Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 3.6.2004
Svátek má Tamara
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Socialistický způsob uvažování pracovníků České televize
 >MÉDIA: Zrušit vysílání pořadu v České televizi? V Česku stačí jeden telefonát!
 >TÉMA: Odsun
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ještě k předvolebnímu sjezdu KSČ(M)
 >PRÁVO: K některým komentářům mého článku o Dr. Výborném
 >PRAHA:Grandiózní skulptury - umění nebo hračky?
 >NÁZOR: Jak funguje dnešní kapitalismus?
 >NÁZOR: Musí být Aneta českou superstar?
 >GLOSA: Za cigaretu flastr?
 >PENÍZE.CZ: Jak pojišťovny (ne)dodržují informační povinnost
 >Špatné řešení metra na Prosek
 >NÁZOR: Silniční leče - horší pytláctví
 >NÁZOR: Jsem proti přímé volbě prezidenta!
 >MROŽOVINY: Vítěz od Cušimy 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kolistický výlet, nepatřičný zvonek

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
3.6. PRAHA:Grandiózní skulptury - umění nebo hračky?
Jiří Wagner

Tanečnice???
Převaděči???

Už vloni jsem se potuloval se svým fotoaparátem po Václavském náměstí a pořizoval obrázky zde umístěných artefaktů. Výstava pod širým nebem se jmenuje Sculpture Grande a v Praze je nyní opět, takže ani letos jsem nelenil a šel si výtvory umělců vyblejsknout.

Před rokem jsem pro jeden internetový deník o této události napsal: Prolínají se tu bláznivé nápady lidí, kteří podle všeho nevědí co roupama nebo si prostě jen tak hrají - anebo jde ve všech případech o vysoce ušlechtilý umělecký záměr, jehož hlubiny já nedokážu pochopit. S loňskými řádky musím bohužel souhlasit i dnes. Nějak mi prostě ty dráty, sklíčka, kusy šutrů a amorfní figuríny bez hlavy a paty nic neříkají. V případě pěti krychlí, které zde umístil Mistr Knížák jako Veřejný stůl (na té větší kostce jsou kovové lžíce a talíře), mě dokonce napadlo jen to, že tuto ukázku Umění sem Knížák musel dopravit náklaďákem a doprostřed náměstí ji narafičit jeřábem, nijak jinak to na mě nezapůsobilo...

Jak jsem ale procházel po náměstí, padla mi do oka figurína oblečená do šatů a hned jsem si pomyslel, že u tohoto artefaktu aspoň vím, oč se jedná - jenže to nebyla součást výstavy, ale reklama na second hand! Jsem to ale oslík... Ovšem další nápaditou skulpturu jsem spatřil hned za rohem, na Jungmannově náměstí, kde před hospodou instalovali novou předzahrádku a kusy té staré složili ledabyle kousek vedle.

Upřímně řečeno, kdyby tu neladnou hromádku smetí přenesli na Václavák a umístili před ni cedulku s pokud možno co nejzáhadnějším názvem, nikdo by se nad bizarností tohoto artefaktu nepodivil. Na náměstí jsou výtvory mnohem podivnější - a určitě mnohem dražší.

Na druhou stranu dlužno přiznat, že (Pražákům) důvěrně známý obrázek Václavského náměstí je v těchto měsících aspoň zpestřen a ozvláštněn. Nemusíme se tedy na celou akci dívat tolik škarohlídsky a jakkoli se naše názory na kvalitu vystavených děl mohou lišit, je to přece jen příjemná změna.
Reklama

Nové uměníDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku