Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.6.2004
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Lékařem v Kuvajtu
 >POLITIKA: Turecko do EU?
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby určí směr akciových trhů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mravní důvod k odsunu našich Němců
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kolistický výlet, cesta Rakovník - Křivoklát
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes autožrout
 >PRAHA: Sprejerské umění na hnusný zdi
 >ARCHITEKTURA: Čurající i nečurající sochy v Matičce Praze
 >NÁZOR: Kleť, Češi, Rakušané, Němci, politici a celebrity.
 >POSTŘEH: O škole
 >PENÍZE.CZ: Zákon o DPH: ví ministerstvo, co říká?
 >FEJETON: Do háje s feminismem!
 >INFO: 10 let označování ekologicky šetrných výrobků v ČR
 >NÁZOR: Fotbal, politika, média - jak se to rýmuje
 >GLOSA: Úplatky? Úplatky!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
1.6. RODINA A PŘÁTELÉ: Kolistický výlet, cesta Rakovník - Křivoklát
Ondřej Neff

V neděli jsem byl s oběma Vločkami a Šogo na výletě na kolech. Vyrazili jsme z Rakovníka podle Rakovnického potoka a dojeli až na Křivoklát. Cesta to byla idylická - s několika, přesněji se dvěmi - výjimkami.
Cesta je to idylická, protože vede prakticky pořád podle potoka. Je to skvěle udržovaná cyklostezka, precizně značená, s informačními cedulemi o pamětihodnostech (zde je mlýn, zde se vyskytují zmije a pod.) s výborným povrchem - však taky tam byl náramný cyklo-provoz. Někde na pátém kilometru je most. Kdo má dobrodružnou povahu, může jet brodem. Já jel po mostě. Malá Vločka jela brodem.
Brod je vyložen betonovými deskami. Ty jsou samozřejmě pokryté kluzkými řasami. Takže po dvou metrech jízdy se jí kolo začalo povážlivě naklánět a po dalším metru se elegantně skácela do vody. Zajímavé je, že Šogo v tu chvíli stále¨a ve vodě a přihlížela. Vše se odehrálo tak rychle, že psice nestačila reagovat, jen stála a zírala a pak šla blíž a smála se, hubu od ucha k uchu!
Druhá příhoda? Opět ta dobrodružná povaha. Tentokrát to byl pád z mostu, opět do potoka. Nic se jí nestalo, třebaže v potoce byly velké kameny. Říkali jsme si ale potom s Vločkou, že cyklistické přilby opravdu nejsou žádné frajeřinky pro parádu. Opravdu dobře chrání. Nejlíp ale chrání ne-dobrodružná povaha.

Ještě k tomu fotografování.
Volba stanoviště byla snadná. Teď, když o tom uvažuju, si říkám, jestli to nebyl ze strany fotografujícího hyenismus - bylo pravděpodobné, že to tak dopadne, jak to dopadlo! Buď jak buď, dokument je pořízen, a největší radost z něho má sama poškozená.
Pád je fotografován Nikonem D100. Kupodivu série není pořízena v režimu sériového fotografování, mačkal jsem opakovaně spoušť. Rychlost závěrky byla 1/500 sec. Jak se opět ukázalo, je to zcela dostatečná rychlost - zachytila každou kapičku vody. Snímek by byl jistě efektnější v protisvětle. Slunce by rozzářilo krůpěje, jenže obrázek by byl pořízen proti směru pohybu. Co tedy volit? Světelný efekt, nebo větší sdělnost? Já si myslím, že je lepší sdělnost, ale třeba se mýlím.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku