Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 21.5.2004
Svátek má Monika
  Výběr z vydání
 >DOPRAVA: Nepsaná pravidla silničního provozu
 >TELEVIZNÍ POPLATKY: Automat na peníze
 >RADY: Jak na to! (Lišta).
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kulaci a šmelináři
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět se svatozáří
 >GLOSIČKA: Obyčejné jízdní kolo.
 >GLOSA: Ještě ke sjezdu KSČM
 >PENÍZE.CZ: Nenaleťte na letadlo
 >INFO: Ručníkový den 2004 - Vzpomínka na Douglase Adamse
 >IRÁK: Týrání je všem vrozené?
 >POLITIKA: Nevolte zelené spamery!
 >FEJETON: Zelená je tráva, fotbal to je… co?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausův další zločin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pytlík na stromě
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdy je Bart chráněný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.5. Nechutný handl nebo běžná politika?
(nov)

Včera konečně Senát po řadě odmítnutí prezidentovi odklepl jeho návrh na doplnění Ústavního soudu, když jako jedenáctého soudce zvolil bývalého předsedu Advokátní komory Jaroslava Balíka. Dalším kandidátem s nadějí, že se ujme, by mohla být Ivana Janů, neboť návrh její osoby se zřejmě stal předmětem dohody mezi šéfem lidovců Kalouskem a prezidentem Klausem, ačkoli to obě strany vehementně popírají.

Připomeňme si, že po poslední neúspěšné volbě ústavního soudce lidovecký senátor Zdeněk Bárta veřejně vyhlásil, že kvůli výběru nevhodných kandidátů obviní prezidenta republiky z velezrady. Aby mohla být ústavní žaloba podána, muselo by ji podepsat 27 senátorů, avšak, jak se dal slyšet, se svým podpisem by neváhal senátor Martin Mejstřík a věcně souhlasí i Jan Ruml a Edvard Outrata.
Jak ve středu prozradily Hospodářské noviny, předseda KDU-ČSL se počátkem minulého týdne soukromně sešel s prezidentem Klausem, aby krizi kolem Ústavního soudu nějak vyřešili. Podle důvěryhodného zdroje šéf lidovců Klausovi navrhl, aby jako kandidáta jmenoval bývalou lidoveckou poslankyni a ústavní soudkyni Ivanu Janů. To ale prý nebylo jediné téma rozhovoru, když, na oplátku, se Klaus zajímal o žalobu na svou osobu. Vzápětí po prezidentské schůzce se Kalousek sešel s lidoveckými senátory, kde jim podání obžaloby z velezrady vymlouval a zmínil se o možnosti, že prezident navrhne Ivanu Janů. Souvislost mezi oběma záležitostmi Kalousek odmítl. Pokud v tom někdo vidí obchod, tak já i prezident to uneseme, ale vůči paní Janů je to nefér, sdělil lidovecký šéf. Hrad odmítl takovou spojitost vůbec komentovat a Kalousek posléze pro ČTK popřel, že by s prezidentem o ústavní žalobě vůbec mluvil.
Nicméně Hospodářské noviny na své verzi "výměnného obchodu" trvají a odvolávají se na lidovecké senátory, kteří se následné schůzky s Kalouskem zúčastnili. Miroslav Kalousek nám řekl, že byl kvůli žalobě za prezidentem a že mu také navrhl Ivanu Janů, parafrázuje svého stranického šéfa kupříkladu senátor Bárta, prvotní příčina celé kauzy.

Korunu všemu nasadil ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek, když poslal do HN stanovisko pod titulkem "Zlá a nebezpečná hra". Tato reakce má všechny znaky slona, který šlape v porcelánu. Kdyby totiž Hrad mlčel a eventuálně nechal na Kalouskovi, aby se kvůli domluvenému obchodu potýkal s médii sám, jednalo by se stále o politický kuloárový manévr, jakých se uskutečnily a ještě uskuteční tisíce. Princip "něco za něco" odjakživa k politice patří, ať se nám to líbí nebo ne, a tak by se také schůzka Kalouska s Klausem brala, neboť, ačkoli to zní cynicky, v politice ani tak nezáleží na tom, co se dělá, ale jak se to dělá. Křupanské dementi Petra Hájka, který uvedení faktu, že se prezident sešel se šéfem lidovců kvůli krizi kolem Ústavního soudu, označil jako "primitivní lež", pak ale tento kuloárový manévr degradovalo jenom na nechutný kšeft.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku