Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.6.2004
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Lékařem v Kuvajtu
 >POLITIKA: Turecko do EU?
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby určí směr akciových trhů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mravní důvod k odsunu našich Němců
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kolistický výlet, cesta Rakovník - Křivoklát
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes autožrout
 >PRAHA: Sprejerské umění na hnusný zdi
 >ARCHITEKTURA: Čurající i nečurající sochy v Matičce Praze
 >NÁZOR: Kleť, Češi, Rakušané, Němci, politici a celebrity.
 >POSTŘEH: O škole
 >PENÍZE.CZ: Zákon o DPH: ví ministerstvo, co říká?
 >FEJETON: Do háje s feminismem!
 >INFO: 10 let označování ekologicky šetrných výrobků v ČR
 >NÁZOR: Fotbal, politika, média - jak se to rýmuje
 >GLOSA: Úplatky? Úplatky!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.6. POLITIKA: Turecko do EU?
Jaroslav Teplý

Lidové noviny přinesly 25.5.2005 zprávu čtk pod titulkem " Senátoři chtějí podpořit vstup Turecka do EU". Podle ní se senátoři z výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost shodli v tom, že Česko by mělo podpořit zahájení rozhovorů o vstupu Turecka do Evropské unie. Senátoři jednali v Ankaře s tureckými představiteli včetně členů vlády. Podle člena výboru Josefa Kani je nutné, aby byly s Tureckem zahájeny přístupové rozhovory. Turci prý mají dojem, že si s nimi svět trošku hraje.

Že se nějaká komedie s Tureckem už nějakou dobu hraje, o tom není pochyby. Ale jen proto, že některé západní státy nechtěly zbaběle Turecku přímo říci, že EU a Turecko jsou dva nekompatibilní politické systémy navíc k prudkému růstu počtu obyvatel Turecka, který je velkou hrozbou pro Turecko i Evropu. Pomíjím zde oportunistickou podporu různých politiků jako je kancléř Schröder, který se patrně domnívá, že získá svým stanoviskem hlasy německých voličů tureckého původu. v příštích volbách

Počet obyvatel Turecka se v současné době odhaduje na 100 milionů. To znamená, že Turecko by bylo největším a ještě k tomu - a to zdůrazňuji - prakticky stoprocentním muslimským členem unie s velkým, možná rozhodujícím vlivem na její rozhodování. Ve vládnoucí straně AKP je mnoho fundamentalistických extremistů.

Senátoři by měli neslučitelnost islamu s demokracií považovat za základ přístupu k muslimským zemím. Pokud jim k tomu chybí potřebné informace pak v den (25.5.), kdy byla uveřejněna citovaná zpráva o jejich názorech, přinesly BL výtah z článku Amira Taheriho v Sunday Times, který jako Iránec žijící nyní v liberální demokracii chce vysvětlit, proč je islam s demokracií nutně neslučitelný. Výtah by mohl senátorům stačit, nicméně originál (http://www.benadorassociates.com/article/4585) je samozřejmě lepší.

Základní these:
Myšlenka rovnosti je pro islam nepřijatelná. Nevěřící nemůže být rovný věřícímu. Dokonce mezi věřícími jsou za plnohodnotné lidi považováni jen lidé vyznávající náboženství židovské, křesťanské a muslimské. I zde platí hierarchie s muslimy na vrcholu.

Je, doufám, zřejmé, že atheisté, kterých je u nás dost, by to mohli jak se říká zabalit.

Senátní komise by se neměla pokoušet zasahovat do evropské politiky v tak zásadní a choulostivé věci. Naše stanovisko ke vstupu Turecka do unie nemůže být jiné než odmítavé. Jestliže si Turci stěžují, že si s nimi svět hraje, pak je to proto,že berou všechno nadějné za bernou minci, ať už to přichází odkudkoliv, třeba od naší senátní komise. Ta by se měla zabývat spíše výlety rekreační povahy, aby případně nezavařila nějakou šlamastiku.

31.05.2004

Viz též NP 6.8.2003, "Svět:Mazaný muž na Bosporu?" a 15.11:2002 "Svět: Turecko a Giscard d'Estaing"
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku