Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.5.2004
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Výpověď Vladimíra Železného před vyšetřovací komisí
 >INFO: Convoy of remebrance 1945
 >LIDŠTINY: Amerika útočí na Irák, obři útočí na Ameriku.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V modrém lese
 >PSÍ PŘÍHODY: První koupání této sezóny
 >SPOLEČNOST: Veřejné peníze = veřejná kontrola
 >EKOLOGIE: Vstoupím do Strany Zelených?
 >POEZIE: Láska na hřbitovní zdi podruhé
 >MEZI PAPUÁNCI : První orientace
 >GLOSA: Vypískali Buzkovou!
 >PENÍZE: Co určuje ceny nemovitostí
 >EKONOMIKA: Růst sazeb a posílení koruny k dolaru
 >POLITIKA: Jak nevolit do Evropského parlamentu
 >POLITIKA: Evropa může dostihnout USA, ale…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
6.5. SPOLEČNOST: Veřejné peníze = veřejná kontrola
David Hanák

Kdo jiný než ODS by se měla zastávat takových hodnot, jako je volný trh, soukromé vlastnictví či privatizace. Von Hayekova poučka, že nejhorší investice je tehdy když se cizí peníze použijí na cizí účel by měla znít v hlavě každého funkcionáře ODS. Zdá se však, že v případě projektu: přesun hlavního nádraží v Brně, jdou všechna předsevzetí stranou a jsou to vrcholní členové ODS v Brně, kteří se zastávají veřejné investice. Kdo jiný než ODS by se měla zastávat takových hodnot, jako je volný trh, soukromé vlastnictví či privatizace. Von Hayekova poučka, že nejhorší investice je tehdy když se cizí peníze použijí na cizí účel by měla znít v hlavě každého funkcionáře ODS.

Zdá se však, že v případě projektu: přesun hlavního nádraží v Brně, jdou všechna předsevzetí stranou a jsou to vrcholní členové ODS v Brně, kteří se zastávají veřejné investice.

Kdyby České dráhy byly soukromý podnik a kdyby, městská doprava v Brně byla privatizována a tyto dvě soukromé společnosti se rozhodly postavit nový dopravní uzel mohly bychom protestovat, ale skutečnou tíhu rozhodnutí by nesl managament zodpovědný akcionářům. V takové situaci by jakýkoliv veřejný protest, či referendum bylo nejen nadbytečné, ale přímo škodlivé.

V případě veřejné zakázky, kdy se investují peníze daňových poplatníků, je žádost o referendum v této otázce bohužel zcela logické. Nelze se mu vyhnout poukazem na to, že v tak složité otázce referendum "vulgarizuje" veřejnou diskusi. Neboť se stejným poukazem bychom mohly vyloučit např. referendum o EU.

Je tomu prostě tak, že veřejnost chce mít dohled nad veřejně utracenými penězi. Jsem si jist, že takový systém uvažování: totiž veřejná investice a její veřejná kontrola, třeba referendem, je jednou z nejméně efektivních cest investic vůbec. Kdyby tomu tak nebylo, pak by socialismus musel dodnes fungovat jako plnohodnotná varianta kapitalismu.

Jinými slovy, ať jste pro či proti přesunu hlavního nádraží v systému veřejné investice je vysoká pravděpodobnost hraničící z jistotou, že půjde o "vyhozené peníze". A to se 100% jistotou v porovnání se soukromou investicí na stejném projektu.

Pokud, už ODS v Brně prosazuje systém veřejné investice nemůže se vyhnout veřejné kontrole, třeba systémem referenda. Ať už si o opačných názorech na danou investici myslí cokoliv. "Spadla" totiž do "pasti" socialismu.

Mgr. David Hanák

autor je externím doktorantem na katedře politologie FSS MU

MS Černovice

www.euroskeptik.cz
Další články tohoto autora:
David Hanák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku