Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.5.2004
Svátek má Květoslav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Poslanec Mládek na titulní straně
 >ARCHITEKTURA: Lábus Siza Šlapetové a pozvánka
 >TÉMA: Hokej
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Celý rok vlastní zeleninu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo v Bruselu
 >PSÍ PŘÍHODY: Když pán odjíždí
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 3.)
 >ZAMYŠLENÍ: Adresát neznámý
 >EKONOMIKA: Očekávané zvýšení sazeb ohrožuje růst akcií
 >NÁZOR: Proč na Hradě nevisela evropská vlajka?
 >VÝSTAVA: Letadla a nahé ženy ve fotografii
 >INICIATIVA TÝDNE NEKLIDU
 >PENÍZE: Jak se stát skutečným majitelem bytu
 >ŽIVOT: Osud jedné lípy
 >POLITIKA: Hlasování v nemoci

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
4.5. ARCHITEKTURA: Lábus Siza Šlapetové a pozvánka
Zdeněk Lukeš

Profesor pražské techniky Ladislav Lábus vystavuje až do 16. května v pražské Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Uvidíte jeho kvalitní adaptace a rekonstrukce, jako je Langhansův dům nebo vila Holanďana Marta Stama na pražské Babě (viz obrázek), ale také jeho vily, domov důchodců atd. Lábus nedělá nabubřelá gesta, jeho architektura je střízlivá až nenápadná. Za své projekty získal Lábus několikrát ocenění v Grand prix architektury. Expozici doplňuje katalog.

Podobně slavný Portugalec Alvaro Siza patří k architektům, kteří pracují s uměřenými formami (na obrázku portugalský pavilon na EXPO 1998). Dosáhl světové proslulosti a jeho dílo nyní představuje Galerie Švestka v ulici Biskupský dvůr (přestěhovala se sem z Mozartea).

Do třetice je v olomouckém Muzeu umění velký výstava bratří Lubomíra a Čestmíra Šlapetových, autorů funkcionalistických a organických vil ze 30. let. Projektovali rodinné domy především v Olomouci, Frýdku, Přerově, Ostravě a dalších moravských a slezských městech (na obrázku vila v Hlučíně, 1933-4). V 60. letech už jako starší pánové mohli spolupracovat na berlínských stavbách jejich slavného učitele Hanse Scharouna (autor budov berlínské filharmonie a knihovny). K výstavě vychází rozsáhlý katalog.

No a konečně pozvánka na další (v pořadí už snad sedmou) Psí vycházku (o té minulé na Nové Město pražské viz zde). Tentokrát do prostředí secesních i nesecesních vil v katastru Bubenče. Tato první část obsáhne oblast kolem tzv. Zátorky, tj. od Špejcharu po ulici Pod Kaštany. Sraz je u pomníku skladatele Bendla na rohu ulic Pelléovy a Pod Kaštany (asi 3 min. od Hradčanské, z křižovatky Špejchar Pelléovou ulicí přes trať). Sraz příští sobotu 8. května v 10:00 hodin. Pozor! - pokud bude pršet, akce odpadá.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku