Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.6.2004
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Lékařem v Kuvajtu
 >POLITIKA: Turecko do EU?
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby určí směr akciových trhů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mravní důvod k odsunu našich Němců
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kolistický výlet, cesta Rakovník - Křivoklát
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes autožrout
 >PRAHA: Sprejerské umění na hnusný zdi
 >ARCHITEKTURA: Čurající i nečurající sochy v Matičce Praze
 >NÁZOR: Kleť, Češi, Rakušané, Němci, politici a celebrity.
 >POSTŘEH: O škole
 >PENÍZE.CZ: Zákon o DPH: ví ministerstvo, co říká?
 >FEJETON: Do háje s feminismem!
 >INFO: 10 let označování ekologicky šetrných výrobků v ČR
 >NÁZOR: Fotbal, politika, média - jak se to rýmuje
 >GLOSA: Úplatky? Úplatky!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
1.6. PRAHA: Sprejerské umění na hnusný zdi
Jiří Wagner

Motto: V roce 93 sem namaloval svůj 1. piece. Byl sem největší toy a všichni se mi smáli. Co ste dělali před 10-lety vy?? A co děláte teď?..
(
tag nečitelný) 2003

Z času na čas se rozčílím nad vandalstvím sprejerů, kterým je odporná nedotčená nová fasáda a musí ji zasvinit svými čmáranicemi nedbajíce toho, že oprava stojí pěkné peníze a někdy to ani majiteli nestojí za námahu, protože si je vědom, že zanedlouho by musel ty samé prostředky vynakládat znovu na odstranění další pitomosti.

Praha je grafiťáckých hovadin plná a vesměs jde o stupidní malůvky (bombing), jež skutečně nevyjadřují nic jiného, než že autor je bezmezný tupec, ničitel a vůl. Zřídka, ale přece jen se ovšem setkám s dílem, které nejenže není umístěno na novotou zářící fasádě barokního domu, ale autor naopak použil jako podklad betonovou zeď, která by jinak svou šedivostí, nevýrazností a hnusem rozplakala každého kolemjdoucího.

Právě takové výtvory jsem uviděl, když jsem byl nedávno vyfotit nový pomník obětem kolektivizace na pražském Těšnově. K budově ministerstva zemědělství tu vede nenápadný podjezd, na jehož zdi jsou nápadité a velice pěkné malby těchto writerů. Možná nepotěší každého, nicméně mně to připadá jako vhodné využití prázdné nudné plochy. Navíc tudy nechodí moc lidí, takže nehrozí, že tyto pieces budou co nevidět přelepeny agitačními plakáty kandidátů do EU nebo jinou ptákovinou.

Správní grafiťáci ale nad těmito díly nespíš ohrnou nos - celá zeď vypadá jako takzvaný legál, plocha pro povolené graffiti, což není pro sprejem, či spíš idiotským sebezvýrazněním posedlé magory ta správná zábava. Jó, takový wholetrain, pomalování celého vlaku metra, to je panečku něco!

Motto 2: Když maluju, připadám si jako bych házel perly sviním na zeď. Přijde čas a vaše děti se o týhle zdi budou učit ve školách..
Big Cakes *Point*
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku