Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.5.2004
Svátek má Servác
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Vodní plémě - zvláštní rod
 >PRAHA: Zepelín nad střechami
 >PENÍZE.CZ: Zákon o DPH: jak odpovídá ministerstvo
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O Pražském povstání - nikoli ironicky, ale německy...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Umění žebrati
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart zachráncem oběti chlastu
 >EKONOMIKA: Růst sazeb se přiblížil
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEZI PAPUÁNCI : Letadlem do současnosti 3.
 >POLITIKA: Nová komunistická internacionála
 >VÝSTAVA: Mašinky, mašinky a nejen mašinky
 >MEJLEM: Vtip
 >PENÍZE: Zaplaťte si vedení účtu 'zdarma'
 >ZE ŽIVOTA: Kunštok

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
13.5. PRAHA: Zepelín nad střechami
Jiří Wagner

Když jsem se minulý čtvrtek ráno podíval z okna, abych na teploměru zjistil, jaký pokles teploty nám připravilo letošní jaro, nevěřil jsem svým očím - přímo naproti mně, nad střechami domů plula vzducholoď! Než jsem se z úžasu vzpamatoval, vytáhl z tašky foťák a nastartoval jej, vzducholoď byla ta tam, zmizela za štítem protějšího baráku.
Moc mě to mrzelo, ale jelikož jsem na vzducholodi zahlédl jakési reklamy, usoudil jsem, že se nad Prahou bude potulovat ještě nějakou chvíli. Protože jsem měl po snídani pochůzku na Vinohrady, říkal jsem si, že z vršku kolem televizního vysílače bude lepší výhled než ze žižkovského údolí a já třeba neobvyklý dopravní prostředek zahlédnu.

Z domu jsem vyrazil s fotoaparátem už pro jistotu pověšeným na krku, což to bylo moudré opatření, jak jsem brzy zjistil. Cestou jsem otáčel hlavu na všechny strany, resp. na ty strany, kde mi nezacláněly domy a brzy jsem vzducholoď spatřil - přeplula nad mezerou, již mi tvořila ulice Víta Nejedlého, ale pohybovala se, mrška, docela rychle. Naštěstí se právě v mém dohledu začala otáčet, takže jsem stačil udělat víc záběrů. Mělo to ovšem nevýhodu - byla dost daleko a ani trojnásobný zoom ji nedokázal slušně přitáhnout. Až při potulce po Vinohradech mi to vzducholoď vynahradila - vynořila se nad korunami stromů Riegrových sadů, přeletěla ulici a opět zmizela za střechami. I ten rychlý přelet mi ale stačil na tři či čtyři snímky. Později jsem ji vyfotil ještě dvakrát a při návratu jsem v místní trafice hlásil:
"Nad Prahou lítá vzducholoď!"
Bylo mi ovšem opáčeno, že jsem poněkud zaspal, neb dotyčná věc se tu pohybuje už od úterka (psali to údajně v novinách, tudíž to musí být nezpochybnitelná pravda). Poněkud zklamán tímto zjištěním jsem doma na internetu vyhledal stránky MfD a Práva - a vskutku, v Mladé frontě byly dvě kratičké zmínky, v Právu jeden obsáhlejší článek.

MfD kupříkladu v úterý napsala:
Do metropole včera přiletěla obří vzducholoď Zeppelin, která má délku 75 metrů. Ode dneška do čtvrtka bude brázdit nebe nad Prahou. V rámci BMW Transeuropean Tour proletí vzducholoď více než deset zemí střední a východní Evropy. Celkově během téměř tříměsíční cesty naletí 5500 kilometrů.

Právo pojalo událost obšírněji a do článku o nové vzducholodi vsunulo i zmínku o jejím tragicky zahynulém předchůdci:
Za "nos" upoutaná vzducholoď na ploše letňanského letiště se zdálky nezdá být nijak velká. Když však pozorovatel stojí přímo u ní, uvědomí si její obří rozměry. Upoutaná je v přední části vysoká jako pětipatrový dům, na šířku má 18 metrů. A je ještě o pět metrů delší než obří čtyřmotorový Boeing 747. Ovšem největší vzducholoď historie Hindenburg, jejíž tragická havárie v roce 1937 v americkém Lakehurstu předznamenala konec éry řiditelných vzducholodí, byla víc než třikrát větší než Zeppelin NT.

Přiznávám, že moje pozdní procitnutí mě docela mrzelo, protože jsem se dozvěděl i to, že "bude poskytovat padesátiminutové vyhlídkové lety nad hlavním městem". Už jsem - kromě řady obyčejných dopravních letadel - letěl vrtulníkem i několika sportovními letadly, ale vzducholoď ve své "sbírce" ještě nemám...
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku