Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 29.5.2004
Svátek má Maxmilián
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Banky z nás dělají hlupáky
 >POSTŘEH: O stejnosti
 >MEZI PAPUÁNCI: Současné potíže růstu 10.
 >MOBY DICK: Na co se můžeme těšit v Českých Textárnách
 >ZE ŽIVOTA: Love lost but not forgotten
 >KULTURA: Vykradení Karla Kryla podruhé..
 >POLITIKA: Je to ještě vůbec politika?
 >NÁZOR: Nestydatost našich odborů, některých pak zvláště.
 >PERLIČKA: Blíží se dětský den aneb dary pro technodítka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - veřejné osvětlení
 >PSÍ PŘÍHODY: Mazaná socha tam prý už není
 >PENÍZE.CZ: Ušetřete na úrocích z úvěrů
 >KULTURA: Co Omar Sharif netušil
 >POSTŘEH: O křeči
 >MEJLEM: Vtip

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
29.5. KULTURA: Vykradení Karla Kryla podruhé..
Robert Žďárský

Zřejmě jen mizivé procento pochopilo, smysl příspěvku Vykradení Karla Kryla. Nebylo jeho cílem hodnotit Landův osobitý výkon, nebo dokonce hodnotit jeho minulost. Jeho smysl byl jiný. Landa tvrdí, že si Karla Kryla nesmírně váží a jaký to byl pro něj vzor. Jenže potom by neměl dělat uzavřenou seanci pro pár pozvaných. Měl by si zazpívat s lidmi, kteří by dobrovolně a zdarma přišly, třeba na stadion. Ti, které písně Karla Kryla oslovily a oslovují dodnes. Aby je spojil v jeden jediný veliký celek a nakonec by se slušeno říct: "Tihle lidé přišli kvůli Tobě. Dekujeme Karle Kryle!" Nešlo by vůbec o nějaký kult, ale důstojné připomenutí písničkáře Karla Kryla, ač se to někomu nemusí líbit…
Že písně Karla Kryla zpívají jiní, jako třeba jeho bratr, nebo Nohavica? I když Nohavicu nemusím, teď je mi sympatičtější protože on se s nimi nezavírá do katedrály! On zpívá pro lidi!
Vtip totiž spočívá v uzavřenosti akce. Takhle se Landa může postavit na podstavec Karla Kryla, zazpívat pár vyvoleným (kterým je možná Karel Kryl vítr na louce a budou se tam nudit) jeho písně a říct:"tak tohle složil Karel Kryl a ti co se sem dobývají a chtěli slyšet jeho písně, jsou jeho fandové".
Vůbec se nehodí, zabývat se Landovou minulostí, protože to s tím nemá co společného. Karel Kryl totiž skládal své písně pro lidi a ne pro vyvolené, které by si sám určil…
A už vůbec se nehodí zavírat se s písněmi Karla Kryla do katedrály. To je totiž zbožštění Karla Kryla víc než cokoli jiného. A to, pokud dobře vím si sám Karel Kryl nepřál a snažil se tohle zbourat.
Ale když se na celou věc člověk podívá teď s odstupem, částečně se to dá i pochopit. Landa od počátku tvrdil, že se nechce obohacovat na účet Karla Kryla - vyřešil to po svém. "Jestli jste příznivce Karla Kryla, kupte si CD na podzim…" jak mi bylo řečeno od Landovy asistentky. "Pan Landa vás nezná, takže se tam nedostanete".
Další články tohoto autora:
Robert Žďárský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku