Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.5.2004
Svátek má Stanislav
  Výběr z vydání
 >EU: Jak nás vítala země Rakouská v EU
 >EU: Schumanův Den Evropy
 >FEJETON: Miluji Martinu Balogovou!
 >DETEKTIVKA: Jednou tě zabiju
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Muzika, písničky
 >PSÍ PŘÍHODY: Odmítnutý nápadník
 >POSTŘEH: O Zeměkouli
 >PRÁVO: Učitelka vyhrála soud proti zaměstnavateli
 >EKONOMIE: Měřič státního dluhu
 >Outkast – pěkně časovaná bomba
 >PENÍZE: Vstup do EU klientům bank příliš nepřinese
 >TÉMA: Výpověď Vladimíra Železného před vyšetřovací komisí
 >INFO: Convoy of remebrance 1945
 >LIDŠTINY: Amerika útočí na Irák, obři útočí na Ameriku.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český nacionalismus a populismus na vzestupu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
7.5. FEJETON: Miluji Martinu Balogovou!
František Schilla

Miluji Martinu Balogovou, přátelé! Jakou že Martinu Balogovou? Přece finalistku populární pěvecké soutěže o novou superstar České republiky!

Připouštím, že citovaným vyznáním vědomě přeháním. Zároveň sebekriticky podotýkám, že před několika lety jsem se v důsledku jiné vědomě přehnané lichotky neprozřetelně dostal do potíží. Když jsem na abiturientském srazu nedokázal jednu z bývalých spolužaček po letech identifikovat, snažil jsem se to vyvážit a překrýt z prstu vycucaným tvrzením, že čas zapracoval nikoli v její neprospěch, nýbrž naopak výrazně v její prospěch. To jsem ovšem neměl dělat. Jenom velice obtížně jsem se v následujících hodinách a dnech dotyčné zbavoval!

Otrnulo mi snad natolik, že si v určité nepoučitelnosti znovu koleduji o podobný malér? Mám zato, že nikoli. Přes určitou vnější podobnost se jedná o dvě naprosto odlišné záležitosti. Mezi někdejším neuváženým komplimentem na adresu nešťastné exspolužačky a nynějším vyznáním ohledně Martiny Balogové je totiž nejeden podstatný rozdíl.

Od Martiny mi především žádné uhánění nehrozí. Běží přece o možnou vycházející superstar! Podobnými (i daleko žhavějšími) výlevy je jistě momentálně zahlcena natolik, že je ani nestačí jednotlivě registrovat. Vyjádřeno stručně, tentokrát je to tedy bezpečné.

Hlavní rozdíl však spočívá ve stupni upřímnosti co do obsahu sdělení. Nemohu nekonstatovat, že někdejší spolužačka mi byla a je srdečně lhostejná, "šuma fuk". (S jistým ulehčením jsem dokonce kvitoval, že na další abiturientský sraz před pár týdny se již nedostavila.) U Martiny tomu tak není. Líbí se mi, jak zpívá, a v populární soutěži jí - při všech výhradách, jež bych k tomu či onomu jednotlivému vystoupení mohl mít (a jež daleko fundovaněji formuluje odborná porota) - fandím.

Počítám se zkrátka k četným příznivcům, fanouškům, obdivovatelům Martiny Balogové. Neměl bych naprosto nic proti tomu, kdybych ji slýchal v médiích i po ukončení soutěže. Nic méně a nic více.

Proč tedy Martině nevyjadřuji náklonnost střízlivě, nepateticky, civilně? Obávám se, že v takovém případě by mé fandění v důsledku nedostatečné intenzity nebylo slyšet. Stovky tisíc fanoušků dokáží nadělat nějakého rámusu a "šumu" - i na internetu! A k showbusinessu navíc bytostně patří nejenom vzájemné překřikování různých jedinců a skupin, nýbrž právě i přehánění jako takové, přehánění "samo o sobě". Nadneseně, přehnaně, v soustavných superlativech hovoří v dané branži kdekdo. Kdo chce být "in", musí se v daném ohledu chtě nechtě přizpůsobit. (To vědí a respektují i naše líhnoucí se superstárčata. Všimněte si, že pro publikum v soutěžním sále nepoužije žádné z nich slabší přívlastek než "fantastické".)

Martina Balogová je mi sympatická. Držím jí palce v populární pěvecké soutěži. Nic víc a nic méně. Chci-li jí účinně vyjádřit podporu, nezbývá mi však, než akceptovat zvnějšku danou, v branži showbusinessu obecnou míru přehánění a volat: Miluji Martinu Balogovou!
Další články tohoto autora:
František Schilla

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku