Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.6.2004
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Lékařem v Kuvajtu
 >POLITIKA: Turecko do EU?
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby určí směr akciových trhů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mravní důvod k odsunu našich Němců
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kolistický výlet, cesta Rakovník - Křivoklát
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes autožrout
 >PRAHA: Sprejerské umění na hnusný zdi
 >ARCHITEKTURA: Čurající i nečurající sochy v Matičce Praze
 >NÁZOR: Kleť, Češi, Rakušané, Němci, politici a celebrity.
 >POSTŘEH: O škole
 >PENÍZE.CZ: Zákon o DPH: ví ministerstvo, co říká?
 >FEJETON: Do háje s feminismem!
 >INFO: 10 let označování ekologicky šetrných výrobků v ČR
 >NÁZOR: Fotbal, politika, média - jak se to rýmuje
 >GLOSA: Úplatky? Úplatky!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
1.6. ARCHITEKTURA: Čurající i nečurající sochy v Matičce Praze
Zdeněk Lukeš

Po Praze řádí výtvarníci. A lidé bez fantazie, kteří současnému umění nerozumějí a jsou navíc ještě netolerantní, se mohou zase zalknout nenávistí, jak mohu číst na internetových rozpravách. Pokud navíc někdo vymyslí něco vtipného a alespoň trochu provokativního, je hned zle. Ty tam jsou doby, kdy provokoval Milan Knížák. Dnes jsou jeho plastiky jaksi usedlé a moc emocí samy o sobě nevyvolávají (emoce ovšem stále vyvolává Knížákova osoba, sama rovněž mimořádně netolerantní). Tak ani jeho betonový stůl na Václaváku neprovokuje. Vlastně patří k tomu lepšímu, nikoli námětově, to moc původní není, ale alespoň má slušné měřítko, zatímco valná většina soch druhého ročníku sympózia se v pestrém prostoru zcela ztrácí. Někdy to může být záměr (Auto s hrajícím rádiem, které ale rychle vybilo baterku a bylo po legraci), jindy ne a to je chyba. Monumentalitu neztratily jen některé exponáty. Z nich je dle mého názoru jednoznačně nejlepší plastika polského výtvarníka Zbigniewa Fraczkiewicze v ulici Na Příkopě (viz obrázky). Drcené figury mezi ocelovými pláty jsou dost drastickým podobenstvím.

Zcela jinak a přece podobně - tak by se dala nazvat nová kašna věčného provokatéra Davida Černého (viz obrázky). S výše uvedenou akcí nesouvisí, najdete ji na nádvoří Hergetovy cihelny. Dva pánové z ocelových plátů (v životní velikosti) močí do kašny ve tvaru Česka (zmenšeného). Přitom kroutí bedry i svými pyji, takže poctivě zkrápějí celé území naší drahé vlasti. Ty, kteří Černého produkce nesnášejí, prosím o trochu tolerance. Ještě že je kašna ve dvoře, jinak by asi nepřežila ani pár dní.

Další plastika - památník soukromých zemědělců, byla odhalena před Ministerstvem zemědělství. Psal jsem o tom před časem zde.

Zbývají ještě krávy. Laikům se většinou líbí (pokud - viz začátek článku), Velcí estetikové jsou zhnuseni (i ten Knížák). Je to ovšem komerce a většina výtvorů je jen takovým malováním. Ale třeba se objeví i pár nápaditých výtvorů. Tak prosím vydržme i ty krávy…

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku