Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.5.2004
Svátek má Svatava
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Psí procházka Bubenčem
 >EKOLOGIE: Černobylští mičurinci v Reflexu
 >REAKCE: Milan Novák - svou pravdu si vzít nedáme
 >DETEKTIVKA: Divočák a poručík kriminálky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sladká kontrola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Goldbergovské variace
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo vytváří cestičky
 >Bártův Entropicture
 >FEJETON: Nahota ženy a jiné výjevy
 >NÁZOR: Morální liberalismus
 >MEZI PAPUÁNCI : Němci kolonizátoři a zlato 2.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Nemocný nosorožec?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: Tunelování přes TESTCOM pokračuje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
11.5. EKOLOGIE: Černobylští mičurinci v Reflexu
Ivan Brezina

V aktuálním 19. čísle Reflexu vyšel pod názvem "Evropané po Černobylu zhloupnou" rozhovor Tomáše Feřteka s ukrajinskými vědci Taťjanou a Valeriem Glazkovými. "Ionizující záření nezpůsobuje mutace živých organismů, ale jeho vlivem klesá porodnost a degeneruje genofond živočichů," tvrdí v úvodu oba badatelé. Už jen tato věta pobaví každého, kdo se na rámci středoškolských osnov doslechl z rychlíku něco málo o biologii a fyzice. Že ionizující záření způsobuje mutace je totiž tisíckrát prokázaný fakt, z něhož vychází nejen radiobiologie a radiační ochrana, ale také třeba genetické inženýrství. Než byly objeveny sofistikovanější metody genetických modifikací, osivo se prostě strčilo do rentgenu a pak se čekalo, až mutacemi a následnou selekcí vzniknou nové odrůdy hospodářských rostlin s požadovanými vlastnostmi. Byla to střelba do tmy, protože vlastnosti mutantů nešlo programovat ani předvídat, ale občas to prostě vyšlo. Radiační mutagenezí byly vyšlechtěny tisíce kultivarů, které jsou dnes základem naší stravy (podrobnosti například zde).

Dva ukrajinští badatelé teď ale zjistili, že se nám to nejspíš všechno jen zdálo, protože záření prý žádné mutace nezpůsobuje. Buď jde o převratný objev, za který manžele Glazkovy nemine Nobelova cena, nebo o patafyzický blábol. Do vědy se čas od času snaží vetřít nejrůznější vizionářští novátoři a autoři bizarních teorií, pro které psychiatr Vladimír Borecký razí termín obzvláštníci, respektive mašíbl (zkratka z "magoři, šílenci, blbci"). Překvapivé je, že Reflex mašíbl tiskne bez jasného označení, že nejde o vážně míněný článěk, ale o parodii.

Oba novátoři z Ústavu pro agroekologii a biotechnologii Ukrajinské akademie věd v Kyjevě svým tvrzením o neexistenci mutagenních účinků záření tvořivě navazují na slavné tradice sovětské mičurinské školy. Jejím nejznámějším představitel byl Trofim Denisovič Lysenko, od roku 1937 ředitel Institutu genetiky Akademie věd SSSR. Z pozic marxismu-leninismu odmítl mendelismus a dawrinismus jako buržoasní úchylky a prohlásil, že chromozomy neexistují. V SSRR pak bylo v genetice všechno jinak až do Stalinovy smrti, po které byl Lysenko v tichosti uklizen do ústraní a sovětská věda chromozomy znovuobjevila.

Dnes se situace opakuje. Zatímco světová vědecká komunita uznává za aktuální vrchol poznání zdravotních následků černobylské havárie zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO, zpráva z roku 1996 zde ) a Vědeckého výboru OSN pro účinky záření (UNSCEAR, zpráva z roku 2000 zde), manželé Glazkovi zjistili, že všechno je jinak. Oba geniální výzkumníci podle Reflexu prozkoumali dvě stě kusů hovězího dobytka a sto hrabošů z okolí Černobylu. Na základě tohoto (mimochodem tak malého, že statisticky neprůkazného) vzorku zvířat pak přišli s šokujícím tvrzením - radiace prý sice nezpůsobila žádné mutace, ale rodí se kvůli ní "jednodušší" krávy. Jak je možné, že na to nepřišly stočlenné mezinárodní týmy WHO a UNSCEAR? Že by je zkorumpovala jaderná lobby? "Pokud Evropané projdou takovou selekcí, jakou jsme pozorovali u pokusných zvířat, budou přežívat a rozmnožovat se nejodolnější, ale nejméně specializovaní jedinci. Zjednodušeně řečeno ti hloupější a s nadsázkou: v Evropě přežijí fotbalisté, intelektuálové zmizí," cituje Reflex. Podle manželů Glazkových tak černobylská havárie způsobí "úpadek evropské civilizace". Už dnes prý radiace u ukrajinských dětí narušila abstraktní myšlení a představivost.

Tvrzení, že radiace snižuje specializaci je nesmyslem, za který by jeho autoři vyletěli od maturity z biologie. Je to přesně naopak - právě proto, že radiace je jedním z činitelů způsobujích mutace, specializaci zvyšuje. Mutace jsou totiž ve spolupráci s následným selekčním tlakem prostředí motorem evoluce a jen díky nim vznikají nová plemena, odrůdy a druhy rostlin a živočichů, specializovaných pro určité prostředí.

Že Černobyl způsobí zhloupnutí a úpadek evropské populace a že záření narušuje abstraktní myšlení a představivost jsou natolik bizarní a ničím nepodložené závěry, že je snad ani nemá cenu komentovat. Fakt, že Reflex článek s tak zásadními odbornými "botami" vůbec zveřejnil, spíš dokazuje, že kritické myšlení občas dostává na frak i bez Černobylu a že někteří Evropané asi už dávno zhloupli i bez ozáření. Ale abychom neztratili kontext: oba černobylští mičurinci přijeli do Česka na pozvání protijaderného sdružení Jihočeské matky.
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku