Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.5.2004
Svátek má Svatava
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Psí procházka Bubenčem
 >EKOLOGIE: Černobylští mičurinci v Reflexu
 >REAKCE: Milan Novák - svou pravdu si vzít nedáme
 >DETEKTIVKA: Divočák a poručík kriminálky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sladká kontrola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Goldbergovské variace
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo vytváří cestičky
 >Bártův Entropicture
 >FEJETON: Nahota ženy a jiné výjevy
 >NÁZOR: Morální liberalismus
 >MEZI PAPUÁNCI : Němci kolonizátoři a zlato 2.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Nemocný nosorožec?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: Tunelování přes TESTCOM pokračuje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
11.5. RODINA A PŘÁTELÉ: Goldbergovské variace
Ondřej Neff

Po neděli se obvykle svěřuji s tím, co jsem viděl v kině - tentokrát je to divadelní představení, charakterizované co "komedie o stvoření a umučení", které mělo premiéru v Divadle v Dlouhé, rozumí se v Praze. Hru napsal George Tabori, režírovala Hana Burešová. Autor se prý chystá do Prahy, budu velmi zvědav, co představení řekne. Terry Pratchett prohlásil o inscenaci svých Soudných sester zde v Dlouhé, že to je nejlepší inscenace této hry, jakou viděl. Věřím, že i Tabori zařadí zdejší Variace do svého top-listu. Inscenační vynalézavost je tu dotažena až do dimenze experimentu, a přitom se nezapomíná na diváka, jak to mnohdy v takových případech bývá. Ano, je to hra o stvoření a umučení. Figura režiséra Mr.Jaye (Miroslav Hanuš) je zároveň i figurou Boha a režisérův asistent Goldberg (Miroslav Táborský) postupně ztělesní šálu figur, Mojžíšem počínaje a Kristem konče. V jedné rovině to je skutečně komedie, snad dokonce až groteska: vždyť divadelní inscenace, to je vždycky tak trochu chaos a mela a kříženec zájmů mnohdy až pumprdentních. Zároveň je tu linie tragická, Goldberg je celou dobu mučen až konečně umučen, a zároveň je týrán i režisér - Bůh, je donucen slevit ke své původní starozákonní neústupnosti, kdy poklesky trestal potopami, naučí se shovívavosti a milosrdenství, ale i pak strádá a chátrá stejně jako ten, kdo v nekončících variacích má prosadit principy mravnosti ve světě propadajícím se do morálního marasmu. A do toho prokmitají připomínky Taboriho židovské zkušenosti, ano, byly morové rány, ano, byly dobytčáky vezoucí lidi do táborů, ano, nové dobytčáky se chystají a opět za potlesku tak zvaných slušných lidí.

Když to po sobě čtu, bojím se, že vyvolám představu čehosi pochmurného. Kdepak, věřte mi, je to komedie a divák se zasměje a pobaví, to přece je hlavní cíl každé komedie. Ale ani na vteřinu neztratí ze zřetele to podstatné, co je na pozadí scény.

Dodám ještě, že hru dramaturgoval Štěpán Otčenášek a výpravu vytvořil Milan David. Kromě dvou hlavních protagonistů hrají Ilona Svobodová, Jaroslava Pokorná, Pavel Tesař, Klára Sedláčková, Jan Vondráček ad.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku