Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.6.2004
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)
 >SCI-FI a FANTASY: přijeďte na Parcon!
 >MÉDIA: Zakažte investigativní žurnalistiku!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do divadla - Poručík s Inishmoru
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobrý den, odejdu, ale...
 >EKOLOGIE: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí - základní informace
 >NÁZOR: A na funkci předsedy navrhujeme
 >NÁZOR: Proč se nedá podnikat v globalizaci
 >NÁZOR: Případ normální diskriminace
 >POSTŘEH: O tkaničkách
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZE ŽIVOTA: Koně a silnice
 >ZE ŽIVOTA: Učitelka pod "supervizí":Ředitelka vyvolává peklo!
 >GLOSA: České soudy jsou jen úplně stejné jako české politické strany.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
7.6. ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
Publius

Moto: Demokracie je velmi špatný způsob vlády,
bohužel, všechny jiné metody jsou ještě horší..... Winston Churchill ?

Tuhle jsem byl autem na Vysočině a vzali jsme nějaký stopaře. Nejprve mladou dvojici, on je zedník - ona se učí v hotelové škole, a pak starší paní, bývalou sestru, už v penzi. Žádný že nebude volit, že prý těm politikům už nevěří . Oni ti politici myslí je na sebe. Musím dodat že mám na Vysočině chalupu ale nejsem, a nikdy jsem nebyl Zemanem, ani jiným politikem, aby si snad někdo nemyslel že ty odpovědibyli nějak osobní. Ono tam těch chalup je víc. Se stopaři se nehádám, to by nebylo asi fér, ale myslím si že zde se hlas lidu mýlí. Ono to je s demokracií trochu jako jako s kapitalismem: Kapitalism nepřepokládá že lidé se budou namáhat pro lásku k bližnímu. Počítá s tím že to udělají pro vlastní zisk. Nefunguje to perfektně, protože někteří lidé opravdu věří že kouření tabáku jimj přinese lásku, kamarády a projíždku na koni skrz Marlborow zemí, zemí co neexistuje, ale funguje to, protože „chybami se moudrá hlava učí“. A tak, ve vyspělé demokracii prostý lid politikům nevěří, ale ty nejhorší politiky se mu nakonec podaří rozpoznat a vyhodit. To vytváří v průměru jistý tlak na ty co zbydou ve veřejném životě. Nutí je to k tomu aby se aspon trochu ohlíželi na veřejný zájem. A tak ta příhoda z Vysočiny ukazuje že se stáváme vyspělou demokracíí, vyspělou zemí a to je dobře. Jinými slovy, a lépe to řekl neznámý:

Politici jsou jako plenky.

Čas od času je třeba je vyměnit – a to ze stejného důvodu.

(Politicians are like diapers. They both need changing regularly and for the same reason. ~Author Unknown http://www.quotegarden.com/election-day.html)

Pokud porovnáte přístup české vlády k tunelování banky IPB a banky Union, uvidíte že i u nás čerstvá vláda má přístup který je bližší srdci prostých lidí. Ale tyhle volby do EP jsou první a tak potřebujem i jiná kriteria. Jako ty stromy ovocné, po volbách je poznáme po ovoci, ale před volbami nám nezbývá než uvážit co říkají, a ještě víc to co neříkají. Připomenme si tedy debatu v české sněpovně o tom zda Česko má vstoupit do Bushovi koalice a poslat české vojáky do Iráku. Cituji z oficiálního záznamu, který je zde: http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/023schuz/s023438.htm

.....Poslanec Zdeněk Koudelka (SSD):

„..Vážená sněmovno, považuji útok bez souhlasu Rady bezpečnosti Spojených národů za protiprávní. Považuji za správné, jak se k útoku na Irák vyjádřil sjezd sociální demokracie. Je-li protiprávní útok, je protiprávní i následná okupace....“

Tomuto názoru, v následujícím vystoupení, oponuje polanec Šejch (ODS):
„...Samozřejmě, toto je podepřeno i potřebou iráckých obyvatel o zajištění stability v oblasti a potřebou iráckých obyvatel, aby mezinárodní společenství jim poskytlo podporu, ......, čili nemůžme ... vycouvat z účasti v Irácké republice...“

Což ukazuje že všichni poslanci nejsou stejní, a vede k této myšlence o problémech a odměnách toho „žití v pravdě“, které v roce 1989 vypadalo jako tolik vítaná změna:

Komu by jste spíše věřili? Komu by jste svěřili ke správě svůj majetek, a tedy i obhajobu svých práv? Člověku který dokáže „najít důvody pro obhajobu čehokoli“, člověku který se dokáže připojit ke každé velké lži těch co jsou zrovna u moci, a nebo tomu kdo tokáze hájit i nepříjemnou pravdu, která třeba není zrovna populární?

Takže vidíme že SSD má své zdravé jádro, přes to že politika současné české vlády, jak se mě to jeví, záleží na tom kdo byl ten poslední diplomat s nímž byl pan Špidla na večeři: Když se loni schvalovala ústava, podporovalo se Polsko, které, ač ne zrovna nejmenší, hájilo volební práva malých zemí. Od té doby se na návrhu evropské ústavy nic nezměnilo, je stejně nejasná a nečitelná jako dříve, ale najednou souhlasíme s Něměckem a Irskem, že musíme schválit tu samou ústavu, tak jak je, a to co nejdříve. Pdobně, v politice světové, nechceme porušit chartu OSN a naši ústavu a tak neposíláme do Iráku vojáky ale jen policisty. Ale také chceme vyjádřit bezvýhradnou podporu Bushově vládě a „plnit naši mezinárodní povinnost“ a tak nemůžeme koalici opustit, jako to udělalo Španělsko, Honduras a jak o tom uvažuje oposiční strana v Australii. Konečným výsledkem je taková ušmudlaná pidi-politika, v níž nemáme žádné pevné názory a zájmy, jejíž jediný stálý rys je oddalováni všech těžších rozhodnutí, at jde o deregulaci nájemného, o financování zdravotnictví, o podporu politikyBushe a nebo politiky EU...., prostě, ani ryba ani rak.

Zatím, ve Washingtonu, roznováha sil se pomalu mění:

Cituji z tohoto weblogu: http://www.anycities.com/jahtruth/democra.htm - česky: 14 měsíců po tom co (neokoni) dosáhli vrcholu svého vlivu na americkou zahraniční politiku, invasí Iráku, jejich popularita mizí, jak ve vládě, tak v Bagdadu. Slovo „neokon“ se (ve Washingtonu) stalo nadávkou .....

Ale v Praze, i na hradě i ve vládě, se stále slouží té „mezinárodní povinnosti“ podporovat ty co jsou u moci. Jak dlouho to trvalo Brežněvovi sestavit Husákovu vládu a „obnovit českou suverenitu“? A jak dlouho pak tato „suveréní vláda“ udržela? Není to úplně stejné, ale tato historická analogie není bez historické lekce: Druhá invase vždy vypadá jinak než ta předchozí. V roce 1968 český národ reagoval zcela jinak než v roce 1948. Podobně muslimové Středního východu reagují v roce 2003 jinak než v roce 1953, kdy Shah byl dosazen na „paví trůn“ CIA pučem. Šachova vláda se stala neúnosnou po 26ti letech, v roce 1979. Slovo „únosné“ je klíč k pochopení změn ve Washingtonu: Anglie málem došla k bankrotu když se snažila udržet Ameriku jako svou kolonii. Bush platí žoldnéřům, některým z jižní ameriky, až 3000 dolarů měsíčně za pomoc v Iráku toto podle levicového tisku. Jeho politika, zahraniční i domácí, ale začíná připadat jako špatný biznis nejen levičákům. Podle posledních púzkumů Bushe zrovna ted podporuje méně než 47 procent obyvatel. Mnozí ovšem mění stanovisko pro špatné důvody. Mě jde spíše o morálku než obchodní bilanci a tak se přikláním k názoru který se svým osobitým půvabem vyjádřil Kurt Vonegut v tomto nedávném článku: http://www.commondreams.org/views04/0512-13.htm

Vonegutovi je 81 let, za války byl zajat nacisty a jako zajatec přežil bombardování Dráždan a napsal o tom knihu „Jatka č. 5“ (Slaughterhouse-five) . Uvádím ty detajly aby bylo jasné že něco již viděl a zažil. Dnes bydlí ve státě Conetictut, ne daleko od NewYorku, a jeho oficiální website: http://www.vonnegut.com/artist.asp, Vám může říci o něm a jeho díle více. Zde jen přeložím malý výnatek z jeho článku:

„.. Víte proč si myslím že Bush je tak nasranej na Araby? Vynalezli algebru. Taky vynalezli čísla co užíváme a symbol pro nic, který nikdo předtím neměl. Jestli si myslíte, že jsou blbí tak zkuste dělit dlouhá římská čísla. My šíříme demokracii stejně jako evropští kolonisté přivezli Křestanství americkým indiánům. A jsou nám za to dnes vděční? A jak nevděční jsou dnes obyvatelé Bagdadu!“ No dobře - ale co to má společného s volbami do Evropského parlamentu? Tohle: Kdo nám dnes lže o světě nám bude lhát i o tom co se děje v Bruselu a tom jaké důsledky to dění bude mít zde. A děje se tam toho hodně a to vše je teprve začátek.

Vemte třeba ty softwarové patenty – jistě už nám každý kandidát řekl jaké on/ona má stanovisko. Softwarové patenty, jako mnohé jiné vynálezy, přišli do Evropy z Ameriky a Evropský parlament je zamítl a to z dobrých důvodů: Nejedná se totiž o opravdové vynálezy, ale o věci samozřejmé, jako je třeba ten „one click ordering“ patent který si pořídíla firma Amazon. Podle toho by nikdo nesměl mít website kde by prodával přes Internet tak, že by stačilo jen jedno kliknutí k objednávce kusu zboží. Adresa zákazníka a jeho platební data byli totiž již předem uloženy v data-bázi. Jen Amazon by to mohl užívat nebo licensovat. Takové „patenty“ jen podporují monopoly a právníky a podle odborných odhadů tohle, a přebujelá „zodpovědnost“ stojí americké spotřebitele až 30 procent ceny výrobků. „Zodpovědností“ se zde myslí zodpvědnost výrobce a za blbost zákazníka. Známým příkladem toho bylo když Ralph Nader vysoudil milion dolarů na MacDonaldovi protože se jejich zákaznice opařila horkou kávou ... No a co? To je Amerika, že jo. Nader je tam taky-kandidátem strany Zelených na presidenta. Jenže blbosti a jiné nešvary se dneska globalisují. Po tom co náš EP ty softwarové patenty pro Evropu zamítl, Bruselští komisaři je potichoučku znovu zavedli.

Takových nežádoucích dovozů, přes Brussel do Česka, bude více. Tak třeba někteří EP kandidáti strany lidové se silně zasazují o to vymazat rozdíly mezi tvrdými a měkými drogami. Ve Spojených státech to, že marihuana byla zařazena mezi narkotika, do stejné kategorie jako opiáty, kombinované s pravidlem „za tři zločiny je doživotí“ (three strikes and you are out), také lidovecký dovoz, zcela zahltilo kriminaální systém.

Zde je pár statistik o amrické zkušenosti : http://www.mapinc.org/newsssdp/v01/n695/a02.html ...Dnes v USA sedí ve vězení dva miliony lidí, ... a náklady jsou 25,000 dolarů na zločince a rok... Ale to přece za to stojí, držet vrahy a násilníky za mřížemi, ne? .. Problém je v tom že často násilníci jsou propuštěni aby bylo místo pro lidi jejichž zločin“ je v tom že pěstovali nabo užívali marihuanu, často jen v soukromí svého bytu. Ze dvou milionú, čtrvtina sedí, ne za násilí proti druhým lidem, ale za užíváni drog.

Podle jiné zprávy, založené na nahrávkách které byly zveřejněny během Nixonova Watergate skandálu: http://www.annieappleseedproject.org/nixtapshowwh.html ...rok po tom co Nixon zahájil „válku proti drogám“ počet zatykčů za marihuanu dosáhl půl milionu ročně, skoro čtyrnásobekdřívějších let. Od té doby přes 15 milionů lidí bylo zatčeno...

Proč? A proč to někteří kandidáti chtějí i zde? Dlouho jsem považoval starou tézi z 60tých let, tézi že někteří dovozci tabáku tajně vedou kampaně proti marihuaně, protože tato může ohorozit jejich výdělky, za přehnanou konspirační theorii. Ale ted a zde, když už všichni víme že nikotin je silně návykový a způsobuje vážné nemoci, když vím že marihuana návyková není a nezpůsobuje ani nemoci ani tendence k agresivnímu chování, když vidím plakáty na každém rohu, které propagují, lživě, nikotinové cigarety jako cestu k přátelství, lásce a štěstí, když vidím v kinech a jinde, dobře financovanou kampan, která maluje nevinou látku jako zabijáka, tak už si nejsem jist že je to vše jen shoda okolností.

Proč politici často neříkají pravdu, to je fundamentální otázka české politiky, a tu zde nehodlám řešit. Ale jsem přesvědčen že míra nepravd se liší, čas od času a od jednoho politika k druhému. Jsem přesvědčen, že prostý lid, čas od času, dokáže některé ty nepravdy rozeznat a že volby jsou důležitým prostředkem k regulaci toho kdo dělá pravidla. Dnes jsou to nezvolení komisaři z Bruselu kteří vládnou, ale to je jev jen dočasný. I americká unie byla vytvořena státy a státními úředníky. Až po letech, až po tom co se vytvoří strany a vědomí většího celku nabude parlament většího významu a dosáhne kontroly nad komisaři a jinými úředníky. To se stane během několika příšítích letech. Ty léta také rozohodnou jaká ustava bude přijata. To vše bude mít dopad na kvalitu našeho života. A to je proč si myslím že nevolit by byla velká volovina. Ale také volit bez kritického zamyšlení komu ten hlas dát.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku