Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.6.2004
Svátek má Roland
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Vzpoura strojů na obzoru
 >SPOLEČNOST: Ňákej blbej!
 >PENÍZE.CZ: Proč říct ano rovné dani
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme to dělali, když mobily nebyly
 >PSÍ PŘÍHODY: Útok ve dvojici, pokousaná Iris
 >SPOLEČNOST: Trochu opomíjená fronta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >…abychom se v té Evropě neztratili…
 >ZAMYŠLENÍ: Kde jsou kořeny Abú Ghraíb?
 >GLOSIČKA: O slušnosti
 >MOBY DICK: Před volbami do Evropského parlamentu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O dešti
 >INFO: Nadaní

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
14.6. Špidlovo fiasko, blýskání na změnu
(eff)

Předběžné odhady signalizovaly Špidlovu prohru, výsledky prozradily, že jde o fiasko. Špidla přežije zisk dvou křesel do Evropského parlamentu tak snadno, jako pád z desátého patra. "Musím zjistit, jak silný mám mandát," komentoval. No, to je snad jasné: žádný, právě tak jako nemají žádný mandát unionisté. S necelými dvěma procenty hlasů už nemají morální právo nadále v parlamentu obtěžovat, natož aby "vládli".

ODS vyhrála a pošle do Štrasburku devět poslanců, komunisté jich tam pošlou šest, SNK-ED tři, dvě vládní strany, lidovci a sociální demokraté po dvou a "druzí nezávislí" jsou Bobošíková se Železným, tudíž jsou také dva.

Ne, tohle ještě není změna. Dojde k ní až za dva roky, po parlamentních volbách. To, co se stalo v pátek a sobotu, to lze přirovnat k tomu, čemu vojáci říkají "průzkum bojem". Průzkumy nebojem dělají specializované agentury měsíc co měsíc. Cosi signalizují, a toto "cosi" politické strany interpretují. To co jim jde k duhu vychvalují, to co jim jde proti srsti, to bagatelizují. Výsledky eurovoleb bagatelizovat nepůjde. Nejsou za nimi výzkumníci s notesem v ruce, vytvořili je živí voliči u volebních uren. Byly to volby jako každé jiné, s tou změnou, že nad vchodem volební místnosti nebyla vyvěšena jen česká, ale i evropská vlajka. A tyto volby řekl vládě: jsi špatná, my tě nechceme.

Kromě toho volby signalizují, že se na naší scéně objevil nový politický subjekt. Zvláštní subjekt - a to je jeho ošidnost, právě tato zvláštnost. Místo zvláštního subjektu jménem Unie svobody-DEU, který definitivně zmizel v propadlu, tu máme zvláštní subjekt v podobě dvou "nezávislých". Dohromady získali tito nezávislí neuvěřitelných 19 procent, tedy byli by třetí nejsilnější formací po ODS s 30 procenty a komunistech se 20, nebýt "zvláštnosti". Oni totiž "nezávislí bez přívlastků" jsou Vladimír Železný a Jana Bobošíková, dvě mediální hvězdy. Jenže ti dva odejdou do Štrasburku a za sebou nechají jen prázdný název, firmu s vývěsním štítem, ale bez prodejného zboží. Takové veličiny existují jen v den voleb. Strejda nebo teta váhá před urnou a hodí dovnitř lístek se jménem "toho, koho zná". No a zná chytrou paní Bobošíkovou, která tak výmluvně v televizi předváděla obyvatelstvu, jaká je ta Evropská unie banda byrokratických padouchů. Takže šup s lístkem do urny! Jenže Bobo ve Štrasburku zmizí, a pravděpodobně už o ní neuslyšíme.

Naproti tomu až odejdou Josef Zieleniec s Janou Hybáškovou do Štrasburku, nenechají po sobě snědený krám. SNK-ED by musela projevit přinejmenším takovou míru neschopnosti, jako lídři Unie a před ní ODA, aby nedokázala zaplnit voličský prostor, vyhrazený pro ty, kteří by normálně volili ODS, kdyby jim ta ODS nešla tak děsně na nervy. Tato formace se prosadila do senátu, prosadila se do Evropského parlamentu a místo v parlamentu - a pravděpodobně i ve vládě, má prakticky zajištěné, pokud se nestane něco neočekávaného, jako například, že začne voda téct do kopce.
Nad tímto božím dopuštěním musel Vladimír Špidla přiznat, že volební výsledky nelze při nejlepší vůli charakterizovat jako vítězství. Jeho poslední naděje je v tom, že se výzkumníci popletli a že oficiální výsledky budou lepší, než výzkumy ukázaly. Přičemž za to "lepší" by Špidla považoval čtyři křesla v Evropském parlamentu.

V této souvislosti je dobře si všimnout, že iluzím dovedou propadnout voliči zrovna tak jako politické strany. Voliči dali 19 procent "nezávislým". Ve skutečnosti jsou stejně závislí nebo nezávislí jako kdokoli jiný. Nezávislost je pouhé slovo, až na to, že je to slovo chytlavé, dobře prodejné, asi jako když na pytlík s cumlavými bonbóny napíšete, že je to strava typu BIO. To je důvod, proč máme "nezávislé" dvoje, a dá se čekat, že v parlamentních volbách jich bude nejmíň půl tuctu.

Iluzi stranické propadá Vladimír Špidla a jeho soudruzi. Za příčinu neúspěchu uvádí "syndrom poločasu". Podle této interpretace má jeho vláda plné ruce se zásadními reformními kroky, které samozřejmě bolí, a volič se za svou trýzeň mstí u uren. Pravda je jiná. Vláda žádné reformní kroky nedělá, a jen se snaží zkorumpovat část voličstva lopatováním peněz pod heslem "sociálního státu", ber kde ber, především pak na dluh. K jeho smůle těch peněz není nikdy dost na to, aby byly podmazávané vrstvy spokojené - a proto přesouvají svoji přízeň k těm, kdo sice nic nedávají, ale slibují, že dávat budou, když se dostanou k lopatě a hromadě peněz. Tedy ke komunistům.

A ještě něco. To, že se manželka pana ministra vnitra nechala načapat, jak se prohání zakázanou rychlostí v autě s modrým majáčkem pár dní před volbami, to ukazuje, jak arogantní nabobské poměry panují "tam nahoře". I proto dali lidé tolik hlasů "nezávislým" v bláhové naději, že takto drzý může být jen "závislý".

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku