Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.5.2004
Svátek má Emil
  Výběr z vydání
 >Poškozování ČR jeho vlastní vládou
 >MOTO: Sajdkára aneb Sentimentální vzpomínka na dětství
 >POSTŘEH: Čajová záhada
 >TÉMA: Humbuk okolo Very.
 >O KNIZE: Užitečná encyklopedie
 >MOBY DICK: Kdo pracuje, bude vyhozen
 >GLOSA: Nemám čas
 >DOPRAVA: Nepsaná pravidla silničního provozu
 >TELEVIZNÍ POPLATKY: Automat na peníze
 >RADY: Jak na to! (Lišta).
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kulaci a šmelináři
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět se svatozáří
 >GLOSIČKA: Obyčejné jízdní kolo.
 >GLOSA: Ještě ke sjezdu KSČM
 >PENÍZE.CZ: Nenaleťte na letadlo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
22.5. GLOSA: Nemám čas
Miroslav Hodeček

Spěcháme, nestíháme, nemáme čas. Čas je často hlavním argumentem, který lidé používají, když chtějí někoho odmítnout: "Nezlob se, nemám čas. To víš, rád bych, ale mám tolik práce." V horším případě bývá nedostatek času navíc i uklidňovačem vlastního svědomí: "To víš, mami, že bych se rád stavil, jak jsem ti slíbil, ale nejde to, musím tohle a támhleto, snad příští týden…" Taky se poznáváte?
Jedno je jisté: Každý máme k dispozici 24 hodin času denně. Kdesi jsem četl, že " …když Bůh tvořil čas, stvořil ho dost pro všechny."
Tvrzení "nemám čas" je lež jako věž. Zamysleme se jen nad uplynulým týdnem, na co všechno jsme si čas našli. Čas nemáme jen na to, co nepovažujeme za důležité. Říkám-li "nemám čas", zname-ná to, že tuhle záležitost nepovažuji za natolik důležitou, abych jí svůj čas věnoval. Návštěva maminky tak v mém faktickém (často neformulovaném) žebříčku hodnot klesla až za důležité fotbalové utkání (oblíbený televizní pořad…, dosaďte dle vlastní zkušenosti), na které jsem dvě hodiny svého vzácného času vyšetřil.
Bylo by asi poctivé, kdybychom se zbavili pokrytectví a omlouvali se pravdivě: "Promiň, ale nepovažuji za důležité, abych se ti věnoval." Já vím, rčení "nemám čas" zní lépe, je přijatelnější a jsme na ně zvyklí. Dobrá, dobrá. Tak si to vždycky řekněme alespoň v duchu. Může nás to přivést k zamyšlení nad vlastním životem, a to určitě není k zahození.
Nebo nemáte čas?Další články tohoto autora:
Miroslav Hodeček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku