Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.5.2004
Svátek má Svatava
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Psí procházka Bubenčem
 >EKOLOGIE: Černobylští mičurinci v Reflexu
 >REAKCE: Milan Novák - svou pravdu si vzít nedáme
 >DETEKTIVKA: Divočák a poručík kriminálky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sladká kontrola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Goldbergovské variace
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo vytváří cestičky
 >Bártův Entropicture
 >FEJETON: Nahota ženy a jiné výjevy
 >NÁZOR: Morální liberalismus
 >MEZI PAPUÁNCI : Němci kolonizátoři a zlato 2.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Nemocný nosorožec?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: Tunelování přes TESTCOM pokračuje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  
 
11.5. ARCHITEKTURA: Psí procházka Bubenčem
Zdeněk Lukeš

Tak máme za sebou další - sedmou nebo osmou - Psí vycházku, tentokrát byly cílem bubenečské vily v okolí ulice Na Zátorce (Praha 6). Přišlo kolem 80 lidí + 1 pes, ale zvládli jsme to, neboť tahle oblast je o víkendu velmi klidná, anžto tu jsou samé ambasády. Počasí bylo rovněž příjemné. V této oblasti najdete stavby z konce XIX. století, domy secesní, art-déco a pár poválečných staveb, většinou ne moc povedených.

Nejcennější jsou domy ve Slavíčkově a Suchardově ulici: dům s atelierem sochaře Stanislava Suchardy od Jana Kotěry (1904-5), vlastní vila malíře a architekta Karla Vitězslava Maška, dům od Dušana Jurkoviče (1907), druhá Suchardova vila s freskou Mikoláše Alše, dům profesora architektury Jana Kouly a dva neorenesanční domy Rudolfa Koukoly.

Ale zajímavosti jsou i v ostatních ulicích -viděli jsme též Kotěrovu vilu Bianca - nyní obnovenou (včetně Šturmových plastik), dva domy tvůrce paláce Koruna Antonína Pfeiffera nebo dvě Králíčkovy vily. A dům ing. Kapsy, který projektoval Otakar Novotný a interiéry navrhl Adolf Loos (ten navrhl i známou vilu Miller ve Střešovicích pro Kapsova kolegu - spolumajitele známé stavební firmy). Taky se tu nachází dvě vily Bohumila Hübschmanna a jednu z nich projektoval pro Alfonse Muchu. Jeho rodina se i s unikátní sbírkou starožitností musela po válce přestěhovat na Hradčanské náměstí.

Oblast bubenečských vil skrývá ovšem ještě různé další poklady, ale na ty dojde zase někdy příště, až se vypravíme na druhou stranu ulice Pod Kaštany. A ještě omluva - minule jsem vás zval na výstavu bratří Šlapetů do Olomouce, ale ta už skončila. Nicméně mohu zájemce alespoň potěšit, neboť ji uvidí na podzim v Praze.

K obrázkům - neměl jsem s sebou tikitál, tak jsem poprosil účastnici akce paní Danu Hilskou, aby mi poslala své. Vidíte na nich např. dům grafika a profesora AVU Tavíka F. Šimona od Kotěrova žáka Františka Kavalíra z poč. 20. let, v popředí jediný psí účastník. Dále situaci ve Slavíčkově ulici, kam dorazila policejní hlídka podívat se, co tam činíme (v pozadí vila prof. K. V. Maška), a konečně průvod kolem vily sochaře Stanislava Suchardy od Jana Kotěry z let 1904-5.
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku