Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.5.2004
Svátek má Filip
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Hokejové mistrovství a umělecká kritika
 >GLOSA: Příliš mnoho lidskosti
 >MROŽOVINY: Jachtařské finty paní Češtiny
 >PERLIČKY: Jdou po vás?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vlastní tramvaj
 >PSÍ PŘÍHODY: Dementi přicházejí
 >POLITIKA: Senátorova veleblbost
 >DOPRAVA: Kolo není automobil
 >PENÍZE.CZ: Neoprávněná transakce: stornujte, reklamujte
 >EKONOMIKA: Další vývoj českých sazeb napoví květnová inflace
 >PRAHA: Smutná připomínka - Pomník obětem kolektivizace
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKONOMIKA: Asijské trhy by mohly být velice atraktivní
 >KOMENTÁŘ: Energie poslance Karase
 >ARCHITEKTURA: Plečnikova Lublaň

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
26.5. PRAHA: Smutná připomínka - Pomník obětem kolektivizace
Jiří Wagner


V neděli v poledne mě zaujala kusá informace, že u někdejšího nádraží Těšnov (zbouraného kvůli pražské magistrále), před budovou ministerstva zemědělství, bude slavnostně odhalen Pomník obětem kolektivizace, který - jako jediný v republice - má připomínat tragickou kapitolu z dějin zemědělců, jež poznamenala tisíce velkých i malých sedláků a měla soukromé zemědělství zcela vymýtit.
Žijící potomci sedláků, kterým komunistický režim takzvaně znárodnil majetek, se sjednotili v Asociaci soukromých zemědělců České republiky, která vydala prohlášení ke vzniku pomníku. V něm mj. stojí: "V současné době jsme svědky toho, jak by zejména původci komunistického zla, či jejich přímí pokračovatelé nejraději zahladili stopy, na vše zapomněli a dál nerušeně užívali ukradené majetky. To je stav, se kterým se nikdy žádný čestný sedlák nemůže smířit. Proto rozhodnutí o pomníku, proto místo právě před budovou ministerstva zemědělství." Tajemník asociace Jaroslav Šebek k akci řekl: "Chceme upozornit veřejnost na to, jak tragická byla pro české sedláky padesátá léta minulého století. Máme za to, že nebezpečí komunismu je stále velmi reálné a nevěnuje se tomu moc pozornost."
Zemědělská kolektivizace navazovala rok po únorovém převratu v roce 1948 na znárodnění průmyslu a obchodu. Měla především likvidovat selský stav, podřídit vesnici kontrole totalitního státu a uvolnit pracovní síly pro těžký průmysl.
Největším vlastníkům režim půdu zkonfiskoval a vystěhoval je do pohraničí jako dělníky na státních statcích. Pro "přesvědčování" sedláků ke vstupu do družstev používala totalitní moc řadu odstupňovaných donucovacích prostředků. Tato praxe postihla podle historiků do roku 1953 téměř polovinu z 380 000 soukromých rolníků v obcích s JZD. Na konci 70. let minulého století na vesnici soukromě hospodařily jen tři tisíce lidí.
Tam, kde zakládání družstev vázlo, připravila tehdejší Státní bezpečnost provokace, jež měly zlomit odpor "zarputilých" sedláků a přesvědčit ostatní o jejich špatném smýšlení s republikou. Zinscenované procesy totalitnímu režimu umožnily největší odpůrce kolektivizace uvěznit, poslat do táborů nucených prací či pod záminkou spáchání nejtěžších zločinů odsoudit k trestům smrti.
Na realizaci pomníku byla vyhlášena veřejná sbírka, kterou zahájil na výstavě Techagro 2002 v Brně pan prezident Václav Klaus, tehdy ještě jako předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Ve sbírce se shromáždilo 1,1 milionu korun a pomník, jehož autorem je výtvarník Jiří Plieštik, byl nakonec slavnostně odhalen tuto neděli za účasti představitelů obou komor parlamentu, zástupců hlavního města a Konfederace politických vězňů.
Bohužel jsem se o odhalení pomníku dozvěděl příliš pozdě a nestačil se včas na místo dopravit, takže mohu jen posloužit několika obrázky a citací sochaře Jiřího Plieštika, který o svém díle řekl: "Základní myšlenkou má být ztvárnění silného a přitom křehkého, což představují klasy obilí, nebo spíš jejich čerstvé výhonky. Agresivní moc, která tuto křehkost a vitalitu zmermomocňuje představuje kolem dokola těch klasů omotaný ostnatý drát."
Nedělní večerní televizní pořad Otázky Václava Moravce jsem nestihl od začátku, ale z toho, co jsem viděl, mám pocit, že moderátor si v dialogu s ministrem zemědělství Palasem čas na Pomník obětem kolektivizace nenašel. Škoda. Soudruh ministr by k tématu jako letitý člen KSČ (1980-90) pověděl jistě něco zajímavého. Nejspíš: "Já nic, já muzikant."
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku