Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.5.2004
Svátek má Svatava
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Psí procházka Bubenčem
 >EKOLOGIE: Černobylští mičurinci v Reflexu
 >REAKCE: Milan Novák - svou pravdu si vzít nedáme
 >DETEKTIVKA: Divočák a poručík kriminálky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sladká kontrola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Goldbergovské variace
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo vytváří cestičky
 >Bártův Entropicture
 >FEJETON: Nahota ženy a jiné výjevy
 >NÁZOR: Morální liberalismus
 >MEZI PAPUÁNCI : Němci kolonizátoři a zlato 2.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Nemocný nosorožec?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: Tunelování přes TESTCOM pokračuje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.5. Horké pokladny
(nov)

V pátek propustila Sněmovna do druhého čtení návrh zákona o registračních pokladnách. Jedná se o programový evrgrýn sociální demokracie, který má podle jejích představ tvořit jeden z opěrných bodů v boji proti šedé ekonomice. Zřejmě podpora komunistů, neboť ruku proti zvedli jenom poslanci ODS, rozjařila ČSSD natolik, že poté, co bylo s ostatními koaličními partnery pracně dojednáno znění zákona, chtějí nyní sociální demokraté dodatečně požadovat, aby pokladny povinně obsahovaly fiskální paměť.

Podle stávajícího návrhu se má zavedení registračních pokladen týkat všech maloobchodníků včetně prodejců na tržištích nebo poutích. Osvobozeni by byli jenom zemědělci prodávající svoje přebytky nebo např. advokáti. Běžná registrační pokladna stojí asi 10 000 Kč, avšak ta, která je vybavena zvláštní kontrolní pamětí pro záznam obchodních transakcí, z níž si údaje může vyčítat finanční úřad, je mnohem dražší. To je sice pravda, připouští sociálně demokratický poslanec Kraus, ale dodává - pořádek musí být, bez fiskální paměti by vznikla norma, jíž by se všichni vysmívali.
Pro US-DEU a pro KDU/ČSL představuje v prvním čtení schválený návrh horní mez. Šéf unionistických poslanců Kühnl odmítl další komplikování situace živnostníků a předseda lidovců se vyjádřil ještě rozhodněji. Další vršení požadavků nad rámec návrhu, jež by nakonec z kapes drobných podnikatelů vytáhlo na 10 miliard, považuje za jednoznačné porušení koaličních dohod - neumím si představit, že by se k prosazení fiskální paměti proti nám (sociální demokrati) spojili s komunisty, prohlásil Kalousek.

Nicméně o to právě jde. V současné situaci, kdy Špidlova strana padá v preferencích dolů jako kámen, by kauza fiskální paměti u registračních pokladen mohla vzít vítr z plachet vnitrostranické opozici, která nyje po Zemanovi, Špidlovi vyčítá, že příliš ustupuje pravicovějším koaličním partnerům, a vůbec už dávno šilhá po veřejné spolupráci s KSČM. Zavést registrační pokladny se ČSSD již pokusila třikrát a spolu s majetkovými přiznáními patří ke stálým bodům jejího ekonomického programu již od roku 1996.
Lákadlo hodit pravicové partnery přes palubu a vsadit na podporu komunistů je tedy velké a nastalá situace je dobrým testem, jaká vlastně současná ČSSD je - jestli to s bohumínským usnesením vyvarovat se bolševiků stále myslí upřímně.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku