >POLITIKA: Hlasování v nemoci
 >DOPRAVA: O policii v EU
 >ZAMYŠLENÍ:Kdo všechno chce být českou Dajdou?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvě malé záhady
 >PSÍ PŘÍHODY: Mít tak o deset cm delší ruku
 >SVĚT: Vytunelovaná slova a osobní odpovědnost
 >POLITIKA: 460 milionů za demokracii
 >PENÍZE: Když onemocní podnikatel
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >LIDŠTINY: Sváteční aneb vítám vás v EU
 >MEJLEM: Hymna EU
 >ZE STARÝCH NOVIN: O naší budoucnosti
 >INFO: 3. květen: SVĚTOVÝ DEN SVOBODY TISKU
 >ZE STARÝCH NOVIN: Směle ku předu!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
3.5. POLITIKA: Hlasování v nemoci
Jiří Pospíšil

Hodně se mluví o hlasování nemocného poslance. Dovoluji si připojit svůj názor, něco o tom vím, prožil jsem to. Přemýšlel jsem nad tím několik dní tehdy, než jsem se nechal dovézt na hlasování. Tehdy i můj hlas byl klíčově důležitý. Zákon mým hlasem prošel. Později ho pozměnil Ústavní soud. Hodně jsem proto přemýšlel o tom, zda to mělo smysl. Můj závěr je takový, že jsem tehdy udělal dobře, jednal jsem v souladu se svým přesvědčením. Dodnes jsem přesvědčen, že tato republika by na tom byla lépe, kdyby volební systém byl většinový. Většinový systém umožňuje vznik pevnějších a odpovědnějších vlád. Smyslem voleb je přece umožnit sestavení odpovědné vlády a reprezentativní směmovny. Současný systém voleb poměrně dobře plní požadavek reprezentativnosti zastoupení, ale opakovaně a bolestně nás přesvědčuje o tom, že jen stěží plní požadavek na umožnění sestavit odpovědnou vládu. Ve většinovém systému vítěz na dobu do příštích voleb bere vše. Má silnější zastoupení mezi poslanci ve sněmovně. Ale, a to je mnohem důležitější, politická strana, která vyhrála volby, nese plnou odpovědnost za činnost vlády. Nemůže se vymlouvat na to, že neuskutečňuje svůj program, protože musí brát ohled na zájmy koaličních partnerů. Nemůže se vymlouvat na různice v klubu svých poslanců. Měla kandidovat takové, kteří se dokážou domluvit na důležitých věcech alespoň ve svém klubu. Každou chybu jak poslanců, tak vlády, jí volič v příštích volbách náležitě spočítá. Volič také více kontroluje svého poslance, už proto, že ví koho osobně volil. Snáze ho osobně osloví. Na argument, že naše společnost není zralá na většinový systém odpovím, že na osobní odpovědnost jsem zralí dost a že když Angličané zaváděli většinový systém, o moc zralejší nebyli.
Když jsem se dozvěděl, že minist Svoboda pojede hlasovat z nemocnice, chápal jsem, co to pro něj osobně znamená. Jenže on byl na tom hůř. On těžko může napsat to, co jsem poněkud obšírněji uvedel já. Vždyť i předkladatel, ministr financí veřejně uvedl, že ví, že zákon je špatný. Bude moci ministr Svoboda sám sobě i druhým říci i po několika letech a třeba i jako člen jiné koalice nebo opozice říci to co já? Hlasoval jsem správně, udělal bych to znovu. Obávám se, že ne. Že bude říkat. Situace to vyžadovala. Čas byl neúprosný. A vždyť se už tehdy vědělo, že se připravuje novela, která odstraní největší chyby. Byl jsem být loajální k vládě. Nebo je odsouzen říkat už celý život, že tento zákon o DPH je dobrý. Těžko bude hledat tak pádné argumenty jako já. Přesto ho neodsuzuji za to, že to udělal. Ač to hodně lidí neuzná, být politikem sebou nese velkou odpovědnost. . Ministr Svoboda ji unesl. A mandát má politik i v nemocnici
A byl na tom o hodně hůř než já. On totiž dobře ví, za co bojoval. Za jiné situace by pro tento zákon ruku nezvedl ani zdravý. Stejně jako já.

S pozdravem

Jiří Pospíšil, senátor a do voleb náhradní poslanec Evropského parlamentu..Další články tohoto autora:
Jiří Pospíšil

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku