Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.6.2004
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)
 >SCI-FI a FANTASY: přijeďte na Parcon!
 >MÉDIA: Zakažte investigativní žurnalistiku!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do divadla - Poručík s Inishmoru
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobrý den, odejdu, ale...
 >EKOLOGIE: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí - základní informace
 >NÁZOR: A na funkci předsedy navrhujeme
 >NÁZOR: Proč se nedá podnikat v globalizaci
 >NÁZOR: Případ normální diskriminace
 >POSTŘEH: O tkaničkách
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZE ŽIVOTA: Koně a silnice
 >ZE ŽIVOTA: Učitelka pod "supervizí":Ředitelka vyvolává peklo!
 >GLOSA: České soudy jsou jen úplně stejné jako české politické strany.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
7.6. RODINA A PŘÁTELÉ: Do divadla - Poručík s Inishmoru
Ondřej Neff

Jestli máte rádi černý humor, při nejbližší příležitosti se jděte podívat do Švandova divadla (v Praze na Smíchově). Uvidíte něco, co jste na jevišti pravděpodobně ještě nespatřili.
Je to hra irského dramatika Martina McDonagha, jednoho z nejúspěšnějších - v Praze se současně hrají jeho tři další hry, Kráska z Leenan, Osiřelý západ a Mrzák Inishmaanský - ví Bůh, že se na ně všechny půjdu podívat a poreferuji. Toto představení režíroval Daniel Horák, hrají v něm Ivan Řezáč, Vasil Fridrich, Matěj Hádek, Klára Pollertová-Trojanová, Milan Kačmarčík, Tomáš Pavelka, Kamil Halbich a Jaroslav Šmíd. Více info máte na webu.
Oč tedy jde?
Jestli jste fandové filmů typu Jak krtek ke kalhotkám přišel, nechoďte. Jestli se vám líbí Tarantino, musíte jít ale pozor, tohle představení je drsnější, než si dovedete představit. Je to komedie o irských teroristech, fanaticích, pro které nemá váhu život člověka, o to větší váhu má život kočky. Jsou schopni pobít půlku světa, jen aby ustavili "Svobodné Irsko, ve kterém se kočky budou moci toulat beze strachu". Aby hra měla smysl, musíte mít strach vy, diváci. O to se Daniel Hrbek postaral, spolu s ním jistě i autoři scény (Karel Glogr) a kostýmů (Ivana Brádková). Teď skutečně váhám popisovat, co všechno je na scéně vidět, jestli mám víc jásat nad vystřelenýma očima anebo vytloukáním zubů majzlíkem z useknuté lidské hlavy... Hlavně je to příběh groteskní ve své obludné krutosti, s tempem režírovaný a gustem zahraný všemi pány herci a Paní Herečkou Klárou Pollertovou-Trojanovou, která tu sehrála nejsmrtelnějšího škorpióna od dob Brutální Nikity.

Ovšem, klobouk dolů před Panem Autorem. Ono se nám to směje irským teroristům, v teple, v křesle ve Švanďáku na Smíchově, ale on je Ir a má IRU za prdelej. Snad mají zabijáci z IRA taky smysl pro humor.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku