Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.6.2004
Svátek má Antonie
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Kde jsou kořeny Abú Ghraíb?
 >GLOSIČKA: O slušnosti
 >MOBY DICK: Před volbami do Evropského parlamentu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O dešti
 >VÍKENDOVINY: Krokodýl II
 >GLOSA: Z čeho získávat elektrický proud.
 >LITERATURA: Chvála češtiny aneb Díky, Jeevesi... a pane Nováku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stonání
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo se bojí bouřky
 >PENÍZE.CZ: Pojištění karty zaplatí i ztracené klíče či doklady
 >GLOSA: Šeřík, Sirka, Habr - zasloužilí plzeňští občané.
 >NÁZOR: Jak funguje dnešní česká politická scéna
 >Usáma byl příjemný a nabídl mi čaj
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
12.6. ZAMYŠLENÍ: Kde jsou kořeny Abú Ghraíb?
Adam Geront

K nemalé radosti nepřátel svobodné, tolik glorifikované Ameriky pověst Spojených států - údajně nejsvobodnější, nejdemokratičtější a nejspravedlivější země - povážlivě klesá. A to natolik,že jeden z účastníků nedávné internetové diskuse na BBC ke skandálu po zveřejnění snímků a video záznamů ponižování a týrání Iráčanů vězněných v Abú Ghraíb napsal: " Vždy jsem byl patriot, jako i celá moje rodina bez výjimky, hrdý na to,že jsem občan USA. Dnes se stydím venku ukázat svůj pas a přiznat, že jsem Američan." Změnilo se také politické a sociální klima v zemi pruhů a hvězd..Tato pronikavá změna nenastala 11.září 2001, jak se snaží veřejnosti vsugerovat, některé komentáře, nýbrž již od 20. ledna 2001. Ode dne, kdy převzal úřad svého otce malý Bush, s lidmi svého otce, s cílem úspěšně dokončit job svého otce: vyhnat Sadama, vydělat hodně peněz na naftě, a mít dobré živobytí.
Jenže vpád do Iráku byl bezpochyby největší Bushovou chybou.Jak uvádí Richard Clarke, bývalý poradce amerických prezidentů v otázkách obrany v Der Standartu,: Irák nebyl účasten na útocích 11.září, neměl žádné spojení se sítí teroristů Ossama bin Ladina. Nepředstavoval pro USA žádnou vojenskou hrozbu a i největší příznivci americké politiky dnes pochybují, zda vůbec existoval nějaký morální důvod k válce, jenž stála tolik lidských a materiálních obětí.Hororové TV obrazy zabitých Arabů - muslimů vyvolávají v arabském světe rostoucí nenávist nejen proti USA, ale veškerému cizímu etniku. Bushova permanentní válka proti terorizmu vede k paradoxnímu výsledku :destabilizovaný Blízký východ se stává semeništěm terorizmu.Násilí plodí násilí… Maskované lidské zrůdy v kaftanech podřezávají hrdla nevinných obětí. Z pohodlné lenošky máme možnost na TV sledovat dekapitaci a vykrvácení židovského mladíka, podnikatele - jako argument fundamentalistů Islámu proti západní civilizaci. Vracíme se do pravěku?
Týrání, mučení věznů v jednadvacátém století. Při prohlížení záběrů s věznici Abú Ghraib jsem šokovaný konstatoval :Věznitelé, zejména ženy, nejsou psychicky normální jedinci. Šklebící se dívka s úsměvem opilého nebo sfetovaného pacienta s cigaretou v ruce ukazuje na pohlavní orgány zadržených donaha svlečených mužů.Jiná vleče vězně na břiše, na psím vodítku a nutí ho štěkat. Další sadisticky přihlížejí pyramidě nahých těl mladých mužů, naskládaných na sobě atd. Navíc Washington Post(dále WP) přinesl detailní protokoly výpovědi svědků těchto zrůdností. Jsou ještě děsivější. Vězni byly nucení masturbovat, provádět orální sex, byli pohlavně zneužiti k homosexuálním praktikám,ženy znásilňovány a při tom fotografováni. Pro muže muslimského vyznání podíl a účast žen na jejich trýznění a ponižování představuje nepředstavitelné psychické trauma. Stejné jako,že byli nuceni jíst vepřové maso z toalety nebo pít alkohol.Podle Amnesty International jsou zatknutí podezřelí Iráčané vystavěni nejsurovějšímu nelidskému zacházení a ponižovaní prvních 24 hodin. Jsou jim zavázáný oči nebo na hlavu založena kapuce. Nedostanou napít ani najíst a není jím umožněno jít na toaletu. Lidé drženi ve vazbě ve věznicích amerických a britských ozbrojených sil obdrželi zprávu,že se jím zakazuje kontakt s vnějším světem nebo právnický rozbor jejich případů.
Potom, co se zneužívání a mučení věznů v Iráku provalilo, bylo možno u US oficiálních představitelů vypozorovat tendenci celý problém, skandál neuvěřitelných rozměrů, zamést pod koberec. Prezident Bush, znechucený celým případem, se od těchto praktik ostře distancoval. Několik sadistických jedinců - pár ničemných opic - nepředstavuje prý vzorek amerických vojáků, hrdinsky si plnicích své úkoly při obraně zájmů Ameriky v Iráku. Všechny případy zneužití a týrání zadržených jedinců se musí prošetřit. Vyšetření a jeho výsledky musí být transparentní a přinést okamžitou nápravu. A skutečně. Byl suspendován velitel amerických vojsk v Iráku General Sanchez a odvolána ženská (!) velitelka nejhorší věznice Abú Ghraíb, generálka Karpinska. Sedm příslušníků vojenské policie bylo postaveno před soud. Na jeden rok vězení byl odsouzen, degradován a vyloučen z armády, specialista Jeremy Sivits. Nejen pro nelidské zacházení s vězni, ale hlavně proto,že tyto akce fotografoval. Generál Antonio M. Taguba, autor 6000 stránkové speciální zprávy, vypovídal s kolektivem velitelů před senátním výborem a TV kamerami o skutečnostech,které při vyšetřování ve věznicích v Iráku zjistil. Na CNN jsme mohli sledovat několika hodinovou show, jaké Američané tolik milují.Svojí dramaturgii a přesvědčivosti velmi připomínala konflikt ve filmu " Otázka cti " jak jej dokonale umělecky vystihli Tom Cruise a Jack Nicholson. Na rozdíl od hollywudského happyendu kdy byl velitel (JN), aniž by svým rozkazem přímo zavinil smrt týraného vojáka. odsouzen , poslán do vězení, vysocí důstojníci a samotní generálové v jejíž kompetenci je Military Police v Iráku, obvinění a souzeni nebyli. I když tvrdí,že přehmaty a nelidské zacházení nižších šarží s podezřelými, je chybou špatného školení, jak zajatce vyšetřovat a selhání velitelů tyto nesprávné praktiky kontrolovat.
Ozývají se i hlasy,že se surové zacházení se zajatými jedinci, podezřelými z terorizmu, se před prezidentskými volbami zbytečně účelově a politicky zveličuje.Senátor Trent Lott ( na WP) se nechal slyšet, že využití psů proti vězněným je oprávněné, pokud pes nikoho nepokousal (v originále " unless the dog ate him "). On sám odsuzuje to, co označil za "psychickou perverzností ", ale použití spánkové deprivace a psů při výslechu vězněných je někdy nevyhnuté, aby byly zachráněny životy amerických vojáků a spojenců,které by mohly být jinak ohroženy.Na otázku novináře, zda si všiml obrázku vězně zjevně usmrceného brutálním bitím, Lott odpověděl " Toto není nedělní škola, to je vyšetřování a to se neděje v rukavičkách. Někteří ze zatčených snad ani neměli být uvězněni, ale na místě zlikvidováni (killed). "
Podle New York Times (31.5.) šok většiny Američanů z nelidského zacházení s Iráckými vězni, není na místě. Podobné tragikomické zacházení je totiž běžné i ve věznicích USA. S vězni se zde rutinně jedná jako se zvířaty. Nejen,že jsou vystaveni brutálním praktikám dozorců, ale slabí, mentálně nemocní vězni, jsou obětmi predátorů z jejich okolí.Muži jsou vyhánění z cel, nuceni se svlíkat a nazí běhat venku. Zadrženi jsou nuceni zvedat své genitálie, sedět na bobku, ohýbat se. U vězněných žen se zvláštní oblibou, za pobavení dozorčího personálu, provádějí dokonale prohlídky a zbytečná vyšetření tělesných dutin. Směrnice schválená Kongresem a podepsaná Bill Clintonem v r.1996 zakazuje poskytnout finanční kompenzaci osobám,které utrpěly ve vazbě mentální nebo emoční trauma v případě,že nelze objektivně prokázat tělesné postižení.
The Wall Street Journal uveřejnil 8.6.t.r. text memoranda Ministerstva spravedlnosti USA z března 2002. Podle tohoto dokumentu se vyšetřovatelé nemusejí řídit zákony a smlouvami zakazujícími mučení zadržených osob, pokud je to v zájmu bezpečnosti země. Při zacházení s osobami podezřelými s terorizmu není nic důležitějšího, než získání informací,které jsou kriticky důležité pro ochranu nesčetných tisíců amerických občanů.Za mučení nelze označit bolest,která je prchavá, nevede k tělesnému poškození, selhávání orgánů nebo smrti.Dále prezident Bush, jako vrchní velitel ozbrojeních sil může souhlasit s psychickým a fyzickým nátlakem na vyšetřované a s jejích mučením, aniž byl označen za válečného zločince..Velmi mě uklidnilo prohlášení vrchního státního nadvládního Johna Ashcrofta,že prezident nikdy rozkaz k týrání věznů nedal a zmíněnou tajnou směrnici snad ani nečetl. Oceňují dále prohlášení prezidentovo , že dá zbořit věznici, kde byli mučeni Iráčtí vězni Abú Ghraíb - nazývanou Iráčany již za Sadama - Bastila Iraku - a nechá postavit nové moderní vězení, podle amerického vzoru.
Další články tohoto autora:
Adam Geront

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku