Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 21.5.2004
Svátek má Monika
  Výběr z vydání
 >DOPRAVA: Nepsaná pravidla silničního provozu
 >TELEVIZNÍ POPLATKY: Automat na peníze
 >RADY: Jak na to! (Lišta).
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kulaci a šmelináři
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět se svatozáří
 >GLOSIČKA: Obyčejné jízdní kolo.
 >GLOSA: Ještě ke sjezdu KSČM
 >PENÍZE.CZ: Nenaleťte na letadlo
 >INFO: Ručníkový den 2004 - Vzpomínka na Douglase Adamse
 >IRÁK: Týrání je všem vrozené?
 >POLITIKA: Nevolte zelené spamery!
 >FEJETON: Zelená je tráva, fotbal to je… co?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausův další zločin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pytlík na stromě
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdy je Bart chráněný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
21.5. GLOSA: Ještě ke sjezdu KSČM
Václav John

Příliš nesouhlasím s hodnocením výsledků tohoto sjezdu řadou politologů, které byly uveřejněny v našich sdělovacích prostředcích.

Většinou konstatují, že pokud se tato strana radikálně nereformuje, tak vymře a je bez naděje na úspěch. Toto si vůbec nemyslím. Je sice pravda, že většina jejich členů je starší 60 let a jejich počet klesá, ale to není rozhodující. Rozhodující je, že je podporuje, a bohužel asi bude i volit, kolem 10 až 15 % občanů co přijde k volbám. Navíc tento počet spíše roste, a vzhledem k rychlému zapomínání zločinů KSČ, může růst i nadále. Počet starých lidí také roste. Platí také to, že zklamání hůře snášejí, a tak radikální, až iracionální, postoje zaujímají hlavně mladí a staří. Znám více než jednoho člověka, starého pamětníka a za vlády KSČ jejího odpůrce, co je dneska ze zklamání volí. Nenechá si vymluvit, že lepší by byl aktivní tlak na demokratické strany, než podporovat tyhle stalinistické vykopávky. Obecně se nebezpečí co představují podceňuje.

Je třeba si přiznat, že u velké řady lidí je reakcí na negativní jevy společnosti neúčast ve volbách, to v lepším případě, nebo volení komunistů, to v horším případě. Také "kecy", jinak to snad nelze správně česky nazvat, o nespolupráci s touto stranou jsou demotivující, protože nejsou pravdivé. Bez výjimky všechny ostatní strany s ní, více či méně, spolupracují. Není to podstatné, ale symbolické, bez této spolupráce by na Hradě neseděl současný prezident. U sociální demokracie je slabou omluvou jistá ideová blízkost, ale u pravicových a středových stran omluva neexistuje žádná. Průšvih je když velká pravicová strana zastává v řadě problémů stejná stanoviska, třeba vypjatý nacionalismus a nechuť k EU, a je jedno že jsou různé důvody, snad, proč to dělají.

Z hlediska KSČM je setrvávání na předlistopadových pozicích naprosto racionální, a jak vývoj ukazuje, také produktivní. Například odmítnutí odsouzení stalinismu ve společném stanovisku levicových stran EU, jim pro volby do EU zatím u našich voličů v předpovědích neuškodilo, ale možná naopak. Dokonce si myslím, že pokud by zvítězili reformisté, tak by jim teprve příznivců a voličů ubylo. Stejně si myslím, že ve skutečnosti si reformisty pěstují jen jako raritu pro získání, udržení, nepříliš skalních příznivců a sympatizantů.

Určitým způsobem by se měly reformovat, lépe řečeno jinak chovat, demokratické strany, aby lépe odolávaly "oblbování" lidí za strany KSČM. Čím dál více lidí má pocit, že hlavním smyslem činnosti stran, bez rozdílu, je získávání co největšího hmotného prospěchu pro své přední členy na všech úrovních. Pak už je jedno jak malé, případně velké, tyto skupiny politiků jsou. Spolehlivě následuje využití principu zevšeobecňování. Následuje přechod ke klasickému heslu - "politika je svinstvo" a rezignace na na její ovlivňování.

Jeden drobný příklad. Hysterická reakce předsedy ODS na vyjádření vrchní státní zástupkyně o komunální korupci, od ní předčasné, nediplomatické a pravdivé, pro běžného občana něco vypovídá. Přitom je logické, že se protikorupční tažení týká i členů ODS, mají přece relativně největší podíl na řízení obcí. A to že pan poslanec Tlustý značně podporoval velkou státní dotaci na sportovní stánek v U. Hradišti, co hned pak byl prakticky zcela zadarmo pronajmut soukromníkovi k fotbalovému podnikání, je jistě jen náhoda. Vždyť také podporoval proslulý akvapark bez vody v Bublavě. Prostě má jen pech.

Druhý nedrobný příklad. Co nám říká neschopnost, a hlavně dlouhodobá neochota, všech politických stran navrhnout a zvolit důstojného nástupce pana Voleníka do funkce šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu? Proč se řada politiků teď zuby nechty brání návrhu umožnit tomoto úřadu kontrolovat i komunální sféru? To už vůbec nemluvím o o stále zřetelnějším obcházení aféry Berka kolem NBÚ, a zase bez odezvy.

V době opoziční smlouvy se značně uvolnilo naše prostředí pro korupci, klientelismus a vše ostatní v tomto duchu. Účinkování lidovce na ministerstvu obrany stále ještě budí celou řadu pochybností. A abych nezapomněl na US-DEU, její místopředseda zatím věří svému náměstkovi, že je normální schovávat zeťovi "holení" v trezoru vládního úřadu.

Žádné takové kauzy KSČM nemá. Samozřejmě ne proto, že by byli všichni tak čistí, ale zatím se nedostali k lizu. Navíc dodržují svoji předlistopadovou zásadu, když hrabu, tak nemlaskám.

Demokratickým stranám nebude stačit jen říkat KSČM je špatná. Musí dokázat, že jsou lepší a tak začít praktickými a skutečnými kroky předvádět, že to co říkají si myslí a také to dělají. Prostě nejde říkat, že se má kultivovat KSČM, musí se kultivovat i demokratické strany.
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku