Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.5.2004
Svátek má Stanislav
  Výběr z vydání
 >EU: Jak nás vítala země Rakouská v EU
 >EU: Schumanův Den Evropy
 >FEJETON: Miluji Martinu Balogovou!
 >DETEKTIVKA: Jednou tě zabiju
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Muzika, písničky
 >PSÍ PŘÍHODY: Odmítnutý nápadník
 >POSTŘEH: O Zeměkouli
 >PRÁVO: Učitelka vyhrála soud proti zaměstnavateli
 >EKONOMIE: Měřič státního dluhu
 >Outkast – pěkně časovaná bomba
 >PENÍZE: Vstup do EU klientům bank příliš nepřinese
 >TÉMA: Výpověď Vladimíra Železného před vyšetřovací komisí
 >INFO: Convoy of remebrance 1945
 >LIDŠTINY: Amerika útočí na Irák, obři útočí na Ameriku.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
7.5. Čtyřrucí činovníci
(nov)

Mediálním tématem tohoto týdne se stal korupční skandál v nejvyšší fotbalové lize. Z braní úplatku od fotbalového klubu 1. FC Synot byl obviněn další rozhodčí, manažer klubu Hastík resignoval a policie, která je na koni, se rozhodla prošetřit všechny ligové zápasy, udílení žlutých a červených karet. Znamená to, že po první "seismické vlně" hlavní zemětřesení český fotbal teprve čeká.

Ponechme potencionální viníky stranou a podívejme se, jak se k aféře staví činovníci fotbalového svazu, zda cítí nějakou spoluodpovědnost. Ani náhodou, neboť svazový předseda Jan Obst v tisku uvedl, že tímhle ho nikdo nedonutí odstoupit před koncem funkčního období. A k podezření, že za úplatky se skrývá sázení, když součástí holdingu Synot, který stejnojmenný klub "sponzoruje", je i sázková kancelář Synot-tip, sdělil: Řada klubů provozuje obchodní činnost. A není až tolik podstatné, jestli jde o těžbu písku nebo sázkovou kancelář... Dáme si vypracovat posudek od renomované právnické kanceláře, poopravil se až posléze, když si uvědomil své uřeknutí.

Jan Obst jistou dobu působil v dozorčí radě společnosti Sazka, takže jako člověk z branže dost dobře nemohl nevědět o existenci sázkové kanceláře firmy Synot-tip, a jako předseda fotbalového svazu by měl snad vědět, že podle českých zákonů sázková kancelář, která je majetkově propojena s fotbalovým klubem, nesmí vypisovat sázky na utkání tohoto klubu. Že je tedy podstatný rozdíl, jestli fotbalisty sponzoruje pískovna nebo sázková kancelář z "oboru". To první je sponzoring, to druhé prostě hrubý faul. O to více Obstovo uřeknutí v novinách, v němž prozradil, že jím vedený fotbalový svaz takové fauly toleruje, nutí veřejnost nejen fotbalovou, aby si položila otázku, zda není na pováženou, aby lidé s takto posunutým měřítkem, co je a co již není fair play, stáli v čele nejrozšířenějšího národního sportu.

Pravda, rodina Valentů, jež zbohatla na provozování herních automatů a nyní vlastní ve svém holdingu 21 firem s názvem Synot, včetně sázkové kanceláře Synot-tip, tvrdí, že s klubem 1. FC Synot není majetkově propojena, pouze ho "sponzoruje" (asi velice výživně, neboť s rozpočtem 70 milionů patří Synot mezi pět nejbohatších českých fotbalových klubů). Ať už je ale vztah fotbalového klubu k mateřskému holdingu maskován jakkoli, znamená situaci, za níž by k uplácení nesáhl jenom svatý. To napadne i žáka obecné školy, nikoli ale Jana Obsta a další fotbalové bafuňáře.

Takže - kromě toho, že předseda fotbalového svazu trpí "Kavanovou" nemocí - musí mít spolu s ostatními činovníky čtyři ruce. Dvě na zakrývání očí a dvě na zakrývání uší, aby nic neviděli a nic neslyšeli. Čím tvrdošíjněji se ale budou držet svých postů, o to větší bude ohňostroj, až z nich jako rachejtle vylítnou. Jenže zblízka každý ohňostroj pěkně smrdí a o to více budě páchnout i celý český fotbal. Jako by puch, který se již nyní od něho line, nestačil.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku