Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 5.5.2004
Svátek má Klaudie
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Růst sazeb a posílení koruny k dolaru
 >POLITIKA: Jak nevolit do Evropského parlamentu
 >POLITIKA: Evropa může dostihnout USA, ale…
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 3
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cesta z Bruselu
 >PSÍ PŘÍHODY: Varianty jedné příhody
 >SPOLEČNOST: Potřebujeme nové národní obrození
 >SPOLEČNOST: Čistota našeho fotbalu
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 4.)
 >PENÍZE: Internetbanking: vylučuje bezpečnost pohodlí?
 >GLOSA: Zrušte monopol ČEZ, vzbuďte se - už jste v EU!
 >CHTIP: Chtip co není chtip, ale realita
 >MÉDIA: Poslanec Mládek na titulní straně
 >ARCHITEKTURA: Lábus Siza Šlapetové a pozvánka
 >TÉMA: Hokej

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.5. POLITIKA: Jak nevolit do Evropského parlamentu
Josef Ptáček

V poštovní schránce se objevil Zpravodaj městské části mého bydliště. Rutinně jsem prolétl informaci o tom jak proběhnou volby do Evropského parlamentu 11. a 12. června. Tučným písmem byla uvedena změna ve volebním zákoně oproti dřívějším volbám do obou komor i do místních zastupitelství:

Voliči, který nebude uveden ve výpisu ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, který bude mít ve volební místnosti k dispozici okrsková volební komise, nebude hlasování umožněno (§ 36 odst. 5 zákona o volbách do Evropského parlamentu). A tudíž zákon neumožňuje dopsání voliče do seznamu voličů po datu 2.5.2004, a tedy ani v den voleb ve volební místnosti.

Jen pro úplnost, dříve u voleb, pokud se dostavil občan a na místě prokázal, že je občanem ČR a má trvalé bydliště ve volebním okrsku, byl do seznamu jednoduše dopsán a odvolil. Ne tak tentokrát. A instrukce ve Zpravodaji, který jsem našel ve schránce 1.5.2004 uvádí, že kontrolu seznamu si musí udělat každý sám na Úřadu městské části a to nejpozději do 2.5.2004.

Tato volební instrukce mě poněkud rozhodila, neboť jsem asistoval jako člen komise u vícero voleb a vím jak seznamy vypadaly. Mnoho spoluobčanů tam opakovaně nebylo uvedeno, naopak jsou v seznamech lidé i více než deset let po smrti apod. Vím své, můj syn za 12 let účastí na volbách se v následujícím volebním seznamu nikdy neobjevil.

Takže jestli tomu dobře rozumím a převedu-li inovaci volebního zákona do lidské řeči, volební právo dané ústavou je podstatě mýdlová bublina, pokud nějaký nějaký ouřada vyrobí šlendriánský seznam, kde nejsem uveden a nestihnu si to osobně zkontrolovat. Docela by mě zajímal případný soudní spor vedený občanem proti úřadu, pokud by tímto byl zbaven volebního práva. A jak krásně by se toho dalo zneužít, naši zákonodárci jsou skutečně kreativci (nebo něco podobně znějícího).
Další články tohoto autora:
Josef Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku