Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.5.2004
Svátek má Emil
  Výběr z vydání
 >O KNIZE: Užitečná encyklopedie
 >POSTŘEH: Čajová záhada
 >TÉMA: Humbuk okolo Very.
 >MOTO: Sajdkára aneb Sentimentální vzpomínka na dětství
 >MOBY DICK: Kdo pracuje, bude vyhozen
 >GLOSA: Nemám čas
 >DOPRAVA: Nepsaná pravidla silničního provozu
 >TELEVIZNÍ POPLATKY: Automat na peníze
 >RADY: Jak na to! (Lišta).
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kulaci a šmelináři
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět se svatozáří
 >GLOSIČKA: Obyčejné jízdní kolo.
 >GLOSA: Ještě ke sjezdu KSČM
 >PENÍZE.CZ: Nenaleťte na letadlo
 >INFO: Ručníkový den 2004 - Vzpomínka na Douglase Adamse

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.5. Poškozování ČR jeho vlastní vládou
JITA Splítková

Motto: "Národ, který si vštípí k jinému národu buď nenávist nebo stálé dobré vztahy, se stává otrokem. Takový národ je otrokem buď své nenávisti nebo svých dobrých vztahů, a i jedno z obojího stačí, aby odvedlo národ od vlastních povinností a zájmů... Hlavním pravidlem, které si musíme stanovit v poměru k ostatním státům, je rozšiřovat obchodní styky s nimi..." prezident Washington, z Poselství národu ze dne 19.8. 1796.

Již mnoho let člověk slyší ze všech, hlavně pravicových stran, slova jako … neviditelná ruka trhu, volný trh, svoboda obchodování, liberalismus, svobodný trh… posvátnost trhu, svatost soukromého majetku… atd…. atd…
Dále se nechávají slyšet ekonomičtí odborníci, že náš schodek v poměru dovoz : vývoz je docela katastrofální - stále méně a méně vyvážíme. Co by tedy měl správný stát a jeho vláda v tomto případě podnikat? Snažit se sehnat pro naše firmy zakázky a vyvážet zboží, o které je v cizině zájem. Neb jakmile jednou uvolníme trhy konkurenci, těžko se na ně vrátíme.
Pěkná slova, logické závěry, ovšem jsou si obchodníci rovní a ještě rovnější a skutky naší vlády, ovládané trpasličí stranou US - DEU, se rovnají pravému opaku toho, co by měla vláda, které záleží na prosperitě její země dělat.
Nejenom, že jsme v minulosti uvolnili hned po "sametce" například ruský trh, kam se radostně nahrnuli ostatní obchodníci, Američany nevyjímaje. Nejenom, že stát (rozuměj všechny jeho vlády) nechal konkurencí zlikvidovat některé prosperující české firmy - naposledy si Boeing smlsnul na Aeru Vodochody. On nyní, na příkaz velkých bratrů, ustupuje od již sjednaných a ujednaných výhodných zakázek. Jedná se o vývoz radiolokátoru VERA do Číny.
Fakta:
20.4. 2004 Právo:. . . Na ruku jde Bushově vládě, které se tento export nelíbí, US-DEU. "Vláda o vývozu radarů do Číny nejednala, budeme tedy iniciovat, aby tato otázka byla v kabinetu otevřena," řekl vicepremiér a šéf US-DEU Petr Mareš. Podle něj je třeba s premiérem Vladimírem Špidlou jednat o zvážení všech rizik, které by tento obchod přinesl. "Bohužel, nemluví se o tom, že by se obchod s radary stáhl, spíše se hovoří o jejich prodeji," prohlásil Mareš. Zásadně proti kontraktu jsou unionističtí senátoři, kteří už své rozhořčení sdělili šéfovi strany. "Uvažovaný obchod u nich vyvolává bouřlivé reakce, protože horní parlamentní komora je silně zaměřená na dodržování lidských práv. Těžko si mohu dovolit ignorovat jejich názory," zdůraznil Mareš.
Špidla se minulý týden na dotaz Práva konkrétně vyjádřit nechtěl. "Proces rozhodování není ukončen, očekávám podkladová stanoviska," řekl stroze k licenci.
Powell si stěžoval Podle politických kuloárů napsal americký ministr zahraničí Colin Powell svému protějšku Cyrilu Svobodovi. V dopise prý Powell vyjádřil výhrady k uvažovanému vývozu do Číny. "Implikace pro bezpečnost našeho největšího spojence v této fázi mohou být velmi vážné," zdůraznil Mareš, který současně tvrdí, že o tomto dopise neví.
"Ministerstvo zahraničí bylo písemně kontaktováno představiteli Spojených států s tím, že USA si vyloženě nepřejí, aby se radary do Číny dodaly," potvrdil Právu dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.
A za měsíc:
ČTK 21.5.2004: Vývoz radarů Věra do Číny není podle Špidlova kabinetu v zahraničně politickém zájmu České republiky. Na posledním zasedání proto uložila odpovědným ministerstvům, aby zahájila kroky vedoucí k odnětí už udělené licence.- Oficiální zpráva.

To je tedy vrchol, skoro se jedná o vlastizradu a určitě je to trapné lokajství a další příklad poškozování ČR jeho vlastní vládou. Z dlouhodobého ekonomického hlediska, to může mít velké důsledky.
Dodržováním servilního lokajství k USA si vysloužíme nálepku neseriózních obchodníků a nesuverénního vazalského státu, se kterým nebude chtít nikdo uzavírat zakázky, aby se nedočkal jejich náhlého zrušení (už jsme jednou zažili přikazování z východu a teď je to tady pro změnu ze západu).
Co si asi i ta Čína pomyslí? Omnipol jako vývozce českých radiolokátorů nejdříve licenci na vývoz VERY do Číny dostal a najednou mu má být odebrána. Určitě se obchodníci budou ptát: "Proč?"
A odpověď? Slyšela jsem tuto verzi: Když už by se měl v této době kontrakt uskutečnit možná došlo Američanům, že by jejich neviditelná letedla - tedy miliony dolarů, které do nich investovali, byly tím pádem v luftu, také by možná vyšly najevo nějaké jejich levoty, tak hned ČR vládě přikázali obchod neuskutečnit.
Jenže sami s Čínou vesele obchodují, teď jim mají dodat například Boeingy, které si u nich Čína objednala, aby trochu snížila americký schodek v obchodování s nimi.
Takže samotné USA s touto zemí obchodují a pranic se neohlížejí na Čínou porušovaná lidská práva, kterými se, v případě tohoto našeho obchodu, kde kdo farizejsky ohání. Nejedná se tedy náhodou z jejich strany o cílené poškozování naší ekonomiky?
Nějak jsem nezaregistrovala, že bychom ztratili suverenitu a stali se jedním z amerických států, který by musel poslouchat vládu ve Washingtonu (toto není první případ zmaření výhodného obchodu na příkaz USA). Asi se tak stalo, jak jinak vysvětlit tu lokajskou poslušnost naší vlády, která se vůbec neohlíží na národní ekonomické zájmy, zato jsou jí svaté veškeré zájmy USA?
Poškozená firma by měla tvrdě od státu požadovat náhradu v plné výši ceny neuskutečněného obchodu. Narozdíl od jiných, tato firma by si náhradu -aspoň za ušlý zisk, zasloužila. Přes počáteční americké sliby o kompenzaci vše nasvědčuje tomu, že z USA dolar neuvidí. ČR by si zasloužila být suverénním státem, lokajů si nikdo neváží.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku