Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 14.5.2004
Svátek má Bonifác
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Good bye, národe?
 >TÉMA: Vyčerpá ČR prostředky z EU?
 >IRÁK: Proč by měl Rumsfeld odstoupit
 >PERLIČKY: Pitoreskní přídavná zařízení k vašemu počítači
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá
 >PSÍ PŘÍHODY: Jako na vodních lyžích
 >SPOLEČNOST: Hlavně se neposrat
 >FEJETON: Jak na zvědavé nezdvořáky, kteří vám čtou noviny přes rameno?
 >MÉDIA: Poprava, nebo vražda?
 >NÁZOR: Potíže s mučením
 >MEZI PAPUÁNCI: Náhled do okolí 4.
 >PENÍZE.CZ: Vyženíte s věnem také dluhy?
 >ZE ŽIVOTA: Vodní plémě - zvláštní rod
 >PRAHA: Zepelín nad střechami
 >PENÍZE.CZ: Zákon o DPH: jak odpovídá ministerstvo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.5. O víkendu se čekají mrazíky
(nov)

Podle meteorologů nás čeká chladný víkend s přízemními mrazíky a mohou se prý i objevit sněhové přeháňky. Jeden z mrazíků ale určitě zavane z Českých Budějovic, neboť se tam přes sobotu a neděli uskuteční VI. sjezd KSČM. Na programu bude nejen volba předsedy, ale i hlasování o vstupu do panevropské "Strany evropské levice", kterou minulou neděli v Římě vytvořilo šestnáct komunistických a socialistických stran.

Vzhledem k tomu, že statisticky každý pátý český volič s komunisty sympatizuje, neměl by se komunistický sjezd pokládat za něco okrajového. Navíc ten budějovický bude rozhodovat o novém partajním šéfovi na příští čtyři roky, který povede KSČM i do parlamentních voleb v roce 2006. Tím je také ve hře otázka izolace komunistů. Hlasy, jež v sociální demokracii volají po užší veřejně deklarované kooperaci, již nelze přeslechnout a jednou z posledních překážek, jež brání eventuálnímu prohloubení současné spolupráce, spočívající zatím v tichých hlasovacích dohodách, je i stávající předseda komunistů Miroslav Grebeníček. Nicméně znovu kandiduje a právě tento představitel tvrdé bolševické linie nasbíral nejvíce okresních nominací, kdežto též kandidující "reformista" Miloslav Ransdorf, který by chtěl stranu předělat na západoevropský způsob, je prakticky bez šance na zvolení. S většími nadějemi vstupuje do klání o post předsedy Vojtěch Filip, který mezi komunisty zaujímá jakousi středovou pozici. Tento "Grebeníček s lidskou tváří", jak se mu říká, slibuje svým spolustraníkům, že by více otevřel KSČM lidem a v této souvislosti hovoří o větší míře přímé demokracii, o veřejných schůzích a častějších kontaktech s občany.

Paradoxně jsou pro demokratickou společnost nebezpečnější reformátoři jako Ransdorf, když nepoučitelní dinosauři typu Grebeníčka jsou přece jen náchylnější k vyhynutí. Pravda, ať už zavane z Českých Budějovic jakýkoli mrazík, nikdy už to nebude sibiřský mráz, jaký vanul z Kremlu. Komunisté nemají moc, aby zvrátili režim, mohou jenom otravovat tím, v čem jsou mistři - zneužíváním negativních lidských vlastností, jako je závist, rovnostářství a nenávist ke schopnějším. S tím se snoubí barvotiskový pohled na minulost a sliby plné zaměstnanosti, aniž by si lidé, kteří na tuto vějičku skočí, dokázali uvědomit, že to byla právě umělá zaměstnanost, jež zbavila komunistickou ekonomiku prostředků na inovace, proměnila ji v technický skanzen a posléze vedla i k jejímu zhroucení.

Ať už bude o víkendu zvolen znovu Grebeníček nebo Filip, či Ransdorf přesvědčí komunisty, aby vstoupili do „Strany evropské levice“, otravovat nás budou stejně. Jako třeba ve Vsetíně, kde chtějí zakoupit soukromý pozemek nad městem, aby tam mohli znovu vztyčit sochu svého hrdiny Julia Fučíka. Prý, až parcelu koupí, jim v tom nikdo nemůže zabránit. Pokud ale vím, platí v této zemi zákon o zločinných ideologiích. Jestlipak by neonacistům prošlo, kdyby si, byť na soukromém pozemku, chtěli třeba postavit sochu Horsta Wessela nebo jiného nacistického agitátora, utlučeného, v obráceném gardu, komunisty?!

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku