Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.6.2004
Svátek má Medard
  Výběr z vydání
 >ŠKOLSTVÍ: Proč nejsou v Česku reálky?
 >GLOSA: Život na…„KDYBY“
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh desátý JAK PAN TAUSSIG POTKAL ČESKOU JUSTICI
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Psí ZOO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Takže kdo je vlastně magor
 >PSÍ PŘÍHODY: Drzý nebojsa
 >POLITIKA: Koho budu volit v evropských volbách
 >FEJETON: A teď: k urnám!
 >EKONOMIKA: Nokia je podhodnocená
 >POLITIKA: Odchod skvělého chlapa
 >NÁZOR: Kdo hýbe dějinami
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O magoření
 >ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
8.6. Reagan a ti druzí
(nov)

V tomto případě jsou těmi druhými míněni bývalí ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Jan Kavan, které pozval Václav Moravec do svého pořadu na ČT 1 v neděli večer. Sobotní smrt amerického exprezidenta Ronalda Reagana, muže, který pro USA a celý svobodný svět dovedl do vítězného konce studenou válku, pak přinutila moderátora, aby, kromě dotazů na EU a evropské volby, požádal oba hosty o zhodnocení Reaganovy éry.
Ti se pak ve svých odpovědích shodli, jako by mluvili přes kopírák. Nadhozenému názoru, že Reagan SSSR, který nazval "říší zla", uzbrojil, se decentně, neboť jsou diplomaty, vysmáli. Místo toho, opět unisono, tvrdili, že SSSR rozložil tlak na lidská práva a nikoli zbrojní programy, které Reagan spustil a na něž Moskva nenašla adekvátní odpověď.

Pravda nikdy nebude tak jednoduchá, ale když už by se měla vytrhávat fakta, dávám jednoznačně přednost tomu uzbrojení. Na rozdíl od moderátora, kterému v těch letech ještě teklo mléko po bradě, takže dokázal jenom oběma exministrům přitakávat, patřím ke generaci, která si je odžila se vším všudy a vím, jak disidentské hnutí, obzvláště to československé, bylo odříznuto od společnosti a uzavřeno samo v sobě. Pokud se nezhroutila moskevská centrála moci, neznamenala Charta 77 pro komunisty žádné mocenské ohrožení, když, navíc, ji měli de facto pod kontrolou, prošpikovanou agenty StB. O tom přece pan Kavan, krycí jméno Kato, musí vědět z první ruky.

To sice mé generaci nedává právě pěkné vysvědčení, ale že, na rozdíl od stránky morální, neznamenali disidenti žádnou skutečnou politickou sílu (viz nedůstojný rozchod Charty 77 po roce 1989, rozpad OF a to, kdo dnes v Česku reprezentuje reálné politické síly), potvrdil koneckonců i Jan Kavan, když připustil, že z politického hlediska byli disidenti každý pes jiná ves - od křesťanských demokratů až po reformní komunisty. Proto názor, že SSSR padl na kolena před disidentskou doktrínou lidských práv, je velice subjektivní názor evropského socialisty, jakým Jan Kavan je, a podle nedělního vystoupení i Jiří Dienstbier. Nicméně k té skutečné pravdě má značně daleko, mnohem dále než oběma pány zavržené uzbrojení.

Nezvratnou pravdou je, že málo vzdělaný Reagan, původním povoláním sportovní redaktor a herec, i v prezidentském úřadu vzdálený jakékoli intelektuálštině a schopný jednoduše nazývat věci pravými jmény, zbavil Američany komplexu viny za Vietnam a spustil zbrojní programy jako „hvězdné války“, na něž Kreml nenašel odpověď. I kdyby bylo pravdou, že přišel k hotovému, nikdo mu nemůže upřít obratnost a takt při jednáních s Gorbačovem. Nikoli sympatizující liberál typu Cartera nebo Clintona, ale tento zarytý antikomunista přiměl SSSR, aby ve studené válce kapituloval bez oné horké termonukleární tečky, které se celý svět bál. Teprve pak se disidentům - bojovníkům za lidská práva, nikoli ale proti komunismu, i v Česku otevřela cesta k moci. A právě toto, že rozmetal jejich sny na všech frontách, mu levicoví intelektuálové neodpustí ani po smrti.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku