Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 29.5.2004
Svátek má Maxmilián
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Banky z nás dělají hlupáky
 >POSTŘEH: O stejnosti
 >MEZI PAPUÁNCI: Současné potíže růstu 10.
 >MOBY DICK: Na co se můžeme těšit v Českých Textárnách
 >ZE ŽIVOTA: Love lost but not forgotten
 >KULTURA: Vykradení Karla Kryla podruhé..
 >POLITIKA: Je to ještě vůbec politika?
 >NÁZOR: Nestydatost našich odborů, některých pak zvláště.
 >PERLIČKA: Blíží se dětský den aneb dary pro technodítka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - veřejné osvětlení
 >PSÍ PŘÍHODY: Mazaná socha tam prý už není
 >PENÍZE.CZ: Ušetřete na úrocích z úvěrů
 >KULTURA: Co Omar Sharif netušil
 >POSTŘEH: O křeči
 >MEJLEM: Vtip

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
29.5. TÉMA: Banky z nás dělají hlupáky
Lubomír Ptáček

Už jste si někdy převážili listovní zásilku, v níž vám vaše banka zasílá výpisy z účtu? Jsou-li v obálce přiloženy reklamní materiály (pouze výjimečně nebývají), mívá často více než 20 g, což je hranice pro "obyčejné psaní standard", v terminologii České pošty, s nejnižším frankováním. A kdo platí poštovné? No přece vy, i když jste si žádnou reklamu nevyžádali. Příslušnou položku za poštovné si můžete najít hned v přiloženém výpise. Nejspíš tak něco kolem 15,- Kč. Některá banka mlží tím, že označí položku textem "poštovné a balné", jiná raději napíše "za vedení účtu".

To ovšem na věci nic nemění. V každém případě mně Česká pošta přepraví "obyčejné psaní do 50 g", ačkoli samotné výpisy (1 - 2 listy) by se vešly do 20 g, tedy "obyčejné psaní standard". Kde je zakopaný pes?

Na obálce není vyznačena hodnota frankování, domnívám se, že by měla být. Banky si zřejmě platí nějaký paušál, jehož kód je (zřejmě) uveden na místě, kam lepíme známku. Uzavřely tedy, domnívám se opět, s Českou poštou nějakou smlouvu o paušální úhradě poštovného. A vsadím se o dřevěnou nohu starého Zilvara, že je ve smlouvě uvedena i váha (nebo možná hmotnost) jednotlivých zásilek. Tento údaj by mne zajímal, jde totiž o moje peníze. Je-li vyšší než 20 g, chtěl bych ho snížit. Že by odesílatel překračoval váhu zásilky jen tak načerno, se mi nechce zdát. To by si přece pošta ohlídala. Nebo ne?

Smutné je, že člověk už vůbec neočekává férové jednání banky, která by třeba mohla říct, hele, kliente, strkám ti do obálek spoustu reklam, šábnem se teda s poštovným napůl, jo? Zahřálo by mě u srdíčka a ani bych si nevšimnul, že by mně za měsíc zvedli poplatky za vedení účtu o dvacku, jen to fikne. A co kdybyste, milí bankéři, posílali reklamní materiály úplně za své? Já vím, korunka ke korunce, chápu vás.

Myslím, že zasílání výpisů společně s reklamou praktikují všechny banky. Vyžádal jsem si vysvětlení od mé banky a bude-li mít ctěná redakce NP zájem o zveřejnění, sdělím výsledek, jakmile obdržím odpověď.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku