Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.5.2004
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Výpověď Vladimíra Železného před vyšetřovací komisí
 >INFO: Convoy of remebrance 1945
 >LIDŠTINY: Amerika útočí na Irák, obři útočí na Ameriku.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V modrém lese
 >PSÍ PŘÍHODY: První koupání této sezóny
 >SPOLEČNOST: Veřejné peníze = veřejná kontrola
 >EKOLOGIE: Vstoupím do Strany Zelených?
 >POEZIE: Láska na hřbitovní zdi podruhé
 >MEZI PAPUÁNCI : První orientace
 >GLOSA: Vypískali Buzkovou!
 >PENÍZE: Co určuje ceny nemovitostí
 >EKONOMIKA: Růst sazeb a posílení koruny k dolaru
 >POLITIKA: Jak nevolit do Evropského parlamentu
 >POLITIKA: Evropa může dostihnout USA, ale…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu
Jan Kovanic

V těchto dnech si někteří nepoučitelní nacionalisté připomínají konec 2. světové války, ve které jsme prý údajně vyhráli. Nemůže být nic vzdálenější realitě! Vždyť celý český národ kolaboroval, rodily se děti ještě více, než obvykle (aby mladé ženy nemusely nastoupit do Reichu na práci, raději zákeřně otěhotněly), jezdily tu vlaky, lidé měli potraviny - co jim scházelo? Inu, někteří se nevyhnuli a museli do takzvaných "koncentračních" - ve skutečnosti pracovních - táborů. Vždyť na jejich branách přece stálo "Arbeit macht Frei"!

Přesto se například v úterý 4. května na hřbitově Malvazinky sešly skromné zbytky účastníků Pražského povstání, aby vzpomněly dávných obětí. U pomníku padlých 5. pražského obvodu bylo též vzpomenuto na všech 8.000 mrtvých Českého povstání. Nacionalisté již neuvádějí, že šlo o zbytečné oběti. Vždyť začátkem května 1945 bylo každému jasné, že je konec války, takže bojovat už nebylo třeba.

Nacionalistům pak ještě u dalšího malvazinského pomníku, tentokrát padlých českých žen, zahrály zmanipulované dívky ze ZUŠ Na Popelce. Čestnou stráž zde drželi hoši ze Skauta, kteří ani neví, k čemu byli zneužiti. Obvodní předseda Českého svazu bojovníků za svobodu z Prahy 5 Karel Zelený zde dále jitřil etnickou nesnášenlivost.

Že prý Němci zavřeli české vysoké školy, že prý se děti musely povinně učit Hitlerův životopis, že v zabraném pohraničí české děti vůbec nesměly chodit do škol ani na učení a byly tak předurčeny stát se toliko nádeníky a otroky. Zelený ještě připomněl zoufalé čekání mnoha rodin na navrátilce z koncentráků, na jejich pobíhání po shromaždištích, marné čtení seznamů. Někteří se ani nedověděli kde a jak jejich blízcí skončili. Pan Zelený skončil vznosně:

"I když se dá odpustit, zapomenout se nedá."

Ale přitom úplně zapomněl promluvit o utrpení sudetských Němců!

Pravé orgie nacionalismu však nastaly další den, ve středu 5.5. v 12:33 před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. I když zde byli přítomni mnozí funkcionáři, jako např. předseda senátu pan Petr Pithart, za poslaneckou sněmovnu Ivan Langr, ministr obrany Kostelka a mnozí další, promluvilo jen čtvero řečníků. Po řediteli rozhlasu panu Kasíkovi se ke slovu dostal premiér Václav Špidla.

Vyzdvihl boj českých kolaborantů a nacionalistů (například policistů a tramvajáků), vzpomenul teroristické skupiny skautů ze Zpravodajské brigády, kteří v sobotu 12.5. 1945, tři dny po ukončení války (správně je 4 dny, neznáte české zákony, pane premiére, válka skončila osmého!), šli špinaví a roztrhaní ve svých zválených civilních šatech, ve kterých před týdnem vyběhli do ulic, ve kterých prožívali martýrium Masarykova nádraží, šli proti čistě a pečlivě oblečeným lidem na sváteční vycházce a říkali si: "Zaspali jsme? Ne - my vydrželi!"

Premiér Špidla pak zaútočil na "zlomyslné teze o alibistickém povstání, když vše již bylo rozhodnuto". Připomněl, že již od začátku okupace byly konány přípravy na toto ozbrojené vystoupení. Kritici Pražského povstání prý zapomínají na obdobné děje ve Varšavě, Paříži, Turínu a Miláně, které si dodnes Poláci, Francouzi a Italové připomínají. "Zachovejme i my úctu našim hrdinům. Zaslouží si to," ukončil svůj projev premiér - historik archeolog. Ale zase - opět už nemluvil o zvěrstvech, které páchaly Revoluční gardy na nevinných Němcích, a kvůli kterým vlastně celé povstání bylo ve skutečnosti zpunktováno.

Smutné je, že tomuto všemu nepřihlíželi jen pamětníci a účastníci, kterých díky bohu přirozenou cestou stále ubývá a již brzy vymřou, ale i dosti lidí střední, mladé, ba i nejmladší generace. Jedna nezodpovědná paní učitelka sem dokonce přivedla celou třídu páťáků! A tak bylo před Rozhlasem zase o poznání více lidí, než vloni.

Za magistrát pak promluvil náměstek primátora Jan Bürgemeister. Ale úplnou záplavu šovinistických a nenávistných hesel přinesla závěrečná řečnice, Anděla Dvořáková, předsedkyně Svazu bojovníků za svobodu. Vyzdvihla nejen boj Pražanů, ale i partyzány (ty svině!) a občany, kteří na pomoc Praze přispěchali ze všech koutů země. "Vděku se však nedočkali. Málokteré národy se tak zachovaly vůči svým hrdinům. Pražští povstalci zachránili mé město před německými plány na zničení metropole nad Vltavou."
(Přitom za Němců byl v Praze pořádek a klid, a jediný, kdo zde za války narušil mír, byly angloamerické imperialistické letecké svazy - a pak samozřejmě špioni a vrazi jistého policejního generála.)

Paní předsedkyně jmenovitě odsoudila výrok pana Pehe, který správně připomněl, že "Česká republika se rozplyne v Evropské unii jako kostka cukru v hrnku kávy".

Jmenovitě pak poděkovala i našemu Le Penovi zkříženému s Jorgem Haiderem a Viktorem Orbánem, totiž prezidentu Klausovi, za jeho výrok na nedávné česko-německé konferenci o smíření, konané v Ústí nad Labem. Prezident tam vyslovil podiv nad tím, že na tuto konferenci nebyli přizváni naši legionáři a zástupci ČSBS, ani místní čeští občané. To tak, ti by shodu konference pokazili ještě více než Klaus, který se vehementně vyslovil proti tomu, aby bylo Ústí nad Labem prohlášeno za sudetoněmecké Lidice. Kde pak je vyváženost v dějinách, když jediní nevinní nemají nárok na to, aby se vzpomnělo obětí českého teroru?

Anděla ale na místě veřejně poděkovala i premiéru Špidlovi za jeho vystoupení na zastupitelském úřadě EU v Helsinkách, kde začátkem dubna odsoudil oprávněné požadavky, které opoziční frakce CDU/CSU vyslovila ústy pana Stoibera, Marschewského a dalších k otázce Benešových dekretů a majetku příslušníků sudetoněmeckého kmene. Náš premiér, který se jindy tak tulí ke svému německému příteli Schröderovi, tam drze odvětil: "Vraťte mi 28 členů mé rodiny, pak se budeme bavit." Tak takhle to je! Nezodpovědnost své maminky, se kterou se zúčastnila takzvaného odboje, kdy německé úřady prostě musely udržovat pořádek v prostoru Čech a Moravy, klade za vinu sudetoněmeckému národu.

Náš zpravodaj po závěru tohoto aktu pustého nacionalismu ještě zkontroloval věnce: Ano, byly tu od senátu, poslanecké sněmovny, ministra obrany, Českého svazu bojovníků za takzvanou svobodu, předsedy vlády, z Hradu sem dorazil i věnec prezidenta Klause - a vedle nich ležela také kytička od pražské rady KSČM!

Spojenectví českých nacionalistických populistů a komunistů je tak opětně potvrzeno. Proevropské elity tedy mají před sebou ještě hodně práce, než vymýtí mýty české historie, jak požadoval už velký Evropan doktor Goebbels.

Psáno 5. května 2004 v Praze

**************************************************

PS pro ty, kdo čtou Šamana poprvé: Nejsem ten, kdo by se chvástal, že je "proevropskou elitou". Psal jsem v duchu kruté ironie; všem bojovníkům za svobodu, kteří by se mohli cítit dotčeni, se omlouvám. Ale ty hnusné fráze o nacionalismu jsem si nemusel vymýšlet, ani výrok, že "problém pamětníků se vyřeší přirozenou cestou, jak budou postupně vymírat". Dodala mi je naše zmíněná šestá kolona.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku