Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.6.2004
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Informace - Dezinformace - Další rána vědeckým štváčům
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně?
 >GLOSA: Politici, proč se bojíte?
 >GLOSA: Povzdech nad Krejčířovým odškodněním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Trpaslíci na zahrádce
 >PSÍ PŘÍHODY: Létací, spíš nelétací drama
 >NÁZOR: Křečkova kontrolní maturita
 >MALTA - O "černé mši"
 >RADY: Šálek čaje a rychlovarná konvice
 >POSTŘEH: Ve verších
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor za volantem
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psovi autožroutovi
 >MÉDIA: Socialistický způsob uvažování pracovníků České televize
 >MÉDIA: Zrušit vysílání pořadu v České televizi? V Česku stačí jeden telefonát!
 >TÉMA: Odsun

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
4.6. TÉMA: Informace - Dezinformace - Další rána vědeckým štváčům
Vladimír Nahodil


Týdeník Televize podle mého mínění nikdy nebyl humoristickým časopisem, soudím však, že se v současnosti snaží prosadit i v tomto směru. Jak jinak mám potom chápat propagaci výrobku "významné americké laboratoře"(které??) nabízející zázračné prášky "SLIM NIGHT" na hubnutí při spánku. Pod ochrannou známkou vědy je předkládán další z mnoha alternativních blábolů (ovšem výhodně, za výjimečnou uváděcí cenu), který obsahuje všechny znaky zvýšených aktivit vykutálených šarlatánů. Zatímco zkostnatělá věda používá něco tak nemoderního a banálního jako je kritické myšlení, snaha o důkaz nebo o objektivní statistiku, pavědci z "významné americké laboratoře" se nezdržovali podružnostmi a rovnou do toho skočili. Namíchali koktejl z komplexních sloučenin, ale co čert nechtěl, ještě to nebylo ono. Jako na potvoru, účinkovalo to pomalu. A přitom je to tak jednoduché, stačí dodat energii z Měsíce (jakou??) a účinek aktivních složek se znásobí 16x-18x!!!(Jak na to ti pašáci přišli??). S tou energií, co k nám přichází z vesmíru mají bezpochyby bohaté zkušenosti, umějí ji přijímat, kladně nebo záporně nabíjet, soustředit ji do úzkého svazku, s kvantovými částicemi si pohrávají jako kočka s myší, brilantně je urychlují, což se nakonec může taky někdy šiknout. Jen pro porovnání, ti přitroublí oficiální vědátoři kvůli tomu staví gigantické a energeticky náročné urychlovače a jako partička uličníků nám těmi svými experimenty určitě globálně oteplují planetu!! (To si s jistotou může ověřit každý začínající alterjurodivec pomocí virgule nebo kyvadélka nad školním globusem). A přitom na slušný urychlovač stačí kus staré novodurové trubky a plochá baterka (ta slouží jenom k zaklínění trubky aby se neskutálela z kredence). Ten Měsíc (že mě to tedy fakt dříve netrklo!!) v našem těle probouzí magnetickou energii (co to je, jak ji lokalizovali??) a spolu s aktivními složkami umíchanými výše zmíněnými kouzelníky z Ameriky způsobí hubnutí během spánku o 1kg za noc!!! Ale pozor, pouze za předpokladu, že nezměníme a pochopitelně neomezíme svoje stravovací návyky. Jinými slovy, budeme se muset dále přežírat. Trochu jsem se musel zastydět, že jsem patrně z roztržitosti přehlédl zprávu, která nepochybně obletěla celý svět. Totiž, že Američani (rozuměj občané USA) již nejsou obézní.
Jen na okraj, reklamní kampaň postrádá průvodce v podobě tuzemské obtloustlé celebrity (asi absence šmrdliků na honorář). Ta by podepřela důvěryhodnost procedury, která už tak je nad Slunce jasnější, celou vahou své osobnosti. V krátké pauze mezi dvěmi infuzemi umělé výživy (celebrita trochu kůru přepískla a teď musí zase kvůli image přibrat), by všem podala zaručeně nezkreslené svědectví o účincích zázračného preparátu.
Až sem to vypadá jako srandička z dílny poťouchlých šprýmařů, potíž je ale v tom, že se jedná o vážně míněnou nabídku "zboží", která je distribuována v tisku, bez ohledu na zjevnou skutečnost, že jde o nesmysl. Argument, že výrobek má všechna potřebná povolení, s nejvyšší pravděpodobností neobstojí, protože tato povolení se vydávají s ohledem na zdravotní nezávadnost, nikoli na později deklarovanou funkčnost. Co by ale jako námitka obstát mělo je skutečnost, že dezinformace v mediích, ať již za úplatu (jak tomu jistě v případě "výrobku" SLIM NIGHT je) nebo zdarma, se množí jak ti krvežízniví šmejdi - bzíkaví komáři. To už je obecnější jev a netýká se pouze zmíněného týdeníku. Kriteriem pro zveřejnění některých věcí není ověřená pravdivost nebo alespoň pravděpodobnost, ale momentální zisk, skandálnost, zázračnost atd., jak velí společenská objednávka. Seriózní informace z vědy a techniky bývají nahrazeny "převratnými" objevy diletantů, "atraktivními", ale bezcennými kvazivědeckými bláboly s jepičím životem, které s větší či menší vehemencí popírají fungující zákony přírodních věd. Nejsou výjimkou různé zprávy o léčitelských metodách se "zázračnými" účinky, které se nakonec nikdy neprokázaly. Nemůžeme se konečně divit, že novodobí alchymisti se svým "SLIM NIGHT" dali zase v nastavené atmosféře dezinformace vědcům slušně na frak... Za vydatné pomoci medií, kde opět bezprostřední zisk zvítězil nad rozumem.
Autor:
Vladimír Nahodil, Mgr.
Čestné prohlášení autora:
Prohlašuji, že jsem soukromá osoba a nedisponuji žádnými skrytými ani zjevnými vazbami na případné konkurenční šarlatány.
Další články tohoto autora:
Vladimír Nahodil

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku