Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.6.2004
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Informace - Dezinformace - Další rána vědeckým štváčům
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně?
 >GLOSA: Politici, proč se bojíte?
 >GLOSA: Povzdech nad Krejčířovým odškodněním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Trpaslíci na zahrádce
 >PSÍ PŘÍHODY: Létací, spíš nelétací drama
 >NÁZOR: Křečkova kontrolní maturita
 >MALTA - O "černé mši"
 >RADY: Šálek čaje a rychlovarná konvice
 >POSTŘEH: Ve verších
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor za volantem
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psovi autožroutovi
 >MÉDIA: Socialistický způsob uvažování pracovníků České televize
 >MÉDIA: Zrušit vysílání pořadu v České televizi? V Česku stačí jeden telefonát!
 >TÉMA: Odsun

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.6. Víno a voda sociálně demokratického tandemu Š+Š
(nov)

Ačkoli již na podzim finanční kontrola MF odhalila, že v letech 2001 a 2002 Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením sociálních demokratů Špidly a Škromacha bez kontroly utratilo a na dotacích v rozporu se zákonem vyplatilo miliardu korun, zjištěná fakta doposud zveřejněna nebyla.
Asi 400 milionů utratilo MPSV za počítače, automobily, kancelářský nábytek a rekonstrukci budov, aniž by prověřilo, zda byly peníze vydány účelně. A 433 milionů padlo na dotace ještě dříve, než byly dopracovány předpisy na jejich čerpání. Tyto peníze bude muset Škromach vrátit do státního rozpočtu. Jeho finanční náměstek Koníček hájí počínání MPSV slovy:"Vedení ministerstva rozhodlo, že před kontrolami ukončených akcí dostane přednost správa nových projektů."

Jednání ministra Škromacha a jeho předchůdce, nynějšího premiéra Špidly, připomíná nejen biblické rčení o těch, co kážou vodu a pijí víno - když neustále připomínají nutnost kontroly hospodaření s veřejnými financemi - ale taktéž české přísloví - co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi. Škromach má sice pravdu, když včera v poledním pořadu Radiožurnálu "O kom se mluví" uvedl, že nic nebylo ukradeno, avšak totéž platí pro obdobná pochybení obcí, které ještě z mnohem palčivějších důvodů mnohdy nemohou dostát pravidlům pro hospodaření s dotacemi. Ony přece také nekradou, avšak jim nikdo "formální chyby" nepromine, když třeba kolaudaci domů stavěných se státní účastí prošvihnou byť o jeden týden. Minimálně musejí zaplatit pokutu. Ministři jsou ale za chyby, za něž nesou vrcholovou odpovědnost, nepostižitelní a okamžitě svalují všechnu vinu na podřízené úředníky, když jsou přichyceni s rukou nepřiměřeně hluboko ponořenou v poplatníkově kapse (Eduard Zeman - Internet do škol, Petr Lachnit - pronájem ministerských budov, Pavel Dostál - dotace na opravu památek).

Zdeněk Škromach k ministerskému kličkování ale připojil ještě jednu obzvláště vypečenou piruetu. Informace o nepořádcích na MPSV, jež přinesly Hospodářské noviny, označil za účelové spiknutí nejen proti sobě, ale i proti premiérovi, a dává je do souvislosti s evropskými volbami. "Kdo vás platí? Kdo to chce na mě vytáhnout?!" telefonoval do redakce HN po odhalení a ve včerejším pořadu Radiožurnálu demonstroval následující taktiku jak se vyhnout odpovědnosti. Spočívá v tom, že se choulostivá informace drží pod pokličkou a když ji novináři přece jen vyčenichají, nasadí se jim psí hlava tvrzením, že si počínají neseriózně, když píší o něčem, co ještě nebylo oficiálně projednáno. To nemá chybu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku