Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.5.2004
Svátek má Žofie
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Omyl Rudého Barona
 >PLATY: Vláda trestá své zaměstnance za vlastní neschopnost
 >POSTŘEH: O mobilování
 >MOBY DICK: Možná padne i vláda
 >SPOLEČNOST: Good bye, národe?
 >TÉMA: Vyčerpá ČR prostředky z EU?
 >IRÁK: Proč by měl Rumsfeld odstoupit
 >PERLIČKY: Pitoreskní přídavná zařízení k vašemu počítači
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá
 >PSÍ PŘÍHODY: Jako na vodních lyžích
 >SPOLEČNOST: Hlavně se neposrat
 >FEJETON: Jak na zvědavé nezdvořáky, kteří vám čtou noviny přes rameno?
 >MÉDIA: Poprava, nebo vražda?
 >NÁZOR: Potíže s mučením
 >MEZI PAPUÁNCI: Náhled do okolí 4.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
15.5. Týden v trapu
JITA Splítková

Snad, že je květen nebo téma "ženská otázka" dokáže přebít nejeden ožehavý politický, či ekonomický problém, hovořilo se tento týden v masmédiích docela dost o postavení žen, o problému nízké porodnosti, o nutnosti za stejnou práci brát stejné peníze, ať jste žena nebo muž.

K přetřásání postavení žen ve společnosti napomohlo také několik událostí tohoto týdne:
-Například třicet advokátek a právniček ze soudů, státních zastupitelství a státní správy i neziskových organizací založilo v pátek v Praze Českou asociaci právniček.
Podpořit je přiletěla i jejich britská kolegyně Cherie Blairová (kdo by náhodou nevěděl, je to manželka britského premiéra). Česká asociace právniček představuje českou sekci Evropské asociace právniček EWLA (European Women Lawyers Association).

- Další událost týkající se žen, se tento týden stala prozměnu v Indii. Předsedkyně opozičního Indického národního kongresu (INC) Sonia Gándhíová nečekaně zvítězila v indických parlamentních volbách a podle všeho bude premiérkou Indie. Volba této členky slavné rodiny Gándhí, může velice přispět k sociálnímu rozvoji Indie a ke zlepšení osudu zdejších žen.
V této zemi je na jedné straně pro nás nepředstavitelná chudoba a nevzdělanost a na druhé tam vznikají firmy plné odborníků vyvíjející špičkové počítačové programy. V současnosti i americké softwarové firmy zaměstnávají vysoký počet indických programátorů. Tito odborníci, ale v USA nezůstávají, po čase, kdy získají zkušenosti a i finance se vracejí domů. Indie se prý už začíná ekonomicky probouzet a za několik let se možná budeme pouze dívat, jak nás předbíhá, jako se to děje nyní v případě Číny.
Americký ekonom Jeffrey D. Sachs se o Indii zmiňuje v souvislosti s dalšími zeměmi, které budou v blízké budoucnosti mít asi největší světový vliv: Velký technologický náskok Ameriky se bude ve srovnání s Brazílií, Čínou, Indií a dalšími hospodářskými oblastmi v rozvojovém světě ztenčovat. Čínská ekonomika bude do 25 let větší než americká - do roku 2050 má být její objem o 50 procent vyšší. Také Indie, která je v průměru značně chudší než Čína, bude rozdíly v bohatství snižovat. Lze si představit, že do roku 2050 bude indická ekonomika přibližně stejně velká jako americká, počet obyvatel zde bude dosahovat čtyřnásobku a průměrný příjem na hlavu zhruba jedné čtvrtiny amerických hodnot… (Autor je profesorem ekonomie a ředitelem Institutu Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Project Syndicate, citace z MF Dnes, 9. 4. 2004)

- V týdnu v trapu uvádím vždy tři události týdne, takže co do třetice? Opět téma žena a důkaz, že ženy nejsou jen milé, krásné, inteligentní, hodné, láskyplné,… prostě lepší než muži. Ono jsou mezi námi také pěkné potvory. :-)
Svérázné praktiky používala podle pátečního verdiktu Okresního soudu v Karviné podnikatelka a předsedkyně US-DEU v Orlové Jana Tolaszová. Svým osobním nepřátelům a konkurentům nechávala poškozovat automobily, například brzdné soustavy. Soud ji za to potrestal čtyřmi a půl rokem vězení. (Novinky)
V souvislosti s touto stranou člověka už nic nepřekvapí.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku