Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.5.2004
Svátek má Kamila
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Fotbal, politika, média - jak se to rýmuje
 >GLOSA: Úplatky? Úplatky!!
 >MROŽOVINY: Vítěz od Cušimy 1
 >KULTURA: Trénink na Řevnice aneb JAMES HARRIES na Dobešce
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bum do hlavy
 >PSÍ PŘÍHODY: Práce v tandemu
 >Radčin světelný gramofon: Pozvání do kina Barbry Streisand
 >POLITIKA: Volby do EP změní českou pravici
 >NÁZOR: Socialismus nebo sociální feudalismus?
 >MEJLEM: Vtip
 >PENÍZE.CZ: Zahraniční platby nejsou z nejlevnějších
 >Sudetoněmecký kolovrátek
 >TÉMA: Banky z nás dělají hlupáky
 >POSTŘEH: O stejnosti
 >ZE ŽIVOTA: Love lost but not forgotten

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
31.5. Radčin světelný gramofon: Pozvání do kina Barbry Streisand

Představte si jednoduchou rovnici – Barbra Streisand a dvanáct mušketýrů v podobě romantických filmových melodií. Výsledek je nasnadě – The Movie Album. Zasněně vyhlížející blondýnka zve posluchače na procházku svou oblíbenou americkou filmovou klasikou.

Zpěvačka vsadila na jistotu a zvolila prověřené líbivé melodie. Autorský přístup zrcadlí ve stručných komentářích, kterými doprovází každý text písně v bookletu. Barbra přitom losovala melodie z období 30. až konce 80. let minulého století.

The Movie Album uvádí Chaplinův optimistický Smile z roku 1936. Stačí přivřít oči a člověku se v hlavě promítnou černobílé korzující páry v ateliérových ulicích, doprovázené z temnoty se linoucími tóny schovaných hudebníků. Sen pokračuje Snídaní u Tiffanyho a ceny ověnčenou a lety prověřenou Moon River. Ladné kytarové podhoubí jen umocňuje Barbřiny dětské vzpomínky na Audrey Hepburn, o nichž se rozepisuje.

Nejdůležitější přísadu hudebního dortu tvoří jak jinak než láska. Barbra Streisand ji přimíchává hned v několika obměnách – třeba v roztančené písni filmové zlaté éry I´m In The Mood For Love (Every Night At Eight, 1935), zpěvaččině oblíbené But Beautiful (Road To Rio, 1947) a konečně také v The Second Time Around (High Time, 1960), již kdysi znovu vzkřísil Frank Sinatra. Špetku mystiky dodává komornější balada Calling You z Bagdad Café z roku 1988. Jedna z mála, která nepůsobí prvoplánovitě přeslazeně, ale dokonale vystihuje atmosféru filmu.

Na kompakt Barbra zařadila i svou milovanou More In Love With You (The 4 Horsemen Of The Apocalypse, 1962), při jejíž tónech řekla ano poslednímu manželovi. Zhudebněná báseň, kterou speciálně pro album zbrusu předělal André Previn, nechává vyniknout smyčcovým pasážím a elegantní viole.

Co dodat? Barbra je profesionálka, o tom není pochyb. Vybrala si kvalitní hudbu, poupravila texty na tělo a nazpívala je svým jedinečným průzračným hlasem. Fanoušky rozhodně nezklame. Možná je zrovna nepřekvapí, ale o to asi ani nejde. Neexperimentuje. Kvalitně odvádí svou práci, jak se od ní čeká. Typická Barbra. Smeknout je třeba před báječným doprovodným orchestrem. Na muzikanty má vitální dáma prostě čuch. Aranžmá dodávají mnohým melodiím novou šťávu. Hudebníci přesně vystihli jemnou hranici, jak nechat Barbru vyniknout a zároveň nabízejí něžně tklivá sóla. Dokonalá harmonie.

Radka Kohutová

Barbra Streisand: The Movie Album. Sony Music Entertainment 2003.


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku