Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.6.2004
Svátek má Bruno
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Krokodýl II
 >GLOSA: Z čeho získávat elektrický proud.
 >LITERATURA: Chvála češtiny aneb Díky, Jeevesi... a pane Nováku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stonání
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo se bojí bouřky
 >PENÍZE.CZ: Pojištění karty zaplatí i ztracené klíče či doklady
 >GLOSA: Šeřík, Sirka, Habr - zasloužilí plzeňští občané.
 >NÁZOR: Jak funguje dnešní česká politická scéna
 >Usáma byl příjemný a nabídl mi čaj
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁZOR: President Ronald Reagan
 >ZE ŽIVOTA: Londýn volá o pomoc!!!
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny k euru je u konce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Děti se dívají

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.6. Poločas Špidlova týmu
(nov)

I když dnes můžeme poprvé zamířit k volebním "evropským" urnám a víkendu začíná ME ve fotbalu, neměli bychom zapomenout, že Špidlův koaliční tým se právě v tomto týdnu i přes mnohá sýčkování dožil svého vládního poločasu. Vláda k tomuto výročí vydala bilanční správu, kde se především chválí za reformu veřejných financí, profesionalizaci armády, změnu daní, zvýšení platů o 6,7 %, zahájení boje proti korupci a vstup Česka do EU.

Podívejme se, nakolik tato sebechvála zapáchá, či naopak voní. Ačkoli ekonomika mírně roste, podle ekonomů je stále hluboko pod svými možnostmi - po skutečných reformách by mohla docílit přírůstků až 7 %. Špidlova reforma veřejných financí je upocený kompromis, a to nikoli kvůli koaličním partnerům, ale kvůli vnitřním rozbrojům v samotné ČSSD. Daňoví poradci nejlépe vědí, jaký paskvil proto z vlády vypadl co se týče zákona o DPH, který má tvořit páteř finanční reformy. Česko se za Špidlovy vlády v žebříčku ekonomické zdatnosti propadlo o tři místa, založit firmu trvá v průměru neuvěřitelných 88 dní!

Sociální záležitosti, zdravotnictví a školství - to jsou tři pilíře, jejichž hnilobu Špidlova vláda nijak nezastavila. Na postu ministra zdravotnictví neschopnou vystřídal ještě neschopnější a dopadlo to tak, že nynější ministr chce svoji předchůdkyni a stranickou kolegyni dokonce žalovat. Při pohledu na školství si zase člověk připomene, zda vlastně neměl Zeman pravdu, když o Buzkové prohlásil, že je líná. Nu a co se týče sociálních záležitostí, penzijní a další sociální reformy Špidlova vláda v tichosti odtroubila a o zákonu o DPH se dá říci, že nula od nuly pojde.

Sociální demokraté, kteří hrají v koaliční vládě prim, prostě nejsou ustrojeni pro skutečně účinnou reformu veřejných financí. Od lidí přísahajících na heslo, školství a zdravotnictví zdarma, přece nemůže nikdo rozumný žádat, aby zavedli školné, i když i paní ministryně Buzková ví, že na kvalitní vzdělání si musí člověk připlatit (a také se podle toho ve své rodině zařídila), stejně jako po nich nelze žádat, aby souhlasili se spoluúčastí pacientů při léčení. Místo toho pan ministr Kubinyi radši obviní ředitelku VZP z rozhazování. Je to sice blbé, ale bude se to líbit, jak říkával Jan Werich, a na každém se vždycky nějaký ten chlup najde.

Takže Špidlova vláda se může oprávněně pochlubit jenom dvěma úspěchy. Jednak zahraniční politikou, ale hlavně tím, že stále existuje! Do udržení kabinetu se napírá hlavní úsilí premiéra, potažmo ministra vnitra Grosse, a k těm kosmetickým úpravám, jež sociální demokraté nazývají reformou, Špidlův tým beztak dohnal jenom tlak reality. Musí to být vysilující - vzdorovat svým stranickým kolegům, kteří poslouchají jenom vlastnoručně upletený bič populismu - a tak se od této vyčerpané vlády nedá již nic čekat. Druhý poločas bude hrát tzv. "na zdržovačku" a závěrečný hvizd rozhodčího v podobě parlamentních voleb přivítá s ulehčením, takže s gólem zásadních rozhodnutí musíme počkat až na další "špíl".

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku