Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.6.2004
Svátek má Bruno
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Krokodýl II
 >GLOSA: Z čeho získávat elektrický proud.
 >LITERATURA: Chvála češtiny aneb Díky, Jeevesi... a pane Nováku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stonání
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo se bojí bouřky
 >PENÍZE.CZ: Pojištění karty zaplatí i ztracené klíče či doklady
 >GLOSA: Šeřík, Sirka, Habr - zasloužilí plzeňští občané.
 >NÁZOR: Jak funguje dnešní česká politická scéna
 >Usáma byl příjemný a nabídl mi čaj
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁZOR: President Ronald Reagan
 >ZE ŽIVOTA: Londýn volá o pomoc!!!
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny k euru je u konce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Děti se dívají

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
11.6. Usáma byl příjemný a nabídl mi čaj
www.infoservis.net

Španělský novinář syrského původu Taysir Alony Kate (48), reportér televize Al Džazíra ve Španělsku, je jednou z nejznámějších tváří této katarské televizní stanice. Proslavil se jako válečný reportér ve válce v Afghánistánu a v Iráku. Jako jediný novinář na světě se po 11. září 2001 dostal k Usámovi bin Ládinovi. V září 2003 byl ve svém domě poblíž španělské Granady zatčen, Soudce Baltasar Garzón ho viní z toho, že pracoval pro Al Kajdu jako kurýr a měl zajišťovat teroristům propagandu.

V říjnu 2003 byl Taysir Alony na kauci z vazby propuštěn ze zdravotních důvodů. O měsíc později dostal mírovou cenu nadace Francisky Mateosové, kterou před ním obdržel například dalajlama. Spolupracovníkům LN poskytl ve Španělsku exkluzivní rozhovor.

Jak jste se k Usámovi dostal?

Působil jsem od roku 2000 jako reportér Al-Džazíry v Afghánistánu, na území obsazeném Talibanem. O rozhovor s Usámou jsem se snažil přibližně dva roky. Zkoušel jsem nejrůznější kontakty mezi Taliby, ale nebylo to k ničemu. Nepřáli si to. Po 11. září se bin Ládin ozval sám a nabídl rozhovor pro arabské a anglické médium. Al-Džazíra, která měla v té době smlouvu se CNN, souhlasila.

Jak rozhovor probíhal? Mohl jste se ptát na cokoli?

Bin Ládin si vyžádal předem seznam otázek, který jsem vypracoval společně s lidmi z televize. Byl jsem hrozně nervózní, když přišel. On byl klidný. Takový obyčejný chlapík. Choval se příjemně a sebejistě. Vyzařoval z něj takový zvláštní klid. Nabídl mi čaj.

Na základní otázku - jste zodpovědný za atentáty 11. září 2001? Usáma odpověděl nekonkrétně a vyhýbavě. O lidech, kteří atentáty spáchali, však mluvil velmi obdivně. Řekl, že jsou to hrdinové islámu, mučedníci a že si zasluhují respekt. Nikdy však nepřiznal svou účast. Mluvil tak obecně, že Al-Džazíra odmítla ten rozhovor odvysílat, považovala ho za slabý, neprofesionální. CNN se slabý nezdál, a tak ho odvysílala.

Když se reportér v Afghánistánu snaží dostat k tak tajemné osobě jako Usáma bin Ládin, co za to musí nabídnout?

Dobré kontakty člověk mít musí, ale Al Džazíra si je nekupuje.

Říká se, že platíte propagandou.

Naším kritériem je zpravodajská hodnota. Pak je zapotřebí dát věci do kontrastu. Ty mi přineseš nějaké prohlášení, které demonstruje tvůj postoj, a já mám za úkol najít mínění druhé strany. Odvysílali jsme hodiny a hodiny přímých přenosů z projevů z Bílého domu, se simultánním tlumočením, proč nás tedy nenařknou z toho, že děláme propagandu Američanům? Namísto toho nás v Iráku napadají a kritizují, zavírají naše štáby, zabavují nám pásky a věci, které potřebujeme k práci.

Al-Džazíra často vysílá prohlášení různých guerillových vůdců, záběry přímo z bojů, nebo záznamy zadržených cizinců. Odkud tyto nahrávky získává?

Lidé nosí do kanceláře pásky, prohlášení, videa. Přijde dívka z vrátnice a řekne: tohle donesli.

A proč vám lidé tolik věří?

Protože Al-Džazíra nahrávky uveřejní. Ostatní ne. Ani CNN. Všechno prochází cenzurou. A všichni vědí, že Al-Džazíra nahrávky zveřejňuje. A proč? Protože musíme posluchačům dodávat dobré informace.

Kdyby na vrátnici vaší televize přineslo pásku tiskové oddělení americké armády, odvysíláte ji tedy také?

Záleží na informační hodnotě nahrávky. Když nám někdo dá pásku, na které je třeba nahraná taneční zábava, tak ne. Když ale někdo přijde s nějakou zprávou, je naše povinnost, abychom ji zveřejnili.

Proč vás soudce Garzón obvinil ze styků s Al Kajdou?

Celá obžaloba je založená na telefonním odposlechu v arabštině, tehdy se odposlouchávaly všechny telefony z Afghánistánu. Byl ale velmi špatně přeložen a ještě hůř interpretován.

Konkrétně vás obviňovali, že jste převážel pro Al Kajdu peníze.

To jsem udělal pro jednoho přítele. Garzón řekl, že jsem potenciální poslíček Al Kajdy, ale jak na to přišel? Ten člověk mě požádal, abych za něj odevzdal nějaké peníze, udělal jsem to.

Mezi arabskou komunitou je to běžné, jako když jedeš do Madridu a já ti řeknu: ten a ten mi dluží v peníze, prosím tě, stav se u něj a přivez mi je. Ale soudce Garzón to nechce chápat.

Markéta Pilátová, hispanistka, působí na UP Olomouc.

Tomáš Vlach, společnost Člověk v tísni

Rozhovor vyšel také v deníku Lidové noviny. Reportáže, analýzy, rozhovory a komentáře o aktuálním dění ve světě, rozvojové spolupráci, migraci a lidských právech naleznete na www.infoservis.net .


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku