Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.5.2004
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Výpověď Vladimíra Železného před vyšetřovací komisí
 >INFO: Convoy of remebrance 1945
 >LIDŠTINY: Amerika útočí na Irák, obři útočí na Ameriku.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V modrém lese
 >PSÍ PŘÍHODY: První koupání této sezóny
 >SPOLEČNOST: Veřejné peníze = veřejná kontrola
 >EKOLOGIE: Vstoupím do Strany Zelených?
 >POEZIE: Láska na hřbitovní zdi podruhé
 >MEZI PAPUÁNCI : První orientace
 >GLOSA: Vypískali Buzkovou!
 >PENÍZE: Co určuje ceny nemovitostí
 >EKONOMIKA: Růst sazeb a posílení koruny k dolaru
 >POLITIKA: Jak nevolit do Evropského parlamentu
 >POLITIKA: Evropa může dostihnout USA, ale…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
6.5. EKOLOGIE: Vstoupím do Strany Zelených?
Ivan Brezina

Navštivte stránky www.zeleni.net. Ctěným čtenářům Neviditelného psa se omlouvám, že ve slušném médiu propaguji Stranu Zelených, jejíž předseda je podle pravomocného rozsudku plzeňského soudu ekoteroristou. V době, kdy Jan Beránek ještě býval předsedou Hnutí Duha, se navíc jeho tehdejší domovská organizace soudila o dobré jméno s ekonomem Jaroslavem Jirátem, který podle žaloby označil Hnutí Duha za „zelené fašisty“. Když se soud seznámil s Jirátovými důkazy, žalobu Beránkových oveček zamítl. Inu, Zelení si uměli vybrat, koho si postavit do čela.

Ale o tom psát nechci – na internetovou prezentaci Strany Zelených upozorňuji proto, že k nim nejspíš hodlám vstoupit. SZ je mi totiž velmi sympatická tím, že se chystá ekonomicky zničit neekologické větrné elektrárny, které se k nám dnes tlačí hlavně z Německa a Rakouska. Kromě randálu vyluzují i nebezpečný infrazvuk, vytvářejí nepříjemný stroboskopický efekt, v zimě kolem sebe do dálky vrhají ledové balvany, v létě vyhánějí turisty, zabíjejí ptáky a hyzdí českou krajinu. Přitom jsou úplně zbytečné, neboť jejich nespolehlivou a předraženou energii nikdo nechce. Aby se větrníky vůbec vyplatilo stavět, musí je stát dotovat a Energetický regulační úřad musí rozvodným společnostem nařizovat vykupovat větrnou energii za cenu třikrát vyšší, než je cena tržní.

A pak přijde Strana Zelených a na www.zeleni.net zveřejní předvolební slogan: „Seznámíme ČEZ s volným trhem“, za kterým je umístěna fotka nestvůrného větrníku. Logicky existuje jen jediné možné vysvětlení – Jan Beránek a jeho ovečky požadují, aby se všem dodavatelům energie začalo měřit stejným metrem. Chtějí, aby bylo zrušeno nespravedlivé zvýhodnění větrníků, které volnému trhu odporuje. „Vyrobíš bez státních dotací větrnou energii s menšími náklady než ČEZ dokáže vyrobit energii uhelnou či jadernou? Skvělé! Rozvodné společnosti se na ČEZ vykašlou a na volném trhu budou nakupovat od tebe, aniž by je k tomu musel někdo nutit buzerací z moci úřední.“ Tomu říkám férová nabídka, tomu říkám spravedlivá hospodářská soutěž.

Hlavní kancelář Strany Zelených jsem proto e-mailem požádal, aby mi laskavě vysvětlili, jestli to chápu správně. Pokud ano, hned do SZ vstupuji, protože to pak bude jediná strana, která to s českým životním prostředím a se zájmy českých spotřebitelů myslí vážně. Pokud ale Jan Beránek a jeho ovečky mají plná ústa řečí o volném trhu, ačkoli ve skutečnosti chtějí netržní výhody pro větrníky, je to jen prachobyčejný předvolební podvod a švindl. Zatím mi neodpověděli, takže nevím…
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku