Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.5.2004
Svátek má Vilém
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Je to ještě vůbec politika?
 >NÁZOR: Nestydatost našich odborů, některých pak zvláště.
 >PERLIČKA: Blíží se dětský den aneb dary pro technodítka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - veřejné osvětlení
 >PSÍ PŘÍHODY: Mazaná socha tam prý už není
 >PENÍZE.CZ: Ušetřete na úrocích z úvěrů
 >KULTURA: Co Omar Sharif netušil
 >POSTŘEH: O křeči
 >MEJLEM: Vtip
 >KULTURA: Vykradení Karla Kryla?
 >PRÁVO: Ústavní soud opět odmítnul poskytnout ochranu proti postupu státního orgánu
 >PENÍZE.CZ: Není banka jako banka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu jsou nám soudy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do divadla - Veselé skoky na hlavu!
 >PSÍ PŘÍHODY: Mazaná socha

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
28.5. Malý kviz na okraj voleb do EP
(nov)

Tento týden, vždy před desátou hodinou, si posluchači stanice Radiožurnál mohli udělat obrázek o tom, kdo se chce stát českým poslancem Europarlamentu, neboť tato stanice si zřejmě předtočila rozhovory s různými kandidáty, při nichž jim komentátor kladl šest stejných otázek:

1. Kdo byla Bertha von Suttner?
2. Kdo vydal původní Toleranční patent?
3. Kdy byl zaveden termín Evropská unie?
4. Kde má původ název Evropa?
5. Kde se nachází Kreščak?
6. Co znamená anglická věta: A quick brown fox jumped over the lazy dog.(Každému kandidátu ji přečetli.)
Čtenáři, než budou číst dál, se teď mohou sami otestovat a posoudit, jak by jim slušela poslanecká lavice v Europarlamentu.

Připouštím, že jsem si nevedl přesnou statistiku, ani si nezapisoval, kterou stranu nebo hnutí ten který kandidát zastupuje, avšak vesměs se jednalo o reprezentanty neparlamentních subjektů.
To, že Bertha von Suttner patřila k průkopníkům mírového hnutí a v roce 1905 jí byla udělena Nobelova cena míru, z kandidátů nevěděl nikdo. S Tolerančním patentem to bylo vůbec nejlepší, úspěšnost asi tak kolem 50 %, nicméně našel se i takový kandidát, který jej přisoudil Rudolfovi II.
Snad s jedinou výjimkou lidé, kteří nota bene kandidují do unijní instituce, nevěděli, že unie nese svůj současný název od roku 1972.
Asi nejtěžší otázkou byla otázka č. 5. Někdo si vzpomněl na řeckou báji popisující únos Europy záletným Diem, ale že název našeho kontinentu je odvozen od semitského výrazu Ereb pro západ, nevěděl nikdo. A s Kresčakem, bojištěm, kde padl král Jan Lucemburský, se do Francie trefila asi třetina. Avšak nic nemohlo omluvit předvedené výkony v odpovědích na otázku č. 6. S překladem známé říkanky obsahující všechna písmena anglické abecedy si z kandidátů, které jsem sledoval, poradil jenom jeden a další částečně, zbytek nereagoval.

Příznačné bylo, že čím méně otázek byl kandidát schopen odpovědět, o to více uváděl důvodů, proč by měl být zvolen právě on. Podtrženo, sečteno, výsledkem tohoto kvizu je kviz pro voliče. Koho za 14 dní volit do beztak již málo čitelné nadnárodní instituce, když kandidáti představení Radiožurnálem předvedli jenom ramena vycpaná politickou vatou a v případě zvolení by v drtivé většině bez tlumočníka nedokázali ani kváknout.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku