Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.5.2004
Svátek má Blažena
  Výběr z vydání
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: Tunelování přes TESTCOM pokračuje
 >TÉMA: Jak umožňuje liberalizmus nástup islámu.
 >ŠKOLSTVÍ : V základních školách začíná tikat časovaná bomba
 >ZAMYŠLENÍ: Podivná válka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkendové kutění
 >PSÍ PŘÍHODY: Patálie s ježkem
 >OPILOST: Klidné popíjení
 >LITERATURA: Knížka, která za hovno nestojí
 >O KNIZE: Naše cesta do prvohor
 >POLITIKA: Nejprve ústava, potom národ
 >HISTORIE: Smutný příběh o Janu Antonínu Baťovi a Edvardu Benešovi
 >FEJETON: Hvězdy a pruhy
 >TÉMA:O logice a nedobrovolné prostituci
 >GLOSA: Veselo kolem registračních pokladen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
10.5. Reforma pomocí klacku
(eff)

Ono je to jedno, ministr zdravotnictví je kritizován vždycky,“ prohlásil ministr Kubinyi, když mu odborníci vymlouvali jeho úmysl vyhodit po třinácti letech práce ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Karla Filipa. V tom měl pravdu. Dosavadní ministři byli kritizováni hlavně za stav zdravotnictví, za nekoncepčnost řízení, za neprůhledné rozhodování. Takže ministr Kubinyi vcelku správně odhadl, co nastane, že ředitele Filipa vyhodí. Signalizoval kritikům, že je mu to jedno, co kdo na jeho rozhodnutí řekne. On má své úmysly – jaké, do toho nikomu nic není, a bude je realizovat, kritika nekritika, dokud svých cílů nedosáhne. Až bude odvolán, jak už je v resortu zvykem. Odejde ale s hřejivým pocitem dosaženého cíle.

Jakýpak to asi cíl je?

IKEM vznikl před více než třiceti lety v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči. Zabývá se především transplantacemi, ale také léčbou cukrovky a nemocí srdce. Je to podle dostupných informací největší česká zdravotnická výzkumná a klinická základna. Pod vedením ředitele Filipa hospodařila bez problémů. Vybočovala z řady. Peníze na výzkum získávala z českých i zahraničních grantů. Spolupracovala s farmaceutickými firmami, pomáhala jim vyvíjet nové léky. Výsledky byly vždy pozoruhodné, připomeňme například, že před rokem zde tým pod vedením profesora Jana Pirka poprvé v ČR a v zemích východní Evropy použil pro záchranu pacienta mechanické srdce. Pokud by se mělo mluvit o „vlajkové lodi“ českého zdravotnictví, IKEM by jistě byl jeden z kandidátů pro tento titul. Takže znovu, proč se ministr Kubinyi rozhodl zasáhnout zrovna zde?

Ministr odmítá podezření, že jde o osobní spor. Každého tedy automaticky napadne, že jde o osobní spor. Ministr sám uvádí, že odvoláním ředitele reaguje na neúměrné prodlužování a prodražování výstavby kardiocentra. Jenže stavby mají fatální sklon k prodlužování termínů, a stavby technicky náročné jsou na tom ještě hůř. Podle jiné teorie ministrovi jde o návrat IKEMu do lůna Thomayerovy nemocnice. O tom se v dohledné době přesvědčíme, zdali je to teorie opřená o skutečnost. Jedno je ale jisté – změnou ve vedení po všech stránkách skvěle fungující instituce ministr Kubinyi nevzbudil důvěru ve své reformní snahy.

Ondřej Neff
Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku