Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.5.2004
Svátek má Stanislav
  Výběr z vydání
 >EU: Jak nás vítala země Rakouská v EU
 >EU: Schumanův Den Evropy
 >FEJETON: Miluji Martinu Balogovou!
 >DETEKTIVKA: Jednou tě zabiju
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Muzika, písničky
 >PSÍ PŘÍHODY: Odmítnutý nápadník
 >POSTŘEH: O Zeměkouli
 >PRÁVO: Učitelka vyhrála soud proti zaměstnavateli
 >EKONOMIE: Měřič státního dluhu
 >Outkast – pěkně časovaná bomba
 >PENÍZE: Vstup do EU klientům bank příliš nepřinese
 >TÉMA: Výpověď Vladimíra Železného před vyšetřovací komisí
 >INFO: Convoy of remebrance 1945
 >LIDŠTINY: Amerika útočí na Irák, obři útočí na Ameriku.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
7.5. PENÍZE: Vstup do EU klientům bank příliš nepřinese
Kristýna Havligerová

V článcích a diskusích na našich stránkách často upozorňujeme, že poplatky tuzemských bank jsou vyšší než u finančních institucí v zahraničí. Mohlo by se tak zdát, že se vyplatí otevřít si konto u některé ze zemí Evropské unie.
Při spravování běžného účtu však klienti neplatí pouze za vedení účtu nebo platební karty, ale i za různé transakce, které by je u přeshraničního platebního styku vyšly draho. Vyplatí se tedy běžný účet vedený v cizině?

Neplať, za co nemusíš

Už díky výše zmíněným nižším poplatkům v zahraničních bankách by se mohlo zdát výhodné mít běžný účet v některé cizí zemi. Přesto ale existuje několik pádných argumentů, proč tak neučinit.

O tom, na kolik majitele přijde běžný účet v zahraničí a tuzemsku, si přečtěte v článku Proč je v českých bankách draho?

Hlavním je kurzové riziko. "Člověk by mohl brzy přijít o úspory, a to kvůli kurzovému pohybu," říká analytik společnosti Atlantik Jan Schiesser. "A protože přijetí eura je otázkou roku 2009 až 2010, je právě kurzové riziko zásadním argumentem proti běžnému účtu vedeném v této měně," dodává.

Dalším neméně důležitým důvodem jsou poplatky za platby. První problém vznikne na straně zaměstnavatele, pro kterého by bylo posílání mzdy do zahraničí drahé. Poplatek se pohybuje obvykle kolem 1 % z transakce, minimálně však 200 až 500 Kč, u Waldviertler Sparkasse von 1842 100 Kč, což představuje asi padesetinásobek toho, co klienti platí v tuzemsku. Náklady se objeví i při posílání pravidelných plateb ze zahraničí do České republiky. Celoevropské nízké poplatky jsou totiž pouze v zemích společné měnové unie.

A protože klienti někdy potřebují hotovost, musí vybírat peníze z bankomatu. I v tomto případě by si majitelé účtu v zahraničí sáhli při výběru v tuzemsku hluboko do kapsy.

A jaké jsou další argumenty proti? Komunikace s bankou v cizí zemi je obtížnější, většina peněžních domů navíc vyžaduje osobně podepsat smlouvu. Některé dokonce striktně vyžadují trvalé bydliště na území státu (třeba Bank of Scotland), jiné podmiňují otevření konta pro občany cizího státu minimální obrat na účtu (například Barclays 40 000 liber ročně, což představuje asi 2 milony Kč). Samotné vyřizování všech formalit může být složité a to hlavně v případě neznalosti cizí řeči.

Invaze zahraničních bank

Od 1. května i u nás bude platit jednotná bankovní licence EU a Česká národní banka tak ztratí absolutní moc nad tím, koho vpustí do tuzemského bankovního sektoru. Na český trh tak budou moci bez jejího požehnání vstupovat finanční instituce, které podnikají na území Evropské unie.

Přesto ale nedojde k žádnému masivnímu vpádu. "Nelze očekávat razantní vstup nových bank na trh, protože k úspěchu je potřeba pobočkovou síť a reklamu," vysvětluje Schiesser. "Obojí je velmi nákladné na trhu, který je fakticky rozdělen mezi tři až čtyři velké subjekty."

Význam jednotné bankovní licence EU pro tuzemský trh

  • Na domácí trh mohou od 1. 5. 2004 vstupovat finanční instituce oprávněné vydávat elektronické peněžní prostředky bez licence ČNB. Totéž platí i pro podnikání tuzemských peněžních ústavů v členských státech EU.
  • Dohled nad těmito bankami bude v kompetenci příslušné centrální banky jejich mateřské země. ČNB bude mít vůči nim omezené pravomoci, bude dohlížet například na pohyb jejich hotovosti a na to, jak dodržují zákony o praní špinavých peněz.
  • Vklady klientů u těchto bank budou pojištěny podle systému domovského státu. Když by náhrada byla nižší než v Česku, mohou si vklady bankovní ústavy připojistit u Fondu pojištění vkladů. O systému pojištění musí finanční instituce klienty srozumitelně informovat.

K příchodu nových bank tak může podle analytiků dojít v pohraničních oblastech se sousedícím Rakouskem a Německem, kde působí malé spořitelny, jež si mohou založit jen několik poboček a nabízet základní bankovní služby za nižší poplatky. Jejich vstup ovšem neovlivní celkovou úroveň cen bankovních služeb v České republice.

Cílem přicházejících peněžních domů bude poskytovat úvěry ze stavebního spoření a hypotéky, dobrou šancí pro ně budou podle odborníků i spotřebitelské úvěry. "Vstup nových bank bych očekával spíše v segmentech, které nevyžadují pobočkovou síť. To znamená například nějaké formy internetového bankovnictví," konstatuje Petr Dvořák z katedry bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické.

Vstup nových bank poplatky nesníží

První bankou, která plánuje na tuzemský trh vstoupit, je rakouská Oberbank. Zástupci tuzemských bank také mluví o možné konkurenci španělských a švýcarských bank. Švýcarské by se však orientovaly především na movité klienty, španělské zase budou chtít do Česka doprovázet své zákazníky.

Naneštěstí pro zákazníky žádná nová nebezpečná konkurence nehrozí. "Dopad na poplatky se může projevit u určitých produktů, kde by se významněji angažoval zahraniční subjekt, plošné snížení bych ale neočekával," uvádí Dvořák. "Pokud nějaké zlevnění nastane, bude z důvodů konkurence mezi stávajícími ústavy. Ale i tam je problém věrnosti klientů, která je zatím u nás poměrně vysoká, což se projevuje tím, že banky spíše poplatky zvyšují."

Co by tedy odborníci klientům bank poradili? Schiesser doporučuje zjistit si, které bankovní služby domácnost potřebuje a najít si takový produkt, jež bude jejím potřebám nejlépe vyhovovat a jehož cena bude nejnižší. Zároveň by měla zrušit všechny služby, ale přitom za ně platí.

Máte nějaké zkušenosti s běžným účtem v zahraničí? Vyplatil by se vám? Přivítali byste příchod nových bank na tuzemský trh?
Další články tohoto autora:
Kristýna Havligerová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku