Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 23.5.2004
Svátek má Vladimír
  Výběr z vydání
 >MOTO: Sajdkára aneb Sentimentální vzpomínka na dětství
 >POSTŘEH: Čajová záhada
 >TÉMA: Humbuk okolo Very.
 >O KNIZE: Užitečná encyklopedie
 >MOBY DICK: Kdo pracuje, bude vyhozen
 >GLOSA: Nemám čas
 >DOPRAVA: Nepsaná pravidla silničního provozu
 >TELEVIZNÍ POPLATKY: Automat na peníze
 >RADY: Jak na to! (Lišta).
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kulaci a šmelináři
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět se svatozáří
 >GLOSIČKA: Obyčejné jízdní kolo.
 >GLOSA: Ještě ke sjezdu KSČM
 >PENÍZE.CZ: Nenaleťte na letadlo
 >INFO: Ručníkový den 2004 - Vzpomínka na Douglase Adamse

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
23.5. Co vlastně je smyslem života?
Pavel Košek

"To se dozvíte tady a teď." Uznávám, že citace na úvod jsou berličky zoufalců hledajících myšlenku typu jakjátojenomnapíšubožepomoz, ale úvod OST Choking Hazard mě hned zpočátku oslovil takto, tak proč z toho nakonec neudělat pointu. Film samotný jsem neviděl, ačkoliv pilotní kraťas Byl jsem mladistvým intelektuálem jsem zařadil do své videotéky a mám ho poměrně rád. Takže si dáme Choking Hazard z pohledu hudebního. PS: Recenze filmu na Pejskovi.

Očekával jsem tvrdou, nezávislou, elektropunkovou, gotickorockovou masírku. S nějakým vtipným výletem do popu či retra. Úvod je nastartovaný solidně. Duškova promluva a prodigyovské Öggg jsou poměrně slibné. Neumětelství skupiny Doga a další kontrastně velmi dobří Existence album představují docela dobře. Bude stejně "umělecky" béčkové jako filmová nabídka. Slabé kusy (díky za inspiraci ze skladby skupiny Doga) a nečekaně dobré kusy. Povedený punk´n´roll od Green Monster, poklidná kytarovka Čas od Roswellu, regátko od formace Daniel Daniel (obě poslední jsou ze stáje Daniela Kroba) představují to nejlepší z první poloviny. Průměrný Doctor P.P. a Fukův hlavní motiv první osmičku skladeb uzavírají.

U čeho jsem fakt řval smíchy, tak to byli tvrďáci z Dolores Clan. Kromě epigonství dětsky populárních Linkinů, který odlišují mladistvé drsňáky od fandů Superstar, mě opravdu dostal Noidův text. Kašpárkovský výkřik: "...nenuť mě stát na skateboardu, co nemám rád... ...kvůli tobě jsem si stoup´ na prkno a tys řekla jeď, neboj se slidu a na chrániče ser..." je dokonalý přínos k diskreditaci a zesměšňování extrémních sportů. Následují desátá skladba v podání Richarda Sachera je pitomá úplně z opačného spektra. Idiotské promluvy a popová srágora jako hudba k tomu, to už musí být satira, kterou snad vysvětlí jen spojení s nějakou velice ironickou scénou z filmu.

V očekávání filmové katarze nastupuje na albu série elektrorockových a posléze rockových vypalovaček ve snaze spojit úderné s progresivním. Sector X, Immunology a Rhondian - hardrock, gotika a znovu hardrock v novém kabátku - to je příklad slibné konvergence dvou pomalu vytěžovaných žánrů. Na závěr už bez přísad našlápnutá instrumentálka Seven a temně znějící Dark Gamballe. A na úplný konec alba vesele a bizarně punkrockoví Potápěči od Vypsané fixy. A co pointa? Chtěl bych si poděkovat za objevení smyslu alba, potažmo života. Sázet na neznámé koně a doufat v jejich vyvolanou a zpětně indukovanou popularitu. Bez těch namyšlených Dolores Clan a nedomyšleného Sachera by album mělo velmi dobrý zvuk. Nicméně: "Přátelé, klid. Diskuse bude až v neděli."

Nadávky-připomínky-pochvaly

Kup-to-měr: 67 %

Různí: OST Choking Hazard. BMG, 2004. 62 minut a 16 sekund.

Skladby:

1. Öggg Van Port Brasta - Oron Modon (Special Buzztweekz By Dusk)
2. Doga - Slabé kusy (Torpédo)
3. Existence - Gayindeh Jahrama
4. Green Monster - Zombie Party Rock
5. Roswell - Čas
6. Daniel Daniel - Stůj, neodcházej
7. Doctor P.P. - Pohřební Rock'n'Roll
8. František Fuka - Choking Hazard Main Theme
9. Dolores Clan - Nu-Destruct
10. Richard Sacher - Radost ze života (Martha Dance Version)
11. Sector X - Divná hra
12. Immunology - Brain Storming
13. Rhondian - Why Are My Thoughts So Negative?
14. Seven - The Garden Pleasure
15. Dark Gamballe - Tatadada Tada Datada
16. Vypsaná Fixa - Potápěči


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku