Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.5.2004
Svátek má Květoslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Poslanec Mládek na titulní straně
 >ARCHITEKTURA: Lábus Siza Šlapetové a pozvánka
 >TÉMA: Hokej
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Celý rok vlastní zeleninu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo v Bruselu
 >PSÍ PŘÍHODY: Když pán odjíždí
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 3.)
 >ZAMYŠLENÍ: Adresát neznámý
 >EKONOMIKA: Očekávané zvýšení sazeb ohrožuje růst akcií
 >NÁZOR: Proč na Hradě nevisela evropská vlajka?
 >VÝSTAVA: Letadla a nahé ženy ve fotografii
 >INICIATIVA TÝDNE NEKLIDU
 >PENÍZE: Jak se stát skutečným majitelem bytu
 >ŽIVOT: Osud jedné lípy
 >POLITIKA: Hlasování v nemoci

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.5. Dvakrát z téže řeky korupce
(nov)

Po euforii ze vstupu do EU nastává opět všední čas, do něhož se Česko vrací se dvěma lahůdkovými korupčními skandály, které teprve nabírají obrátky.
První je starý právě týden a týká se případu konkurzního soudce Jiřího Berky, který se vyhlášením neoprávněných konkurzů dopustil s dalšími čtyřmi obžalovanými zločinného spolčení. Policie má odůvodněné podezření, že dva vysocí státní úředníci, vedoucí kanceláře NBÚ V. Šiša a náměstek místopředsedy vlády P. Mareše F. Kozel, se pokusili ovlivnit průběh trestního řízení. V trezoru Šišovy kanceláře našli specialisté pro závažnou hospodářskou trestnou činnost podstatnou část Berkova spisu, přičemž Šiša tvrdí, že spis "zdědil" - jako by to byl inventář kanceláře - a Kozel, jenž je tchánem jednoho z obviněných, údajně disponuje jeho majetkem. Jak v neděli uvedla ČT, státní zástupce Dolejší, který vyšetřování vede, si stěžuje na nedostatek vyšetřovatelů ve svém týmu a na pokusy ovlivnit i jeho vyšetřování. Zajímavůstkou je též fakt, že státní zástupce Dolejší je právě nyní NBÚ bezpečnostně prošetřován.

Druhá korupční aféra, jejíž rozsah možná leží v nedohlednu, propukla právě v předvečer historického vstupu do EU a týká se fotbalu. Asi kolem půl jedenácté v pátek večer policie přistihla u jedné z vyškovských benzinových pump manažera Synotu J. Hastíka a rozhodčího S. Hrušu. Měli u sebe 175 000 Kč. Speciální policejní tým, který šetří korupci v českém fotbalu již od podzimu, obvinil Hastíka z podplácení a rozhodčího z přijímání úplatku. Zadržení odmítli vypovídat. Výkonný ředitel fotbalového klubu Synot J. Zerzáň posléze prohlásil, že Hastík se vracel z Prahy z jednání arbitrážní komise a po cestě se náhodně setkal s Hrušou, s nímž jsou kamarády již 20 let. Hotovost, se kterou přijel, Hastík zdůvodnil tvrzením, že peníze měl u sebe kvůli rozvodu. Nicméně policie si je svým obviněním jistá. Informace o schůzce, na níž dojde k předání úplatku za zápas Sparta - Synot, který Synot vyhrál 2 : 0 a v němž Hruška asistoval, získal tým detektivů ze soudně povolených telefonních odposlechů. Nebyli ani moc opatrní , komentoval jejich počínání jeden z kriminalistů.

Nejen obvyklé heslo, zatloukat, zatloukat a ještě jednou zatloukat, bude patřit do arsenálu obviněných. Na včerejší tiskové konferenci vedení Synotu uvedlo, že se jedná o vykonstruovaný komplot proti jejich klubu. Ale vzhledem k předchozímu případu hráče amatérského klubu Libice R. Váni, který přímo před (skrytými) kamerami ČT uplatil tři rozhodčí, vzhledem k prohlášení internacionála Vízka v MF Dnes, že za účast v Lize mistrů se vyplatí dát rozhodčímu i milion korun, vzhledem k nedokázanému úplatku 750 000, který měla inkasovat Plzeň za prohru s Baníkem, a vzhledem ke skandálnímu ovlivnění utkání Sparta - Žižkov ve prospěch Sparty, za něž si asistent Kašný odnesl doživotní distanc, bude pravda spíše na straně policie. A podle mluvčí policejního prezidia je to jenom začátek.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku