Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.6.2004
Svátek má Medard
  Výběr z vydání
 >ŠKOLSTVÍ: Proč nejsou v Česku reálky?
 >GLOSA: Život na…„KDYBY“
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh desátý JAK PAN TAUSSIG POTKAL ČESKOU JUSTICI
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Psí ZOO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Takže kdo je vlastně magor
 >PSÍ PŘÍHODY: Drzý nebojsa
 >POLITIKA: Koho budu volit v evropských volbách
 >FEJETON: A teď: k urnám!
 >EKONOMIKA: Nokia je podhodnocená
 >POLITIKA: Odchod skvělého chlapa
 >NÁZOR: Kdo hýbe dějinami
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O magoření
 >ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
8.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: Psí ZOO
Jan Kovanic

Před nedávnem jsme se byli se ženou podívat v ZOO Praha. Poprvé po potopě. Zase tu mají nové věci. Tak nejdříve - jsou tu dva nové vchody. Jeden nahoře u sezóního parkoviště u Afrického domu, druhý dole u Trojského mlýna.

Další nová věc je dokončovaný pavilon indonéské džungle na místě bývalého opičince. Překvapivě nová je bývalá expozice "drobných šelem", kde je teď "Afrika zblízka". Všelijaké broučí příšerky se zdají být až přítulné, když jsou nahlíženy škvírami ve skále. Afrikou totiž chodíte po klikatém a nerovném chodníčku, přes potok, mezi kmeny a skalami. Skály jsou z betonu, zakrývají zdi a okraje skel terárií, za nimiž se hemží drobné šelmy. U těch nejhorších kudlanek a švábů zakrývají až milosrdně. Z amplionů vám k tomu zurčí zpěv džungle.

Pro nás nová věc jsou různé značky, kam až přede dvěma lety sahala voda. Zahrada byla připravena na stoletou, přišla pětisetletá. Celý spodek zahrady byl zplanýrován, už se obnovuje a vylepšuje, ale ještě chvilku potrvá, než se škody napraví. Byla tu odvedena spousta práce a spousta jí ještě čeká. Co se v zahradě právě děje se dovíte na www.zoopraha.cz (třeba i dobu krmení), ale tam vás nepocákají kanadské vydry v honbě za předhazovanými rybkami. No jo, vydry jsou moje jednička.

Expozice zvířat jsou pěkné, nové plány, jakkoli ohromující, se uskutečňují, ale nás zaujaly dvě drobné a nenápadné věci. První nenápadná a potřebná věc jsou psí občerstvovny. Do pražské ZOO se totiž smí se psy (ovšem na vodítku a je nutno dodržovat výkalovou kázeň). Pro tyto návštěvníky tu nyní jsou na vyhražených místech připraveny misky s vodou. Když voda dojde, možno dolít z připravených kanystrů. Pejsci mohou dokonce i do některých pavilonů. U těch, do kterých nesmějí, je úvaziště s popisovaným bufetem. Za á - misky vypadají jako z nerezu, a nejsou ukradené. Za bé - vždy je připravena voda v kanystru. Za cé - úvaziště se nacházejí ve stínu. Za dé - lidi opravdu sbírají psí hovínka do připravených pytlíků a odkládají do košů. A hlavně - po zahradě se prochází velká spousta hodných psů! (Btw sbírání: obecně je v ZOO, na to kolik tam bylo lidí o svátku dětí - velmi čisto a uklizeno.)

Druhá nenápadná věc se týká těch dětí. Rodiče mají totiž k dispozici "dřevěné trakaře", jak tuto věc správa zahrady označuje. Ve skutečnosti jde o čtyřkolové vozíky, jakési žebřiňáčky - avšak s plnými překližkovými stěnami. Uvezou 40 kg. Čili dvě malé děti, odložené svetry, šály, čepice, batohy a lahve s pitím. Rodič tvrdě pracuje, vozí své potomky - a přitom si vlastně hraje. Děti jsou spokojené a nezlobí. (Btw vozíky: Taky tu jsou připravené invalidní vozíky, ale vozíčkáře jsem viděl než jednoho.)

Už před časem jsem psal, jak se v pražské ZOO starají, aby bylo dobře jejich zvířátkům. Teď je patrnější i to, co jsem snad nepoznamenal: že se snaží vyjít vstříc i návštěvníkům. Proto je tu tolik psů, proto je tu dětí jako psů, a proto se nám v ZOO líbilo. Jak pravila žena: "Je až dojemné, jak se tu pečuje o lidi."

Už se těšíme na indonéskou džungli.

Psáno v Praze dne 7. června 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku