Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.5.2004
Svátek má Nataša
  Výběr z vydání
 >KUVAJT: Nediplomatická velvyslankyně aneb Nedokončená recenze knihy Jany Hybáškové: Čekání na válku.
 >POLITIKA: Proč nejsem komunistou?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Průvan vadí
 >FUTUROLOGIE: Nanotechnologie v oděvnictví
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ neposedného knedlíčku
 >PSÍ PŘÍHODY: Vyprávění o balónku
 >POSTŘEH: O Prčicích
 >GLOSA: Schizofrenie české společnosti
 >TÉMA: Svoboda projevu
 >SPOLEČNOST: Strasti budoucího dědečka...
 >EKONOMIKA: Experti očekávají růst na akciových trzích
 >POLITIKA: Soudruzi už točí oprátkou
 >PENÍZE.CZ: Sobotkova ruka nás hodlá šacovat dál
 >REAKCE: Omyl Rudého Barona
 >PLATY: Vláda trestá své zaměstnance za vlastní neschopnost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
18.5. GLOSA: Schizofrenie české společnosti
Václav John

Poslední události ve fotbale, v případě soudce Berky, také soudce co ve stejném žaluje i soudí stát, i v dalších podobných kauzách, ukazují na zvláštní rozpolcenost všech možných vrstev společnosti.

Ve všech případech se sice jedná o něco jiného, a o úplně jiné vrstvy a úrovně společnosti, ale ve všech případech je stejný přístup a postoj. Ve všech případech se jedná o jiný teoretický přístup a jiný praktický přístup.

Obecně většina lidí korupci, případně nemorální a neslušný postoj, odsuzuje, ale prakticky je akceptuje. Dokonce by se dalo říci až obdivuje.

Konkrétně ve fotbale i vrcholoví bafuňáři korupci odsuzují, na druhé straně až dosud tvrdili že neexistuje, a nebyli ochotni proti ní nic dělat. Proti skandálnímu počínání strejdů z Nymburka, kromě krčení rameny, také nic nepodnikli. Otřesná, a zcela evidentní, manipulace s výsledkem utkání Žižkov - Sparta přinesla potrestání rozhodčích, ale výsledek platí bez jakékoliv pochybnosti. A takových výsledků byla celá řada. Je pravda, že dokázat korupci je víc než obtížné. Ale v případě rozhodčích má svaz možnost jednoduchého řešení. Když rozhodčí udělají podivné chyby, tak jsou buď podplaceni, nebo jsou špatní. Podplacení nelze dokázat , tak jsou špatní a lze je legálně vykopnout. Každý může udělat občas chyby, ale nelze je dělat jen na jednu stranu. Škoda, že to komise rozhodčích poprve použila tak pozdě, asi to bylo tím, že už jim obrazně hořela koudel pod něčím. O stavu společnosti vypovídá to, že je za samozřejmé pokládáno podplácení rozhodčích za to, že budou pískat "poctivě". Stejně tak podplácení některých týmů, že budou proti určenému mužstvu hrát také "poctivě". To ukazuje na to, že manipulace není výjimečný exces, ale naopak exces je poctivost.

Okolnosti provázející vyšetřování korupce v konkursních řízeních, potvrzují že fotbal není výjimkou. U dvou vysokých státní úředníků byly nalezeny v jejich kancelářích dokumenty, které tam v žádném případě neměly, a nemohly, normálně být. A v současné době vůbec nejde o to zda-li spáchali trestný čin, nebo ne. To je věc dalšího šetření. Ale v každém případě selhali jako státní úředníci. Proto je nepochopitelné, že jejich nadřízení zaujímají pozici mrtvých brouků. Pan Mareš, potažmo US-DEU, hlásající nutnost poctivosti, čeká zatím na vysvětlení. Proč? Po osobním vyjádření pana Kozla, i když třeba nespáchal trestný čin, měl by jej odvolat nejméně pro jistou duševní zaostalost. Nakonec odvolávat z vyšších funkcí lze i bez udání důvodů. Stejně tak i u NBÚ. Pokud nekoná ředitel tohoto úřadu, tak ho měla vláda, i s jeho ředitelem kanceláře, odvolat.

Spíše pro pro pobavení a ne o korupci, ale o morálce. Ministr spravedlnosti poslal před kárný senát soudce, co zažaloval stát za nevyplacení nějaké sumy. Tento soudce pak rozhodl, že stejná žaloba jiného soudce je správná. Senát z dalších soudců rozhodl, že to soudit sice nebylo košer, ale je to správné. K tomu nelze nic dodat.
Závěrem asi nejobecnější příklad komu většina lidí fandí, kdo je hrdina. Do Senátu byl zvolen člověk kolem nějž se točí miliardy zaplacené z našich daní. Zase nemluvím o vině, to posoudí soud. Mluvím o osobním kreditu v těchto souvislostech. Kdo se chce vsadit, že bude zvolen
i do Evropského parlamentu?Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku