Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.5.2004
Svátek má Zbyšek
  Výběr z vydání
 >IRÁK: Týrání je všem vrozené?
 >POLITIKA: Nevolte zelené spamery!
 >FEJETON: Zelená je tráva, fotbal to je… co?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausův další zločin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pytlík na stromě
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdy je Bart chráněný
 >SPOLEČNOST: Jak jsem se stal jednatelem
 >ODS, Dolly Buster a Eurovolby
 >SVĚT: Usekněte zmiji hlavu!
 >NÁZOR: Topolánek versus Benešová
 >TÉMA: Svoboda bezmocná
 >MEZI PAPUÁNCI: Mnohopartajnictví a cargo cult 7.
 >PENÍZE.CZ: Cesta k bytu za milion
 >SVĚT: Jak nebezpečné je cestování na ostrově Bali?
 >VYLODĚNÍ V NORMANDII: Symbol transatlantického partnerství

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
20.5. IRÁK: Týrání je všem vrozené?
Prostě Gentleman

Situace kolem týraných (no, spíše ponižovaných a zneužívaných) vězňů v Iráku se rázem změnila po zavraždění amerického civilisty (že ho podřízli, je v tomto kontextu opravdu detail). Postoj k nastalé situaci teď jede schizofrenicky po dvou kolejích: američtí senátoři si na uzavřeném jednání prohlíží fotky a videa vězňů, jež si pořizovali američtí dozorci, a na straně druhé (nejen) americká strana zaujímá postoj k zabití svého člověka.

Vtipně to jako jeden z mála vystihl M. Čermák (LN 13. 5. 2004) ve svém sloupku: Američané argumentují tím, že u nich šlo o výstřelek jedinců, nikoli systémovou chybu. Bylo by dobré, aby i případ zabitého Američana byl pojímán stejně. Jenže není: americká strana to označuje za "skutečnou povahu nepřátel svobody", "něco takového může spáchat pouze terorista" (jako kdyby v USA nikdo takto nezemřel), volá se po "nekompromisní" reakci - samozřejmě bez bližší specifikace.

Objevují se úvahy o rozdílnosti vnímání Východu a Západu. V. Buchert (MFD 13. 5. 2004) poukazuje v této souvislosti poněkud nelogicky na to, že se omluvil Bush i Blair, ale nikoli palestinští a jiní teroristé, Husejn, Rusové za rok 1968, Kaddáfí za mučení bulharských zdravotních sester, Grebeníček za komunistický režim... To přece není nic, co by teď mělo mít význam a vede to přesně k tomu, co se někomu hodí: zamlžit to, že máme dva problémy: úchylní američtí dozorci v Iráku a zabitý Američan Iráčanem.

K ničemu jsou i obecné disputace, jaké vede M. Schmarz v tomtéž listě, když upozorňuje, že "člověk, ať se narodil kdekoli, je od přírody stejně náchylný k násilí, k ubližování druhým". Ba ne, není!!! Právě že není. Je třeba odmítnout takové rovnostářství nejen mezi rasami či kulturami, ale i v jejich rámci. Normální kulturní člověk nemá potřebu na jiné močit, znásilňovat je násadou od koštěte, či se dívat, jak vzájemně souloží ti, kteří o to neměli zájem. Tohle je něco, co v opravdu kulturní společnosti je úchylkou. A je bohužel smutnou skutečností, že stejně jako mezi vedoucími dětských kroužků od kulturních přes sportovní (včetně tělocviku) po skautské jsou více než jinde lidé s pedofilními sklony, i profese dozorců ve věznicích na celém světě vykonávají lidé k násilí tíhnoucí.

Západní civilizace, právě proto, že je vyspělejší, má větší odpovědnost. Výroky, že ženevské konvence, tedy právo na lidské zacházení, neplatí pro irácké vězně na kubánské základně USA na Guantánamu, a že metody vyslýchání vězňů v Iráku jsou v pořádku, pronesené v těchto dnech z americké strany, jsou důkazem toho, že přes napjatou situaci, která vládne, jsou někteří "západně vyspělí" nepoučitelní.

Gentleman


Gentlemanův deníček
Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku